jak uratować uschnięty kwiatek, czy da się uratować uschniętą roślinę fot. Fotolia

Jak uratować uschnięty kwiatek - 5 sposobów

Jeszcze nie wszystko stracone!
Weronika Kwaśniak / 11.05.2016 07:03
jak uratować uschnięty kwiatek, czy da się uratować uschniętą roślinę fot. Fotolia

Tak, może się to zdarzyć nawet najlepszym. Nawet jeśli zazwyczaj bardzo dbasz o swoje rośliny, wcale nie jest powiedziane, że nigdy nie przydarzy ci się żadna wpadka. Wystarczy wyjazd na wakacje, dłuższa choroba albo po prostu nawał obowiązków w pracy, aby niechcący doprowadzić do obumarcia rośliny doniczkowej.

Nie załamuj rąk! Poznaj nasze tajne sposoby na to, jak uratować uschnięty kwiatek! Oczywiście, cuda rzadko się zdarzają i całkowicie suchy kikut raczej nie wróci już do życia, jeśli jednak drzemie w nim resztka soków, na pewno uda się go ocalić.

1. Przygotuj imitację szklarni

Niektóre gatunki aby odżyć, potrzebują typowo szklarniowych warunków - chodzi szczególnie o bardzo dużą wilgotność powietrza. Rozwiązanie jest bardzo proste: umieść roślinkę w plastikowej torebce na 4-5 dni!

2. Przesadź do innej doniczki

Być może twój kwiatek zmarniał, ponieważ gleba w doniczce jest już całkowicie pozbawiona jakichkolwiek substancji odżywczych? Warto o tym pomyśleć i spróbować go przesadzić!

3. Dostarcz roślinie dużą ilość nawozu

Sama woda raczej nie pomoże - musisz wesprzeć roślinkę dużą ilością nawozu. Uważaj jednak, aby nie przeholować w drugą stronę! Żadna przesada nie jest wskazana.

4. Nie podlewaj zbyt obficie

Często nasza reakcja na zasuszenie ulubionego kwiatka jest całkowicie nieprawidłowa: zaczynamy go podlewać zbyt intensywnie i za często. To tak, jakbyśmy chciały narazić naszą roślinkę na nieustającą powódź!

5. Przestaw roślinkę dalej od grzejników

W "dojściu do siebie" z pewnością nie pomoże twojej roślinie bezpośrednie sąsiedztwo kaloryfera. Jeśli chcesz ją uratować, przesuń ją w miejsce, które nie znajduje się blisko grzejników.

Zobacz więcej ciekawych porad:

Czym naturalnie nawozić rośliny?
Kwiaty na balkon - jakie najlepiej wybrać?
Nietypowe zastosowania kwasku cytrynowego
Domowe sposoby na sprzątanie łazienki
Czego nie robić przy sprzątaniu?