Kwiaty na balkonie w czasie zimy – jak uchronić je przed zniszczeniem?

Róża pokryta szronem fot. Adobe Stock
Zima to trudny czas dla wszystkich roślin. Jeśli w czasie ciepłych miesięcy masz na balkonie kwiaty, zawczasu pomyśl o tym, jak zabezpieczyć je przed mrozem i śniegiem. Pamiętaj przy tym, że nie wszystkie rośliny nadają się do zimowania na balkonie.
Wioletta Górecka / 16.09.2018 23:45
Róża pokryta szronem fot. Adobe Stock

Ogródek w wersji mini doda uroku nawet najmniejszemu balkonowi i sprawi, że z przyjemnością będzie się na nim przebywać. Nawet jeden czy dwa niewielkie kwiatki zmieniają jego oblicze. Jakie rośliny możesz zostawić na zimę na balkonie, a które mimo zabezpieczeń nie przetrwają jej? Zobacz, jak uchronić rośliny kwiaty na balkon przed mrozem!

Kwiaty na balkonie zimą – które możesz zostawić?

Niektóre rośliny domowe bez problemu możesz wiosną i latem trzymać na balkonie. Rozkwitną, odżyją i odwdzięczą ci się pięknym wyglądem. Jednak ich żywot skończy się wraz z pierwszymi przymrozkami i śniegiem. Dlatego kwiaty takie jak paprotki, kalanchoe czy bluszcz musisz zabrać do domu.

Rośliny jednoroczne umrą po sezonie tak, czy tak, więc zabezpieczanie ich na nic się nie zda.

Zimowy ogródek na parapecie - te kwiaty są piękne!

Za to rośliny wieloletnie możesz bezpiecznie pozostawić na balkonie na całą zimę i zająć się nimi ponownie już wczesną wiosną, by znów zachwycały pięknym wyglądem!

Do tych roślin, które odpowiednio zabezpieczone bez problemu przetrwają zimę, należą:

  • Byliny
  • Krzewy (liściaste i iglaste)
  • Rośliny cebulowe
  • Pnącza.

Trzeba jednak zabezpieczyć je przed surowymi warunkami pogodowymi, jeszcze zanim nadejdzie prawdziwe zimno! Jak to zrobić?

To dlatego kwiaty usychają! 

Kwiaty na balkonie – jak ochronić je przed zimą?

Po pierwsze zadbaj o odpowiednią izolację doniczki od podłoża. Pod każdą podłóż gruby kawałek styropianu lub przynajmniej kartonu (najlepiej owiniętego grubą tkaniną). Korzenie rośliny nie przemarzną wtedy od wyziębionej czy skutej lodem posadzki.

Kolejne zasady to:

  • Ustawienie doniczek z kwiatami w miejsce osłonięte od wiatru
  • Doniczki możesz włożyć do dużej skrzyni lub chociaż kartonu, a pomiędzy nie wsypać kawałki styropianu, kartonu, siana, kory drzew, gazety, skrawki materiału… W niektórych przypadkach izolacja wyłącznie od podłoża może nie być wystarczająca
  • Nadziemną część rośliny okryj naturalnym i przewiewnym materiałem – najlepiej agrowłókniną. Najbardziej odpowiednia będzie biała – czarna przyciąga słońce i podczas cieplejszych dni rośliny mogą się przegrzać.
  • Do okrywania roślin nie używaj folii – nie przepuszcza powietrza!
  • Akcję zakładania ochrony zimowej na rośliny rozpocznij, gdy temperatura spadnie do 0 stopni Celsjusza i będzie utrzymywać się przez kilka dni.

Zobacz także:
Kwiaty doniczkowe zimą - jak je pielęgnować?
Te kwiaty kwitną najdłużej! Są cudowne!

Redakcja poleca

REKLAMA