Zdrada jest zawsze bolesnym doświadczeniem!

Wybaczyć zdradę – czy to w ogóle możliwe

Dla jednych oznacza ona definitywny koniec związku, dla drugich to jedynie chwila słabości, która może zdarzyć się każdemu. Zdrada, bo to o niej mowa, jest ciężką próbą dla trwałości uczucia łączącego kobietę i mężczyznę. Czy możliwe jest wybaczenie niewierności partnera?
/ 25.05.2010 08:35
Zdrada jest zawsze bolesnym doświadczeniem!

Co czuje zdradzany partner

Złość, rozczarowanie, żal, wściekłość – to zdaje się naturalne i w pełni zrozumiałe reakcje osoby, która dowiedziała się o zdradzie partnera. Nic tak nie boli jak cios w plecy zadany przez wydawałoby się najbliższą osobę. Fundamentem każdego związku jest zawsze zaufanie i gdy zawiedziemy drugą osobę musimy się liczyć z jej odrzuceniem.

Zdrada to przejaw egoizmu, który wypacza myślenie i każe nam kierować się tylko i wyłącznie swoim dobrem i przyjemnościami. Zdradzona osoba przeżywa ogromny szok połączony z niedowierzaniem. Do jej świadomości nie dociera myśl, że ukochany małżonek był w stanie posunąć się do tak obrzydliwego czynu.

Wszystko zależy od sytuacji

Niekwestionowane znaczenie mają okoliczności, w jakich doszło do niewierności partnera. Czy w grę wchodził alkohol, a w związku z tym utrata pełnej kontroli sytuacji. Oczywiście nie jest to żadne usprawiedliwienie, ale można to zaliczyć do tzw. okoliczności łagodzących. Duże znaczenie ma także osoba, z która zdradził nas parter.

Czy jest to zupełnie obca osoba czy też może najbliższa przyjaciółka. Każdy związek zalicza wzloty i upadki i gdy mamy do czynienia z kryzysem więzi łączące partnerów znacznie się osłabiają i wielokrotnie to właśnie wówczas dochodzi do zdrady. Jest to sygnał, że między wami wcześniej nie układało się zbyt dobrze.

Czy można wybaczyć zdradę?

Nie jest to niemożliwe, aczkolwiek trudne do zrealizowania. Wybaczenie zdrady to nie pojedyncze zdarzenie, a długotrwały i wymagający wielkiego wysiłku proces. Niewierni partnerzy często latami pracują na odbudowę zaufania ukochanej osoby, co nie zawsze do końca się udaje. Jak mówi znane powiedzenie: „błądzić jest rzeczą ludzką”.

Każdy z nas popełnia błędy, najważniejsze to umieć się do tego przyznać. Zdradzona osoba, która wybacza niewierność partnera udowadnia sobie i jemu swoją szlachetność, miłosierdzie. Wybaczenie to szansa dla Was obojga na odbudowanie swojego uczucia i wzmocnienie więzi, które wcześniej was spajały.

Zobacz też : Problemy zawodowe przyczyną kryzysu w związku

Jak wybaczyć zdradę?

Dokładnie się zastanów czy druga osoba zasługuje na drugą szansę. Czy zauważasz w niej oznaki szczerej skruchy i ubolewania z powodu całego zdarzenia. Jeśli tak, to być może Wasz związek da się jeszcze uratować. Najlepiej jest, aby cała sprawa została tylko między Wami. Nie dobrze jest angażować w Wasze prywatne życie rodzinę i przyjaciół.

Oczyszczająca będzie długa i szczera rozmowa w cztery oczy, która stworzy szansę na poznanie racji drugiej osoby. Jeśli posiadacie dzieci, uwzględnij ich dobro przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Pomocna może okazać się pomoc psychologa – specjalisty od terapii małżeńskiej, który w tym konflikcie odgrywać będzie rolę mediatora. 

Zobacz też : Zdradził - co teraz?