Choinka DIY na 6 sposobów: wykorzystaj sznurek, filc albo... gałęzie!

Choinka DIY fot. Adobe Stock, meteoritka
Jeśli nie chcesz mieć w domu prawdziwego drzewka świątecznego lub szukasz czegoś, co uzupełni żywą lub sztuczną choinkę, postaw na rękodzieło. Możesz samodzielnie lub przy pomocy bliskich stworzyć piękną choinkę DIY i postawić ją w dowolnej części domu. Takie drzewko może być niewielką dekoracją lub być bardzo duże.
/ 07.12.2022 09:40
Choinka DIY fot. Adobe Stock, meteoritka

Jak zrobić choinkę DIY przy pomocy tego, co akurat masz w domu? Na pewno przyda się kilka dodatkowych elementów, niemniej jednak możesz szybko stworzyć piękne i oryginalne świąteczne drzewko dosłownie w kilka chwil. Zobacz, z czego możesz zrobić choinkę DIY.

Spis treści:

  1. Choinka ze styropianu
  2. Choinka DIY z korków od wina
  3. Choinka na ścianę z gałęzi
  4. Choinka DIY ze sznurka
  5. Choinka z filcu
  6. Choinka DIY z gałązek

Choinka ze styropianu

Styropianowe stelaże w kształcie choinki możesz przygotować samodzielnie, ale jest to dość czasochłonne (i nieprzyjemne, jeśli dźwięk styropianu przyprawia cię o ciarki). Zdecydowanie lepiej wybrać się do sklepu dla rękodzielników (lub sieciówki typu TEDI) i tam znaleźć gotową konstrukcję, którą następnie pomalujesz i ozdobisz według uznania.

Gotową choinkę możesz powiesić lub postawić w dowolnym miejscu. Sam styropian jest dość lekki, dlatego konieczna będzie ciężka podstawka, do której przykleisz swoją choinkę DIY.

Choinka DIY ze styropianu

fot. Choinka DIY ze styropianu/Adobe Stock, Bits and Splits

 

Choinka z pierników - efektowna dekoracja i pyszny wypiek w jednym

Choinka DIY z korków od wina

Piękną choinkę DIY możesz zrobić także z korków po winie. Wystarczy, że pomalujesz je i skleisz ze sobą na kształt trójkąta. Tak przygotowana dekoracja pięknie prezentuje się w każdym pomieszczeniu, ale szczególnie dobrze wygląda w kuchni.

Korki po winie możesz także pomalować sprayem lub obtoczyć w brokacie. W roli gwiazdy na czubek może wystąpić topper do tortów, a jako podstawkę możesz wykorzystać kawałek drewna lub pomalowany słoik.

Choinka DIY z korków po winie

fot. Choinka DIY z korków od wina/Adobe Stock, laplateresca

 

Choinka z makaronu kokardki lub muszelki na kilka sposobów

Choinka DIY na ścianę

Wystarczy tylko kilka cienkich gałązek i długi sznurek, aby stworzyć piękną choinkę bez choinki. Taka ozdoba idealnie sprawdza się w minimalistycznych pomieszczeniach zaaranżowanych na styl boho. Gałązki różnej wielkości ułóż od najkrótszej do najdłuższej, a następnie połącz ze sobą jutowym sznurkiem.

Następnie dodaj naturalne ozdoby choinkowe. Mogą to być suszone cytrusy, szyszki lub laski cynamonu. Świetnie sprawdzą się także cukierki i pierniki. Tak przygotowaną choinkę DIY powieś na ścianie.

Choinka DIY na ścianę z gałązek

fot. Choinka DIY na ścianę/Adobe Stock, Tetiana Soares

 

Choinka z patyków i sznurka na ścianę

Choinka DIY ze sznurka

Przy pomocy sznurka i styropianowego lub papierowego stelaża także możesz wykonać małą lub większą choinkę. Najpierw przygotuj szkielet, wycinając karton i zwijając go na kształt stożka. Możesz także kupić gotowy stelaż w tym kształcie.

Następnie cały szkielet posmaruj klejem i owiń dokładnie sznurkiem w dowolnym kolorze. Wykorzystaj klasyczną linkę jutową, włóczkę albo mulinę. Wszystko to sprawdzi się idealnie. Na koniec przyklej na szczycie gwiazdkę i ozdoba gotowa. Możesz postawić ją na stole lub półce. Choinki ze sznurka dobrze czują się i wyglądają w grupie.

Choinka DIY ze sznurka

fot. Choinka DIY ze sznurka/Adobe Stock, netrun78

Choinka DIY z filcu

Aby przygotować stabilną choinkę z filcu, będziesz potrzebować mocnego kleju albo krochmalu. Zdecydowanie lepsza będzie druga opcja - klej może być widoczny. Dwa kawałki filcu wytnij na kształt identycznych choinek (to bardzo ważne, najlepiej użyj papierowego szkieletu).

Jedną z choinek natnij na środku od dołu, a drugą - na górze. Nacięcia muszą mieć dokładnie taką samą długość. Następnie oba kawałki filcu namocz w krochmalu, aby materiał stał się sztywny.

Kiedy choinki wyschną, pomaluj i udekoruj wedle uznania, a następnie nałóż je na siebie przy pomocy nacięć, a następnie przyklej do drewnianej, plastikowej lub metalowej podstawy.

Choinka DIY z filcu

fot. Choinka DIY z filcu/Adobe Stock, Marina

Choinka DIY z gałązek

Jeśli masz dostęp do pociętych gałązek, użyj ich do przygotowania naturalnej choinki. Wystarczy, że skleisz ze sobą niewielkie kawałki drzewa, przymocowując je do większej gałęzi - ona będzie pniem. Tak przygotowaną choinkę następnie przymocuj do drewnianej podstawki.

W tej ozdobie najważniejsza jest prostota, dlatego nie maluj jej dodatkowo ani nie dekoruj. Sama w sobie stworzy doskonały, świąteczny klimat.

Choinka DIY z drewna

fot. Choinka DIY z gałązek/Adobe Stock, Laszlo

Czytaj także:
Jak zrobić skrzata na święta
Jak zrobić bombki DIY
Jak zrobić kosz prezentowy na święta