Czy ratować to małżeństwo

Czy ratować to małżeństwo

Decyzja o rozwodzie często nie jest wynikiem jednorazowego, przykrego wydarzenia, kecz jest to wymierna drobnych nieporozumień i konfliktów utrzymujących się od dłuższego czasu. Dlatego też często sama decyzja o rozstaniu nie jest podejmowana w jednej chwili, tylko jest rozważana tygodniami, miesiącami czy nawet latami.
/ 22.06.2010 09:30
Czy ratować to małżeństwo

Rozwód

Chociaż rozwody są coraz popularniejsze, to jednak wiele kobiet długo zastanawia się pomiędzy tak drastyczną decyzją a ratowaniem małżeństwa.

Jedną z głównych przyczyn wątpliwości są dzieci. Każdej matce zależy na tym, aby były szczęśliwe, prawidłowo się rozwijały i doświadczały jak najmniej stresujących sytuacji w życiu. Z pewnością rozwód rodziców do takich sytuacji należy i właśnie dlatego pojawiają się wątpliwości. Pytanie tylko, czy dzieci będą bardziej szczęśliwe, jeśli zostaną zaangażowane w konflikty miedzy małżonkami i będą ich świadkami na co dzień.

Kolejną przyczyną ratowania związku jest psychologiczny mechanizm mówiący o tym, że lubimy być konsekwentnymi. Jeśli małżeństwo zostało zawarte dobrowolnie i była to świadoma decyzja, wówczas w momencie rozwodu kobieta przyznaje się do popełnienia błędu. I nie ma tu większego znaczenia, że rozpad jest z winy męża.

Kobieta wówczas postrzega się jako osobę, która nie potrafiła przewiedzieć, że to nie był człowiek, z którym można było spędzić resztę życia,.

Często istotna jest również presja rodziny, która nie wyobraża sobie sytuacji rozwodu, np. z przyczyn religijnych. Naciska zatem kobietę, by próbowała zaakceptować fakt, że raz zawarte małżeństwo jest decyzją nieodwracalną. Takie same przekonania może mieć również kobieta bez żadnych nacisków z zewnątrz.

Istotnym elementem jest także wysiłek włożony w budowanie tego związku przez lata. Bilans zysków i strat może okazać się jednoznacznie przemawiającym za ratowaniem związku.

Zobacz też : Skąd się biorą kryzysy w związku

Bez względu na to jakie są przyczyny rozpadu małżeństwa oraz próby ich rozwiązania, powinna to być świadoma decyzja, najlepiej obojga, partnerów.

Zobacz też : Zasady kłócenia się