Nie śledź go w Internecie!/ fot. Shutterstock

Zdradził - i co teraz

Zdrada - jak sobie z nią poradzić? Co powinnyśmy zrobić, gdy zostałyśmy zdradzone? Jak się zachować? Jak uporać się z niewiernością partnera?
/ 18.05.2010 12:32
Nie śledź go w Internecie!/ fot. Shutterstock

Zdrada jest poważnym kryzysem dla związku. Jej przyczyną może być bardzo wiele nakładających się na siebie czynników, jak również jakieś jedno zdarzenie, które stało się bodźcem do takiego czynu. Bez względu na przyczyny, ludziom bardzo trudno zaakceptować ten fakt i przejść nad nim do porządku dziennego.

W pierwszej chwili, w momencie, kiedy pada informacja o zdradzie, czy też partnerka dowiedziała się o niej w jakiś inny sposób, następuje pierwsza faza, która jest bardzo emocjonalna. Kobiety z reguły mają dużą tendencję do tego, aby reagować w sposób emocjonalny, a taka sytuacja bardzo do tego skłania. W zależności od tego, czy można było się tego spodziewać po partnerze czy nie, reakcja może być różna pod względem nasilenia. Czasem kobieta może przeczuwać, że partner jest zdolny do zdrady, a nieporozumienia lub ciche dni w związku tylko utwierdzają w przekonaniu, że dzieje się nie najlepiej.

Jeśli zdrada była czymś bardzo niespodziewanym, nic na to nie wskazywało, szok może być dużo silniejszy. Niedowierzanie łączące się z ogromnym bólem, poczuciem oszukania, braku szacunku tworzy bardzo silną mieszankę.

Jeśli kobieta trochę ochłonie – a czasem to mogą być długie dni czy nawet tygodnie, wówczas zastanawia się nad przyczynami takiego stanu rzeczy. I często przychodzi ogromne poczucie winy, próba przypomnienia sobie sytuacji, które mogłyby wskazywać na gorsze relacje itd. Poczucie winy towarzyszy zazwyczaj kobietom, które mają zaniżone poczucie własnej wartości. Same, nie wierząc w to, że mogą być jeszcze atrakcyjne dla swojego mężczyzny, są utwierdzone w przekonaniu, że same były przyczyną tej zdrady.

Zobacz też : Kiedy pojawia się pierwszy kryzys

Jak zatem zachować się, kiedy już się to stało? Niektórzy twierdzą, że nigdy by nie wybaczyli partnerowi zdrady, a taki krok byłyby nieodowołaną przyczyną natychmiastowego rozstania. Życie pokazuje jednak, że nie zawsze zdrada w związku pociąga na sobą rozstanie czy rozwód. Kobieta, która została tak potraktowana zaczyna robić bilans zysków i strat tego związku oraz konsekwencji w przypadku rozstania. Nie zawsze okazuje się, że rozstanie będzie ukojeniem bólu po zdradzie.

Często również pod uwagę brane są inne czynniki, takie jak wysiłek, który został włożony w stworzenie tego związku czy dzieci, które musiałyby być ofiarą konfliktów między małżonkami. I to często właśnie dlatego, że są dzieci, małżonkowie decydują się na ratowanie związku.

Ale żeby to zrobić trzeba mieć dużo dobrej woli, wytrwałości, determinacji oraz uczucia, by dać sobie kolejną szansę. Przede wszystkimi kobieta w takiej sytuacji wymaga od partnera, aby w przyszłości podobne sytuacje nie miały miejsca. Łatwo wymusić taką deklarację, lecz czasem trudniej ją wyegzekwować. Aby dojść do porozumienia potrzeba przede wszystkim woli obojga partnerów. Dobrze, aby szczerze porozmawiać o tym co zaszło, dlaczego tak się stało. Zdrada to często tylko wierzchołek góry problemów z jakimi boryka się związek. Jeśli ratowanie go po zdradzie ma być dojrzałe i prawdziwe, wówczas należy dołożyć wszelkich starań do jego wyjaśnienia. Dopiero jeśli jasno określi się problemy, można się zastanowić nad ich rozwiązaniem.

Chociaż zdrada jest bolesna i często godzi w najbardziej czułe miejsca, to wiele par decyduje się na dalsze wspólne życie. Jednak jeśli ma być ono szczęśliwe i trwałe, należy bezustannie nad nim pracować.

Zobacz też : Jak stłumić konflikt w związku