Polki.pl
kom. (22)

Dekoracje świąteczne - zrób to sam!

Strona 1 z 6

Niektóre dekoracje świąteczne możemy zrobić samodzielnie! Poznajcie kilka oryginalnych pomysłów na ozdoby choinkowe.

Zobacz: Ozdoby choinkowe, które zrobisz sama

Dekoracje świąteczne - zrób to sam!

Fot. Fotolia

Zobacz też: Ozdoby choinkowe, które zrobisz z dzieckiem!

Przed świętami, a raczej już od końca listopada, sklepy wypełniają się po brzegi najróżniejszymi ozdobami, dekoracjami i gadżetami utrzymanymi w obowiązkowej tematyce świąt Bożego Narodzenia.

Refleksja nad tradycjami świątecznymi

Boże Narodzenie to złoty okres dla handlu, a wszystko, co kojarzy nam się ze świętami, począwszy od wycieraczki z Mikołajem, po pluszowego renifera kręcącego porożem w rytm „Jingle Bells”, budzi pozytywne skojarzenia w naszym, nie zdającym sobie sprawy z manipulacji rynku, portfelu.

Okolicznościowo-bożonarodzeniowe gadżety mają także wspólne dla siebie mianowniki: przeważa w nich kolor czerwony, zielony, złoty i srebrny, a także trochę mniej popularny żółty, niebieski i fioletowy. Wszystkie błyszczą się i migoczą, a czasami dodatkowo z ich wnętrza wydobywa się radosna, świąteczna melodyjka. Wystarczy wybrać się do tychże sklepów, a na pewno znajdzie się coś, co przypadnie nam do gustu za mniejsze czy trochę większe pieniądze.

Tylko, że... No właśnie, trochę żal i tęsknota ogarnia człowieka za dawnymi latami, kiedy to ozdoby na choinkę przygotowywało się w gronie rodzinnym, w czasie Adwentu – oczekiwaniu na Boże Narodzenie, a dopiero w dniu Wigilii, jak nakazuje tradycja można było ubrać choinkę. Nie w połowie listopada, jak to się już coraz częściej zdarza.

Tradycja ubierania choinki

Ubieranie choinki to stary zwyczaj, symbolizujący odradzanie się, nowe życie, płodność. Najprawdopodobniej nawiązuje do rajskiego „drzewa dobrego i złego” i stąd obecność w ozdobach choinkowych tak zwanych „rajskich jabłuszek”. Kiedyś na choinkę zawieszało się prawdziwe jabłka, dziś często zastępują je plastikowe bombki w ich kształcie. Kiedyś choinka była prawdziwa, żywa i pachnąca, dziś coraz częściej jest sztuczna, zmienia nawet kolor z oryginalnego zielonego na biały, różowy... Dzisiaj mamy do dyspozycji tysiące świecidełek, migoczących lampek we wszystkich kolorach tęczy i z podkładem muzycznym, bombki i ozdoby w kształtach i kolorach, których nawet nie jesteśmy sobie wyobrazić. Kiedyś mieliśmy wydmuszki, łańcuchy z kolorowego papieru, watę imitującą śnieg, orzechy w sreberkach, ciasteczka i cukierki, robiliśmy ozdoby z bibuły, papieru, słomy i piórek. Nasza choinka była po prostu nasza, ubieraliśmy ją we własnoręcznie przygotowane ozdoby, w których przygotowanie wkładaliśmy serce i duszę. Choinka pachniała, po prostu żyła. Była nam znajoma w każdym calu, a ozdoby na nią często pamiętały długie dzieje danej rodziny – bo na przykład gwiazda na czubek drzewka była dziełem rąk pradziadka. W strojenie drzewka były zaangażowane całe pokolenia, a największą radość i tak ważne wspomnienia na całe późniejsze, dorosłe życie miały z niego dzieci.

Czy nie szkoda więc zapomnieć o tej pięknej tradycji? Dać się złapać w szpony design'owskich choinek, modnych, ale bezdusznych? Ubrać drzewko w jednej tonacji kolorystycznej, zaopatrzyć je w migające w szaleńczym tańcu lampki, chuchać na nie i dmuchać i... trzymać się od niego z daleka, żeby tylko czegoś nie uszkodzić? Oczywiście, że nie warto.

Własnoręczne przygotowywanie ozdób choinkowych

Własnoręczne przygotowanie ozdób na choinkę czy do ozdoby domu nie musi być trudne. Nie trzeba mieć dwóch złotych rączek, aby przygotować śliczne błyskotki. A już szczególnie, gdy w rodzinie są małe dzieci - sprawienie im wielkiej radości i frajdy poprzez uruchomienie domowej fabryczki świątecznych ozdób będzie wręcz obowiązkiem. Do produkcji ozdób zatrudniamy wszystkich domowników, rozdzielamy zadania i zaczynamy!

Kilka prostych przykładów świątecznych ozdób, które zrobicie samodzielnie:  • 1
  •   z 6 

Oceń 5,00 / 2

Waniliowe ciasteczka - Kasia gotuje z Polki.pl

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Pomysły, inspiracje

Skomentuj Dekoracje świąteczne - zrób to sam!

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Dekoracje świąteczne - zrób to sam!

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Dom i ogród