Miłość jest tematem wszelkiej działalności człowieka od wieków. Zajmują się nią pisarze, poeci, muzycy, psychologowie, duchowni, astrologowie itp. A wciąż jest przedmiotem aktualnym i interesującym. Dlaczego tak jest? Ponieważ jesteśmy istotami społecznymi, a co się z tym wiąże w naturalny sposób dążymy do relacji międzyludzkich.
Miłość niczym choroba psychiczna
Stan zakochania jest bardzo często porównywany do stanu choroby psychicznej, dlatego też potocznie mówimy o miłości do szaleństwa. Kto choć raz znajdował się w stanie zakochania doskonale wie, jak wtedy reaguje nie tylko nasze ciało na obecność bliskiej osoby, ale przede wszystkim mózg.
Miłość - wpływa na nasz wygląd i zachowanie
Miłość dodaje nam siły w dosłownym tego słowa znaczeniu, jak również w przenośni. Granice wytrzymałości fizycznej mogą być wówczas kilkakrotnie większe niż przy funkcjonowaniu neutralnym.
Serotonina, która potocznie zwana hormonem szczęścia, wytwarzana przez mózg powoduje znaczne podwyższenie samopoczucia, a co za tym idzie, ma korzystny wpływ również na nasz wygląd.
Tak właśnie postrzegamy osoby zakochane, jako promienne, pogodne, uśmiechnięte, z optymistycznym nastawieniem do życia. Mamy wrażenie, że zakochani mogą góry przenosić, co jest efektem tej właśnie siły.
Miłość od pierwszego wejrzenia
Miłość może być efektem bardzo różnych relacji między ludźmi. Czasem słyszymy o miłości od pierwszego wrażenia, kiedy to ludzie są „porażeni” drugą osobą właściwie od momentu poznania.
Choć nie zdarza się to często, to osoby, które tego doświadczyły, mówią z przekonaniem, że właśnie pierwszy moment w tej znajomości był decydujący i najważniejszy dla związku.
Miłość - przeciwieństwa się przyciągają
Znamy również przypadki, kiedy wielka miłość budowana jest na bazie długoletniej przyjaźni. Dwoje ludzi, którzy dobrze się rozumieją, znają swoje potrzeby, potrafią o nich mówić, ufają sobie, w pewnym momencie uświadamiają sobie, że jest to początek uczucia, które ma bardzo solidne fundamenty i ogromną szansę na trwałość.
Zobacz też : Beznadziejna miłość
Często jest również tak, że osoby poznając się, czy utrzymując znajomość przez jakiś czas, nie pałają do siebie sympatią, a wręcz przeciwnie, można mówić tu o antypatii. Odmienne zdania, różne podglądy ludzi przybliżają do siebie w myśl zasady, że przeciwieństwa się przyciągają.
Im bardziej wchodzimy w te relacje może się okazać, że ten drugi człowiek jest godny zainteresowania właśnie poprzez różnice, a próba związku staje się wyzwaniem.
Jedno jest pewne, jeśli miłość przychodzi to warto się jej poddać, bez względu na to, jaką drogę sobie wybrała. Najważniejsze, oby z wzajemnością.
Zobacz też : Jak stłumić konflikt w związku