Wykorzystaj skarpetki, filc albo... mopa. Zobacz, jak zrobić skrzata na święta

jak zrobić stojącego skrzata fot. Adobe Stock, New Africa
Czy wiesz, jak zrobić skrzata świątecznego, który będzie doskonałą dekoracją w domu? Możesz wykonać go przy pomocy kawałków filcu, skarpetek oraz miękkich futerek. Sprawdzi się także włosie mopa i sznurki. Świąteczny skrzat może siedzieć lub stać na własnych nogach. Jak to zrobić?
/ 03.12.2022 05:47
jak zrobić stojącego skrzata fot. Adobe Stock, New Africa

Świąteczne skrzaty to od lat ciekawa domowa dekoracja. Pojawiają się w wielu rozmiarach, z nogami lub bez. Niektóre można wykorzystywać także jako stoper do drzwi. Jeśli nie chcesz kupować gotowych skrzatów, możesz przygotować je samodzielnie. Będziesz potrzebować do tego kleju, kawałków materiału oraz igłę i nitkę, a także spore pokłady kreatywności. Do dzieła!

Spis treści:

  1. Jak zrobić skrzata
  2. Jak zrobić skrzata ze skarpetki
  3. Jak zrobić skrzata z nogami
  4. Skrzat zrobiony... z mopa
  5. Jak zrobić stojącego skrzata

Jak zrobić skrzata?

Najprostszego skrzata świątecznego wykonasz przy pomocy papieru i kawałków filcu. Najpierw wytnij z materiału prostokąt, a następnie zwiń go z rulon i zszyj po boku lub złącz zszywaczem. Następnie przygotuj podstawę, wycinając z filcu kółko i przymocuj je do korpusu skrzata.

Tak przygotowany tułów wypełnij watą lub suchym ryżem. Możesz dodatkowo zszyć wierzch, aby nic się nie wysypywało. Następnie z filcu wytnij trójkąt o szerokiej, półokrągłej postawie i zwiń go na kształt stożka. Sklej ze sobą boki - to czapka skrzata. Możesz wcześniej pomóc sobie papierowym wykrojem, aby mieć pewność, że całość będzie symetryczna.

fot. Jak zrobić skrzata/Pinterest

Do wewnętrznej strony czapki przymocuj kawałek miękkiego futerka, aby stworzyć długą, gęstą brodę. Tak przygotowaną całość połącz z korpusem. Aby twój skrzat zyskał nos, wykorzystaj koralik w cielistym kolorze albo zwiń kawałek materiału. Możesz także owinąć kawałkiem rajstopy watę.

Jak zrobić skrzata ze skarpetki?

Skrzata świątecznego możesz też łatwo przygotować ze skarpety. Powinna ona być długa, aby materiału wystarczyło na korpus i czapkę. Do tego będziesz potrzebować kawałka futerka na brodę oraz gumek recepturek, waty lub ryżu i niewielkiej, cielistej skarpetki. Najlepsza będzie taka, którą dostaje się w sklepach obuwniczych do mierzenia.

Skarpetkę przetnij na dwie części mniej więcej na wysokości kostki. Część ze ściągaczem zwiąż z jednej strony, a następnie wsyp do środka ryż lub wypchaj materiał watą. Zwiąż mocno i przygotuj nos. Kawałek waty owiń cielistą skarpetką, zwiąż mocno i przymocuj do korpusu razem z brodą (użyj tej samej gumki, którą związałaś pierwszą część skarpety).

fot. Jak zrobić skrzata ze skarpetki/Pinterest

Z pozostałej części skarpetki wykonaj czapkę, docinając lub wywijając lekko linię cięcia. Możesz dołożyć niewielki pompon. Nałóż czapkę skrzatowi i przymocuj ją z tyłu przy pomocy nitki lub 2-3 zszywek.

Jak zrobić skrzata z nogami?

Jeśli chcesz, aby twój skrzat siedział na półce, regale czy stoliku kawowym, ale jednocześnie miał długie, zwisające nóżki, możesz je łatwo przygotować. Wystarczy, że przygotujesz 2 długie prostokąty wycięte z miękkiego materiału oraz coś, z czego przygotujesz buty. Może to być gotowe obuwie dla lalek albo kieszonka z materiału wypełniona watą.

fot. Jak zrobić skrzata z nogami/Pinterest

Materiał przeznaczony na nogi zwiń w rulon i zwiąż cienką recepturką lub zszyj z jednej strony. Następnie wypełnij je watą lub miękką rurką (nogi muszą swobodnie się ruszać). Możesz także pozostawić je bez wypełnienia, aby były cienkie i maksymalnie elastyczne.

Do gotowych nóg przymocuj przygotowane wcześniej buty i posadź skrzata w wybranym miejscu. Pamiętaj, aby korpus był dość ciężki - dzięki temu świąteczny skrzat nie będzie się przechylał. Dobrze jest użyć ryżu, piasku albo prosa.

jak zrobić skrzata

fot. Jak zrobić świątecznego skrzata/Adobe Stock, Serenkonata

Skrzat zrobiony z... mopa

Na pewno pamiętasz mopy z charakterystycznymi, białymi włosami. Choć dziś już coraz rzadziej z nich korzystamy, wciąż są dostępne w sklepach i przydają się do czyszczenia niektórych powierzchni. Jak się okazuje, włosie tych mopów jest idealnym materiałem do przygotowania świątecznego skrzata. Jak się za to zabrać?

Najpierw wytnij kilkanaście sznurków z mopa, a następnie przyklej je do styropianowego stelaża w kształcie stożka. Są dostępne w wielu sklepach artystycznych i niektórych sieciówkach. Możesz też wykonać go z grubego kawałka brystolu.

fot. Jak zrobić skrzata świątecznego z mopa/Pinterest

Czapkę i nos przygotujesz ze skarpetek. Wystarczy jedynie przymocować je do stelaża i świąteczny skrzat gotowy.

Jak zrobić stojącego skrzata?

Skrzaty, które siedzą na regale, są naprawdę urocze, ale jak zrobić skrzata z nogami? To bardzo proste! Potrzebujesz jedynie kawałka materiału i drewnianych patyczków. Możesz wykorzystać te po lodach albo wziąć drewienka wykorzystywane do opału. Możesz sięgnąć w zasadzie po cokolwiek, co będzie sztywne i dość grube.

Materiał owiń wokół drewienek, a następnie zszyj lub sklej boki. Do jednej części przymocuj buty (przygotujesz je z kawałka materiału i waty), a drugą część zamocuj do przygotowanego wcześniej skrzata, najlepiej przy pomocy zszywek.

Pamiętaj, aby w tym przypadku korpus skrzata nie był ciężki - może się wówczas przechylać zamiast stać prosto. Lepiej więc wypełnij go watą, a ciężar niech będzie w nogach.

jak zrobić skrzata z nogami

fot. Jak zrobić skrzata z nogami/Adobe Stock, maxfotoadobe

Czytaj także:
Jak zrobić kalendarz adwentowy
Skarpeta bożonarodzeniowa DIY
Jak zrobić odświeżacz do szafy

 

Redakcja poleca

REKLAMA