Rukola uprawa fot. Adobe Stock

Jak uprawiać rukolę w doniczce na balkonie?

Uprawa rukoli w doniczce na balkonie nie jest ani trudna ani pracochłonna. To świetny pomysł na to, by mieć pod ręką zawsze świeże i pyszne listki.
Małgorzata Machnicka / 21.05.2020 21:57
Rukola uprawa fot. Adobe Stock

Rukola to roślina bardzo łatwa w uprawie i niewymagająca. Możesz posadzić ją w doniczce na balkonie i cieszyć się wspaniałym smakiem jej liści przez całe lato. 

Wymagania rukoli w doniczce

Rukola, czyli rokietta siewna, to bardzo smaczna roślina z rodziny kapustowatych. Przybyła do nas z rejonu Morza Śródziemnego, gdzie rosła dziko. Dodawana jest do sałatek, sosów, kanapek, pizzy czy musztard. Rukola jest bardzo wdzięczna w uprawie. Poradzi sobie z nią każdy, nawet początkujący ogrodnik. 

Potrzebuje lekko zacienionego stanowiska - w tym bardzo nasłonecznionym może zbyt szybko zakwitnąć. Nie ma żadnych szczególnych wymagań, jeśli chodzi o podłoże - można ją sadzić w zwykłej, uniwersalnej ziemi.

Wymaga jedynie regularnego podlewania. W przypadku deficytu wody jej liście stają się gorzkie i niesmaczne.

Wysiewanie rukoli w doniczce na balkonie

Nasiona wysiewamy co 2-3 tygodnie (aby zapewnić sobie stały dostęp świeżych liści rukoli) w odstępach 6-7 cm. Można to robić przez cały sezon - od marca do września.

Zbiory rukoli

Rukola bardzo szybko rośnie - najczęściej zaczyna kiełkować już po 3-4 dniach od wysiewu. Po tygodniu może mieć już około 5 cm wysokości. 

Gdy rukola osiągnie 12 cm wysokości, możemy zacząć ją zbierać. Listki zbieramy zanim zakwitnie - najsmaczniejsze są te młode (potem mogą stać się gorzkie). Zawsze obrywamy liście od spodu, dzięki temu pobudzamy ją do wytwarzania nowych. 

Choroby rukoli

Roślina może zostać zaatakowana przez pchełki ziemne. Aby temu zapobiec należy okryć ziemię, na której rośnie roślina, włókniną ziemną. Koszt takiej ochrony to około 2 złote.

Więcej na temat roślin w domu:
Co musisz wiedzieć na temat hodowania ziół w doniczkach?
Zawsze świeży i aromatyczny - koper ogrodowy w doniczce
5 pomysłów na zioła na parapecie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/08.07.2013 11:17
tak, moją rukolę na balkonie właśnie dopadły takie pchełki :(