Sposoby rozmowy z mężczyzną - 3 sposoby komunikacji w związku

Sposoby na rozmowę z mężczyzną fot. Fotolia
Sprawdź, jaki jest schemat waszych rozmów i zobacz, co możesz zrobić, aby lepiej się komunikować
/ 26.06.2013 13:42
Sposoby na rozmowę z mężczyzną fot. Fotolia
Każda para jest inna, każda inaczej rozwiązuje swoje problemy i wyraża potrzeby. A jaki jest wasz schemat rozmów? Dowiedz się, jak rozmawiasz z partnerem i co możesz zrobić, by wasze relacje były jeszcze lepsze:

Sposoby rozmowy: symetrycznie


Komunikacja ma charakter symetryczny, kiedy partnerzy odzwierciedlają swoje zachowania. Jeśli mężczyzna wyraża swoje zdanie na temat wakacji, to w odpowiedzi kobieta może wyrazić swoje jeszcze dobitniej. Klasycznym przykładem, obrazującym taki schemat rozmowy może być próba zdecydowania czy rodzina spędzi wakacje w górach, czy nad morzem.

Obydwoje partnerzy przyjmują pozycje po różnych stronach i argumentują coraz dobitniej swoje stanowisko. Łatwo wtedy o eskalację konfliktu. Tak naprawdę treść rozmowy czy kłótni nie ma tu większego znaczenia – ważne jest to, kto w danej chwili „jest górą“. Kiedy taki rodzaj komunikowania przeważa w związku, może to prowadzić do powstania rywalizacji pomiędzy partnerami.

Sposoby rozmowy: komplementarnie


Jeśli porozumiewanie się opiera się na przeciwwadze w zachowaniu czy wypowiedziach partnerów, to mamy do czynienia z komplementarnością. Oznacza to, że zachowanie jednego partnera, uzupełnia zachowanie drugiego. Jeśli kobieta jest asertywna, to mężczyzna może być wtedy bardziej uległy. Lub odwrotnie. Taki sposób komunikacji może w konsekwencji doprowadzić do przyjęcia przez jedną osobę dominującej roli w związku.

I tak, i tak


Najlepiej jest, gdy partnerzy nie usztywniają się w jednym ze schematów. Czasem związkowi bardziej służy symetryczność , a czasem komplementarność. Jeśli mamy silną  tendencję do jednej z reakcji, to po zauważeniu tego, spróbujmy poćwiczyć odwrotną strategię. Jeśli zazwyczaj zgadzasz się z partnerem i podążasz za nim, to sprawdź, jak to jest dla ciebie zająć odmienne stanowisko. Jak się czujesz, jak to wytrzymujesz, jaka jest reakcja twojego partnera. Jeśli najłatwiej jest ci podawać coraz to nowe kontrargumenty na wszystko, co mówi Twój partner, wtedy zobacz jak to jest, kiedy chcesz znaleźć podobieństwa w waszych stanowiskach.

Oczywiście każdy z nas ma preferencje, co do schematu porozumiewania się w parze. To naturalne i może służyć nam i związkowi. Dobrze jest mieć jednak pewną elastyczność w zmianie swojej zwyczajowej roli. To może dać ci nowe doświadczenia osobiste i w relacji. 

Dowiedz się więcej o tworzeniu dobrych relacji partnerskich:

Agata Seweryn – psycholog, przyjmuje w ośrodku Pomoc Psychologiczna "Swoją Drogą" (www.swoja-droga.pl). Prowadzi konsultacje psychologiczne i terapię indywidualną.

Redakcja poleca

REKLAMA