Czy zdrada może być oczyszczająca

Czy zdrada może być oczyszczająca

Zdrada jest wielkim ciosem dla związku. Dochodzi do niej z bardzo różnych powodów i bardzo rzadko powinno się za nią obwiniać tylko jedną osobę w myśl zasady – prawda zawsze leży pośrodku.
/ 19.05.2010 11:08
Czy zdrada może być oczyszczająca

O zdradzie jest bardzo ciężko rozmawiać, a tym bardziej racjonalnie argumentować przyczyny takiego stanu rzeczy. Poglądy na sytuacje zdrady są bardzo różne.

Zdrada - czy się przyznawać?

Niektórzy uważają, że nie należy się do niej przyznawać aż do momentu, kiedy sama się nie wyda. Zawsze istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że przykra prawda nie ujrzy światła dziennego. Inni z kolei twierdzą, że jeśli para chce uratować związek, to jedynie szczera rozmowa może doprowadzić do konstruktywnego rozwiązania tego problemu.

Zdrada - oczyszczenie związku

Jeszcze inni twierdzą, że zdrada może pełnić funkcję oczyszczającą dla związku. Czy to w ogóle jest możliwe? Czy może to być lekarstwo, kiedy w związku nie jest najlepiej?

Zdrada jest przecież dowodem na to, że między ludźmi dochodzi do ogromnej przepaści. Oczyszczenie dla związku może być w momencie, kiedy ludzie zaczynają ze sobą rozmawiać.

Zdrada - poważny kryzys

Jeśli dochodzi do tak poważnego kryzysu, to najczęściej jest to poprzedzone wieloma negatywnymi emocjami. Często między ludźmi wywiązują się sprzeczki, konflikty czy nawet awantury. Są to bardzo nieprzyjemne sytuacje i wtedy jedno z partnerów lub nawet oboje, są bardziej otwarci na nowe znajomości.

Czasem zdarza się tak, że kryzys nawarstwia się tygodniami, miesiącami czy nawet latami. Ciągłe wyrzuty mogą zmieniać się powoli w „ciche dni”, brak jakiekolwiek kontaktu czy komunikacji. Zdrada może być oczyszczająca w takim sensie, że ludzie często po długim czasie milczenia zaczynają ze sobą rozmawiać.

Oczywiście na początku te rozmowy są bardzo przykre, raniące, ale istnieje w nich też nadzieja mówienia o swoich emocjach, lękach.

Zobacz też : Kryzys - przegadać czy przemilczeć

Przemawiają za tym prawdziwe potrzeby człowieka, które z jakichś powodów nie zostały zaspokojone w związku. Możliwość jakiegokolwiek kontaktu niesie ze sobą szansę porozumienia. Jeśli ludzie naprawdę się kochają, to również przychodzi refleksja, jaką decyzję podjąć w obliczu zdrady.

Zdrada - czy wybaczać

Dochodzą tu do głosu radykalne rozwiązania. I wtedy partnerzy często zdają sobie sprawę z tego, jak im na sobie zależy i że tak naprawdę nie chcą rozpadu rodziny. Częściej w pierwszym odruchu robią to z powodu dzieci, a przebaczenie przychodzi dopiero z czasem.

Kiedy w związku dochodzi do kryzysu najprostszym rozwiązaniem wydaje się ucieczka – w nałogi, w pracę, w inny związek. Dopiero później okazuje się, że trzeba się zmierzyć z wieloma trudnymi emocjami, o których ludzie nie myśleli wcześniej.

Dlatego też przez cały czas trwania związku należy dbać o jego jakość. Rozmowy powinny być standardem każdych relacji międzyludzkich. Kiedy w związku jest dobrze i nie ma żadnego problemu powinno się zwracać na to szczególną uwagę. W momencie, kiedy dochodzi do takiego kroku jak zdrada, rozmowa jest jedyną szansą na porozumienie.

Zobacz też : Zdradził - i co teraz?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/13.10.2010 12:09
śmiem jednak twierdzić, że zdrada może być problemem - dwa drinki, stało się - okay, ale jak tak się będzie stawać co tydzień? bo co tydzień jest impreza? to raczej już patologia i trzeba poważnie przemyśleć dalsze wspólne relacje.
/08.10.2010 10:18
Uważacie, że tego się nie wybacza?
/07.10.2010 21:08
Zdrada jest zła:( Nie chciałabym tego przeżyc, chyba bym popełniła samobójstwo... To musi byc okropne!
POKAŻ KOMENTARZE (3)