Rukola w doniczce - uprawa w domu i na balkonie

rukola w doniczce fot. Adobe Stock, JoannaTkaczuk
Jak sadzić rukolę w doniczce? Okazuje się, że to całkiem łatwe. Możesz ją posiać w ogrodzie, a także w doniczce, którą postawić w domu lub na balkonie. Uprawa rukoli w doniczce jest łatwa głównie dlatego, że to bardzo wdzięczna i mało wymagająca roślina. Jak się za to zabrać, aby cieszyć się smakiem rukoli przez niemal cały rok?
Małgorzata Machnicka / 25.04.2022 21:57
rukola w doniczce fot. Adobe Stock, JoannaTkaczuk

Jak sadzić rukolę w doniczce? Okazuje się, że to nie takie trudne, ponieważ rukola nie ma szczególnych wymagań. Możesz ją spokojnie uprawiać w domu i na balkonie, a także w ogrodzie. Jak wygląda uprawa rukoli w domu?

Spis treści:

  1. Rukola w doniczce: wymagania
  2. Jak siać rukolę w doniczce?
  3. Rukola: uprawa w doniczce
  4. Rukola w doniczce: choroby

Rukola w doniczce: wymagania

Rukola, czyli rokietta siewna, to bardzo smaczna roślina z rodziny kapustowatych. Przybyła do nas z rejonu Morza Śródziemnego, gdzie rosła dziko. Dodawana jest do sałatek, sosów, kanapek, pizzy czy musztard. Rukola jest bardzo wdzięczna w uprawie. Poradzi sobie z nią każdy, nawet początkujący ogrodnik. 

Rukola w doniczce potrzebuje lekko zacienionego stanowiska - w pełnym słońcu może zbyt szybko zakwitnąć. Nie ma żadnych szczególnych wymagań, jeśli chodzi o podłoże - można ją sadzić w zwykłej, uniwersalnej ziemi. Dobrze się czuje zarówno w mniejszych doniczkach, jak i skrzynkach balkonowych.

Z powodzeniem możesz sadzić rukolę także w ogrodzie. Rukola wymaga jedynie regularnego podlewania. W przypadku, kiedy ma suche podłoże, może się zdarzyć tak, że liście będą gorzkie i zepsują smak potraw.

Jak siać rukolę w doniczce?

Nasiona wysiewamy co 2-3 tygodnie (aby zapewnić sobie stały dostęp świeżych liści rukoli) w odstępach 6-7 cm. Można to robić przez cały sezon - od marca do września. Możesz także użyć wytłoczek po jajkach, aby wstępnie wysiać rukolę w domu, a następnie ulokować ją w doniczkach lub skrzynkach balkonowych.

Rukola uprawa w doniczce
fot. Rukola w doniczce: uprawa w domu/Adobe Stock, vaigirga

Rukola: uprawa w doniczce

Rukola bardzo szybko rośnie - najczęściej zaczyna kiełkować już po 3-4 dniach od wysiewu. Po tygodniu może mieć już około 5 cm wysokości. 

Gdy rukola osiągnie 12 cm wysokości, możemy zacząć ją zbierać. Listki zbieramy zanim zakwitnie - najsmaczniejsze są te młode (potem mogą stać się gorzkie). Zawsze obrywamy liście od spodu, dzięki temu pobudzamy ją do wytwarzania nowych. 

Rukola w doniczce: choroby

Rukola ogólnie jest odporna na działanie szkodników ze względu na jej intensywny zapach. Może jednak zostać zaatakowana przez pchełki ziemne.

Aby temu zapobiec rozmnażaniu szkodników musisz okryć ziemię, w której rośnie roślina. Najlepiej zrobi c to tzw. włókniną ziemną. Koszt takiej ochrony to około 2 złote, a może sprawić, że rukola w doniczce będzie się pięknie rozwijać.

Jak sadzić rukole w doniczce
fot. Rukola: uprawa w doniczce/Adobe Stock, vaigirga

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 21.05.2020.

Czytaj także:
Najpowszechniejsze szkodniki roślin
Jak wyczyścić piekarnik

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA