Czy jestem nikim

Z pracoholizmu można wyjść, tylko trzeba zmienić swoje podejście do różnych spraw, sposób patrzenia na życie i różne wartości
Poczucie własnej wartości jest przyczyną tak wielu zachowań w relacji z innymi, jak i samego postrzegania świata. Osoba, która wierzy we własne możliwości postrzega innych i swoją sytuację jako bardziej pozytywną, widzi więcej możliwości rozwiązania jakiegoś problemu oraz wierzy, że wiele zależy od niej.
/ 22.06.2010 08:59
Z pracoholizmu można wyjść, tylko trzeba zmienić swoje podejście do różnych spraw, sposób patrzenia na życie i różne wartości

Zaniżone poczucie własnej wartości

Natomiast osoba, która ma zaniżoną samoocenę tendencyjnie szuka winy w sobie w przypadku niepowodzenia, porażki, rzadko widzi optymistyczną wersję wydarzeń.

W podziale na płeć to kobiety częściej mówią o sobie w kategoriach osoby gorszej, mniej wartościowej, niepotrzebnej itd. Jest to w dużej mierze wynikiem wychowania stereotypowego, który w naszej kulturze przez cały czas funkcjonuje i jest bardzo powszechne. Kobiet uczy się cech, które od razu stawiają się w pozycji podległej.

Uczy się je skromności, uległości, łagodności, czasem bezradności. Kobieta nie powinna się narzucać, ponieważ jest to źle odbierane, powinna się zgadzać na większość rzeczy, a odmawianie jest uznawane za zachowanie w złym tonie.

W porównaniu z tym modelem u mężczyzn raczej wzmacniane są cechy, które warunkują ich wysoką samoocenę, tzn. zaradność życiową, siłę fizyczną, intelekt. Małego chłopca nie karze się za to, że dbał o swoje interesy (mimo, że robił to z użyciem siły fizycznej), tylko docenia się jego determinację w dążeniu do celu.

Zachowania kobiecie wyniesione są z dzieciństwa

Takie schematy bardzo często przekładają się na życie dorosłych ludzi. I dlatego też kobiety mają bardzo często tendencję do przesadnej skromności czy nadmiernej ugodowości.

Może to prowadzić do postrzegania siebie jako osoby, która jest wykorzystywana, a co za tym idzie, do wewnętrznego dysonansu. Nikt z nas nie chce, aby nie liczono się z jego zdaniem czy potrzebami. Natomiast wiele kobiet wysyła sygnały, które prowokują do tego typu sytuacji.

Kobiety często zapominają o swoich indywidualnych potrzebach na rzecz ogólnego dobra, np. dobra rodziny. Próbują przez cały czas udowodnić, że są dobrymi matkami i żonami, „usługując” swoim bliskim w takim stopniu, że po pewnym czasie staje się to normą i nawet nikt nie zauważa tych starań, a już na pewno nie docenia.

Postawa kobiet

Jest to wynikiem postawy kobiety, która nie mówi głośno i otwarcie o swoich lękach – często z obawy przez oceną i krytyką.

Zobacz też : Nie potrafię się cieszyć z tego, co mam

Nikt nie składa się jedynie z samych zalet czy tylko z wad. Każdy posiada mocne i słabe strony, dlatego też każdy jest człowiekiem wartościowym – tylko często w innych wymiarach. Dobrze, aby o tych wartościach pamiętać, ponieważ to one warunkują nasze funkcjonowanie w społeczeństwie.

Nauczenie się asertywnego wyrażenia swoich potrzeb jest niezwykle istotne do świadomego komunikowania się z innymi oraz przeżywania życia. Pozwala ono również na wzmacnianie wiary we własne możliwości, a co za tym idzie możliwości działania w sposób odważny i ambitny.

Zobacz też : Zrozumieć kobietę

Redakcja poleca

REKLAMA