Jak hodować storczyki?

Jeśli wydaje ci się, że to kwiat nie dla ciebie, że nie poradzisz sobie z jego uprawą, kup na początek falenopsisa.

Jak dbać o storczyki - pielęgnacja
fot. Fotolia

Zanim kupisz storczyk, przede wszystkim zastanów się, jaką temperaturę będziesz mogła mu zapewnić – to połowa hodowlanego sukcesu. Pod względem wymagań cieplnych storczyki dzielimy na te, które lubią wysoką temperaturę (najbardziej odpowiada im gorąca szklarnia), te, które dobrze rosną w temperaturze umiarkowanej, oraz lubiące chłód. Do uprawy amatorskiej w naszych warunkach najbardziej nadają się rośliny ze strefy umiarkowanej.

Latem storczyki można wynosić do ogrodu lub na balkon. Naturalna różnica temperatury pomiędzy dniem a nocą sprzyja tworzeniu się kwiatów. Przed zakupem sprawdź, czy liście rośliny są zdrowe i błyszczące, nie pokryte plamami, pseudobulwy nie uszkodzone, a korzenie powietrzne nie połamane. Jeśli kupujesz kwiat zimą, musisz starannie i szczelnie opakować roślinę, by ochronić ją przed zimnem. Po przyniesieniu do domu nie odwijaj jej natychmiast, lecz odczekaj 2–3 godz., aż temperatura otoczenia i rośliny wyrówna się.

Sabotek


Ma bardzo trwałe kwiaty, utrzymujące się na roślinie ponad 2 miesiące. Lubi wysoką wilgotność otoczenia i rozproszone światło. Najbardziej sprzyja mu temperatura 18–24 stopnie, nocą powinien mieć odrobinę chłodniej. Najlepiej podlewać go wodą oligoceńską (nie znosi wapnia, fluoru i chloru). Cena ok. 35 zł.

Falenopsis


Po polsku zwany ćmówką. Polecany początkującym hodowcom, bo nie stwarza większych problemów. Lubi jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce. Trzeba pilnować, żeby woda nie zalegała na podstawce. Podlewamy go, gdy ziemia przeschnie. Cena od 25 zł.

Motylnik


Lubi miejsce jasne, ale nie silne słońce. Pełne nasłonecznienie znosi tylko zimą. Najlepiej umieścić go w wiszącej doniczce. W okresie wzrostu i kwitnienia podłoże powinno być stale wilgotne, zaś zimą podlewamy go tylko tyle, by nie zwiędły mu bulwy lub liście. Cena od ok. 35 zł.

Publikacja:
Oceń 3,75 / 4 głosy
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny