Szacunek w związku - 16 sposobów na jego okazanie fot. Fotolia

Szacunek w związku - 16 sposobów na jego okazanie

Nie wiesz, jak okazać szacunek partnerowi? Mamy dla ciebie 16 wskazówek! Koniecznie przeczytaj!
/ 02.12.2016 05:00
Szacunek w związku - 16 sposobów na jego okazanie fot. Fotolia

Najlepszą receptą na długą i szczęśliwą relację partnerską jest wzajemne darzenie się szacunkiem. Pary, które mają tego świadomość, czują się spełnione, są ze sobą związane emocjonalnie, a co za tym idzie – potrafią wyjść obronną ręką z każdego kryzysu. Szacunek to jeden z filarów stabilnego związku, który jest nierozerwalnie związany z miłością, dlatego należy wiedzieć, jak okazać go na co dzień, aby druga połowa czuła się kochana. Sposobów jest naprawdę wiele. Poniżej prezentujemy najlepsze z nich.

5 pozytywnych nawyków szczęśliwych par

16 sposobów na okazywanie szacunku w związku

1. W każdym związku ludzie powinni znaleźć czas na szczerą, spokojną rozmowę. Jeśli chcesz, aby osoba, z którą jesteś, miała poczucie, że jest dla ciebie ważna, bądź aktywnym słuchaczem. Zaangażuj się w to, co mówi, najlepiej jak potrafisz. Dzięki temu nie będzie miała oporów przed zwierzeniem ci się ze swoich trosk. Podczas rozmowy bądź również czujnym obserwatorem. Zwróć uwagę na mowę ciała partnera. Być może pragnie ci wyznać, czego brakuje mu w waszej relacji, co chciałby w niej zmienić, ale nie potrafi wyrazić tego wprost. 
2. Jednym ze sposobów na okazanie szacunku w związku jest podnoszenie na duchu drugiej polowy w trudnych chwilach. Jeśli widzisz, że twój partner ma zły nastrój, spróbuj mu go poprawić, aby wiedział, że jego samopoczucie nie jest ci obojętne.
3. W sytuacji konfliktowej trzymaj emocje na wodzy. W afekcie mogą paść z twoich ust słowa, które urażą drugą stronę.
4. Jeśli twój partner potrzebuje pomocy, udziel jej natychmiast. W ten sposób okażesz mu, że jego potrzeby stanowią dla ciebie priorytet.
5. Jeśli chcesz, aby twój partner czuł, że jest dla ciebie pełnowartościową jednostką, chwal go bez okazji. Nie praw mu komplementów jedynie wtedy, kiedy atrakcyjnie wygląda bądź osiągnął sukces 
 doceń jego pozytywne cechy charakteru, umiejętności, to, co najbardziej ci w nim imponuje.
6. Jeśli masz jakiś problem, najpierw porozmawiaj o nim z partnerem, a dopiero później zwróć się do przyjaciół czy rodziny. W ten sposób okażesz swojej drugiej połowie, że masz do niej szacunek i darzysz ją zaufaniem. 

7. Jeśli chcesz uzyskać pomoc od partnera, np. w obowiązkach domowych, wyrażaj to za pomocą odpowiednio dobranych słów. Mów o swoich oczekiwaniach, a nie o złych cechach partnera (np. zamiast: "Jesteś leniwy, nigdy mi nie pomagasz", użyj: "Potrzebuję pomocy przy sprzątaniu"). 
8. Osoba, z którą jesteś, powinna czuć, że jest przez ciebie doceniana. Jeśli widzisz, że twój partner wkłada dużo wysiłku w wasz związek, okaż mu za to wdzięczność. Wystarczy, że nagrodzisz jego starania słowem "dziękuję". Wiele osób się przed tym wzbrania, ponieważ wydaje się im, że takie zachowanie jest oznaką słabości. 
9. Jeśli jesteś osobą z dużym poczuciem humoru, postaraj się, aby w żartach nie urazić swojej drugiej połowy. Dowcipy nie powinny przekraczać granic dobrego smaku. To, co tobie wydaje się zabawne, może sprawić przykrość twojemu partnerowi. 
10. Porównywanie drugiej połowy do byłych partnerów to całkowity brak szacunku, dlatego powinnaś się tego oduczyć. Możesz to robić tylko wtedy, kiedy twój partner wypada w porównaniach lepiej. 
11. Pewne rzeczy powinny pozostać między tobą a partnerem, dlatego nie mów o wszystkim rodzinie czy przyjaciołom. Po pierwsze, twoja druga połowa może sobie tego nie życzyć, po drugie, po co nadwyrężać zaufanie najbliższych. 
12. Jeśli popełnisz błąd, nie bój się do tego przyznać i zdobądź na szczere przeprosiny. Nie czekaj, aż partner wyciągnie do ciebie rękę.
13. W towarzystwie rodziny, przyjaciół czy znajomych wypowiadaj się pochlebnie o partnerze. Kąśliwe uwagi na temat drugiej połowy świadczą o braku szacunku. 
14. Pozwól partnerowi mieć własną przestrzeń. Umożliwiaj mu rozwijanie własnych zainteresowań, nie ograniczaj spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. W ten sposób udowodnisz mu, że nie jesteś zaborcza i masz na uwadze jego dobro.
15. Nie krytykuj każdego działania, jakiego podejmie się twoja druga połowa. Nie wytykaj jej błędów, ponieważ ma prawo je popełniać. Ciągłe narzekanie na partnera to nie tylko oznaka braku szacunku  takim zachowaniem możesz obniżyć jego poczucie własnej wartości. 
16. Podkreślaj, jak wiele wnosi do twojego życia twój partner. Okazuj, że spełnia twoje potrzeby emocjonalne, niematerialnie, dzięki czemu czujesz się przy nim spełniona.

Jak utrzymać udany związek?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)