POLECAMY

Czy ratować to małżeństwo

Decyzja o rozwodzie często nie jest wynikiem jednorazowego, przykrego wydarzenia, kecz jest to wymierna drobnych nieporozumień i konfliktów utrzymujących się od dłuższego czasu. Dlatego też często sama decyzja o rozstaniu nie jest podejmowana w jednej chwili, tylko jest rozważana tygodniami, miesiącami czy nawet latami.
Czy ratować to małżeństwo

Rozwód

Chociaż rozwody są coraz popularniejsze, to jednak wiele kobiet długo zastanawia się pomiędzy tak drastyczną decyzją a ratowaniem małżeństwa.

Jedną z głównych przyczyn wątpliwości są dzieci. Każdej matce zależy na tym, aby były szczęśliwe, prawidłowo się rozwijały i doświadczały jak najmniej stresujących sytuacji w życiu. Z pewnością rozwód rodziców do takich sytuacji należy i właśnie dlatego pojawiają się wątpliwości. Pytanie tylko, czy dzieci będą bardziej szczęśliwe, jeśli zostaną zaangażowane w konflikty miedzy małżonkami i będą ich świadkami na co dzień.

Kolejną przyczyną ratowania związku jest psychologiczny mechanizm mówiący o tym, że lubimy być konsekwentnymi. Jeśli małżeństwo zostało zawarte dobrowolnie i była to świadoma decyzja, wówczas w momencie rozwodu kobieta przyznaje się do popełnienia błędu. I nie ma tu większego znaczenia, że rozpad jest z winy męża.

Kobieta wówczas postrzega się jako osobę, która nie potrafiła przewiedzieć, że to nie był człowiek, z którym można było spędzić resztę życia,.

Często istotna jest również presja rodziny, która nie wyobraża sobie sytuacji rozwodu, np. z przyczyn religijnych. Naciska zatem kobietę, by próbowała zaakceptować fakt, że raz zawarte małżeństwo jest decyzją nieodwracalną. Takie same przekonania może mieć również kobieta bez żadnych nacisków z zewnątrz.

Istotnym elementem jest także wysiłek włożony w budowanie tego związku przez lata. Bilans zysków i strat może okazać się jednoznacznie przemawiającym za ratowaniem związku.

Zobacz też : Skąd się biorą kryzysy w związku

Bez względu na to jakie są przyczyny rozpadu małżeństwa oraz próby ich rozwiązania, powinna to być świadoma decyzja, najlepiej obojga, partnerów.

Zobacz też : Zasady kłócenia się

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 lat temu
decyzja o związku musi byc przemyslana. nie jesteś pewnien - nie żeń się, kobiety tak samo - nie chcą, nie mają pewności, cos im nie pasuje - to nie ma ślubu!
/8 lat temu
A ja bym do sprawy podeszła z innej strony. Dlaczego obecnie tak drastycznie wzrosła liczba rozwodów? czy nasze związki są tak nietrwałe, a decyzje tak pochopne?