Skrzywdzona kobieta

U około 30% chorych atak migreny poprzedzają mało specyficzne objawy jak: uczucie zmęczenia, nadwrażliwość na zapachy czy częste ziewanie...
Kobiety bardzo łatwo skrzywdzić, zawieść ich zaufanie, zranić... Jaka jest skrzywdzona kobieta?
/ 22.06.2010 08:54
U około 30% chorych atak migreny poprzedzają mało specyficzne objawy jak: uczucie zmęczenia, nadwrażliwość na zapachy czy częste ziewanie...

Obniżone poczucie własnej wartości

Bardzo często można spotkać kobiety, których poczucie własnej wartości jest bardzo obniżone. Może to być spowodowane bardzo wieloma czynnikami, ale zaskakujące jest to, jak kobiety wówczas o sobie mówią.

Stawiają się w roli bezradnej ofiary, która nie ma nic do powiedzenia, mówią o sobie w kategoriach gorszego człowieka niż większość ludzi, stają się niepewne, zalęknione i nie widzą szansy na zmianę swojej postawy.

Bardzo obrazowym przykładem są tutaj kobiety maltretowane przez swoich mężów czy partnerów. Taki mężczyzna na porządku dziennym staje się wulgarną wyrocznią dla samooceny kobiety.

Jeśli przez kilka razy w ciągu dnia powtarza jej, że nie jest nic warta, a ponadto pokazuje to przez swoje zachowanie, wówczas bardzo szybko można w to uwierzyć.

Kobieta w takiej sytuacji na początku może się buntować, ale wraz z upływem czasu, ustępuje „dla świętego spokoju”, a następnie się już na to godzi z własnego przekonania lub z braku innego rozwiązania tej sytuacji.

Bardzo drastycznym przykładem są kobiety wykorzystywane psychicznie, fizycznie, seksualnie przez mężczyzn, często alkoholików. Są to kobiety, które przez długi czas godzą się na tego typu sytuację ze strachu, z braku perspektyw na rozwiązanie, ze względu na opinię społeczną, na dzieci itd.

Powodów może być bardzo wiele, natomiast często mechanizm jest podobny – kobieta jest poniżana, a co za tym idzie, nie wierzy, że jakakolwiek jej reakcja mogłaby przynieść pożądane dla niej efekty.

Skrajne wyczerpanie psychiczne

Kobiety te są skrajnie wyczerpane psychicznie, oprócz poczucia własnej wartości nie mają również żadnych potrzeb, wydaje im się, że nie mają prawa o nic prosić, niczego żądać.

Niezwykle często tego właśnie zostały wyuczone. Jeśli kobieta się przyznała, że jest nikim, a jej oprawca ma rację, wówczas nie był dla niej aż tak srogi, agresywny.

Zobacz też : Zmęczona kłótniami

Działa to jak swoistego rodzaju nagroda, a taka postawa zostaje przez ten mechanizm wzmocniona.

Mówienie i myślenie o sobie w kategoriach gorszego człowieka maja nie tylko kobiety, które są w toksycznych związkach. Samoocena jest często wynikiem naszych doświadczeń z dzieciństwa. Zależy od tego, jak postrzegali nas nasi rodzice, jak wzmacniali naszą samoocenę.

Zobacz też : Terror w domu

Redakcja poleca

REKLAMA