Problem alkoholowy
Możemy zaobserwować w społeczeństwie bardzo wiele kobiet, które borykają się tym problemem. Doprowadza to rodziny do ogromnych konfliktów, sytuacji przeciążenia psychicznego, braku zrozumienia, utraty poczucia bezpieczeństwa. Kobiety często w tej sytuacji czują się nierozumiane, lekceważone, a wręcz upokarzane i poniżane.
Jak sobie radzić w sytuacji, kiedy partner ma problem alkoholowy?
Po pierwsze nie należy wpadać w panikę. Jeśli do głosu dochodzą emocje, wówczas bardzo ciężko zdobyć się na skonstruowanie jakichkolwiek alternatywnych rozwiązań. Emocje nie są dobrym doradcą, ponieważ zniekształcają rzeczywistość.
W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, że problem alkoholowy jest to problem człowieka uwikłanego w ten nałóg. Nie należy się obwiniać za taką sytuację. To może prowadzić do tego, że kobieta bardziej będzie szukała przyczyny w sobie, natomiast będzie usprawiedliwiała zachowanie męża. Owszem, należy mu pokazać, że ma wsparcie, w razie potrzeby może uzyskać pomoc, natomiast nie należy robić w siebie ofiary, która przejmie te wszystkie problemy. Niestety są to bardzo częste przypadki, kiedy rodzina staje się współuzależniona, czyli zaczyna żyć z alkoholikiem według jego zasad i w pewnym momencie uznaje to za normę.
Należy szczerze porozmawiać z partnerem na temat jego problemu. Zasadniczą kwestią jest, czy w ogóle postrzega to jako jakąkolwiek trudność czy wręcz przeciwnie – uważa, że wszystko jest w porządku. Może okazać się, że mężczyzna nie widzi żadnej potrzeby zmiany i jest to najtrudniejsza sytuacja, ponieważ nie ma wewnętrznej motywacji do rozwiązania negatywnych skutków swojego działania.
Kobieta powinna szczerze przedstawić swoje stanowisko, w jaki sposób odczuwa problem partnera. Należy tu wspomnieć o tym wszystkim, co zagraża poczuciu bezpieczeństwa, komfortowi psychicznemu. Warto wspomnieć o swoich oczekiwaniach wobec partnera i jak się one mają do obecnej, rzeczywistej postawy mężczyzny.
Może się okazać, że zasygnalizowanie wsparcia, gotowości do pomocy będzie bodźcem do rozwiązania trudności.
Zobacz też : Lęk przed zmianami
Jeśli natomiast mężczyzna nie widzi problemu, a kobieta nie potrafi sobie z tym poradzić, wówczas najlepszą drogą będą konsultacje ze specjalistą. Należy uczyć się postępować w takim przypadku w sposób świadomy.
Najgorszą rzecz, jaką można zrobić, to zaniechać działania. Jeśli mężczyzna nie widzi potrzeby zmiany, a kobieta nic z tym nie zrobi, wówczas daje mu podświadomy komunikat, że się z tym zgadza – będzie to swoiste przyzwolenie na uzależnienie. W tym przypadku będzie to funkcjonowało jako brak kary, czyli pozytywne wzmocnienie.
Jeśli mężczyzna zdecyduje się na leczenie, wówczas należy go jak najbardziej w tej decyzji wspierać i pomagać mu, aby miał świadomość, że próby wyjścia z uzależnienia, każdy – nawet najmniejszy krok – jest doceniany.
Problem alkoholowy w rodzinie może prowadzić do poważnych kryzysów, natomiast nie jest to sytuacja, z której nie można znaleźć rozwiązania. Podstawową trudność stanowi nastawienie oraz chęć zmiany. Jeśli można uznać, że po obu stronach jest dobra wola, wtedy szanse na konstruktywne zakończenie uzależnienia są bardzo duże.
Zobacz też : Nie potrafię się cieszyć z tego, co mam