POLECAMY

Czym jest terror w domu

Dom powinien być ostoją i miejscem, gdzie każdy z członków rodziny czuje się bezpiecznie i komfortowo. Mamy jednak świadomość, że nie wszystkie domy dają ciepło i odpoczynek. Jest wiele rodzin, u których w domu rozgrywają się dramaty.
Czym jest terror w domu

Kłótnie

Ciągłe awantury czy kłótnie mogą być bardzo obciążające dla zdrowia psychicznego i z pewnością nie sprzyjają dobrej atmosferze ciepła rodzinnego. Dzieci w takim domu często są bardzo zastraszone, boją się wyrazić swoje zdanie z obawy przed karą itp.

Chociaż przemoc słowna i psychiczna jest bardzo przykra i może doprowadzić do poważnych konsekwencji, jednak dużo groźniej jest w domach, gdzie dochodzi do przemocy fizycznej.

Znęcanie psychiczne

Nigdy nie jest tak, że agresywny członek czy członkowie rodziny nie znęcają się psychicznie. Zazwyczaj te oba akty przemocy idą ze sobą w parze.

Choć statystyki nie są na chwilę obecną jednoznaczne – nie wszystkie akty przemocy są wskazywane przez ofiary, to jednak wiadomo, że częściej to kobiety są maltretowane, wykorzystywane i poniżane. Wynika to często z siły fizycznej oraz tego, że mężczyźni mają większą tendencję do zachowań agresywnych.

Dramatem w domu może być alkohol, narkotyki, wykorzystywanie seksualne. Są to patologie i nie powinno się czekać na kolejny wybryk oprawcy, by zgłosić to odpowiednim organom. Często jednak kobiety nie reagują na falę przemocy w swoim domu, pozwalając, by mąż znęcał się nie tylko nad nią, lecz również nad dziećmi.

Przyczyny negatywnych zachowań

Jest wiele przyczyn takiego zachowania. Może to być wstyd przed innymi, ogromna miłość do męża i łudzenie się, że kolejne przeprosiny i obietnica poprawy wreszcie przyniosą skutek czy zastraszenie przez mężczyznę tak silne, że aż paraliżujące.

Kobiety wykorzystywane powinny jak najszybciej zgłosić swoją sytuację innym osobom, aby była możliwa jakakolwiek pomoc. Należy mieć świadomość, że wielokrotnie przyczyną patologicznej sytuacji domu jest choroba, zaburzenia emocjonalne, psychiczne lub uzależnienia. Wszystkie one podlegają leczeniu, ponieważ rzadko udaje się ludziom samodzielnie zapanować nad ich objawami.

Zobacz też : Jak pomóc uzależnionemu

Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości przed tym, aby szukać pomocy należy się zastanowić, czy chcemy dla swoich dzieci wzorców domu patologicznego. Jest wiele przykładów, że dzieci z takich rodzin same tworzą podobne domy. Dzieje się tak, ponieważ to jest jedyny znany im sposób działania. Dlatego też, jeśli w porę nie zostanie przerwany łańcuch przemocy, wówczas dzieci same będą go kontynuować.

Kobiety często mają ogromne opory przed mówieniem o swoich rodzinnych dramatach. Wystarczy jednak zrobić bilans zysków i strat i okaże się, że szukanie pomocy może być jedynym rozwiązaniem na zadbanie o swoje zdrowie psychiczne, a często również o swoje bezpieczeństwo fizyczne.

Zobacz też : Być kochaną

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
zdecydowanie dafifi
/7 lat temu
myslę, że przemoc psychiczna jest gorsza od tej fizycznej.
/8 lat temu
Bardzo często powód trwania w toksycznym związku jest bardzo prowizoryczny- uzależnienie materialne, problemy mieszkaniowe. Jeszcze inny to tabu społeczne i brak wiedzy, gdzie szukać pomocy. Bezsilność, wstyd. Kobiety próbują odejść, ale nie wiedzą dokąd się udać. I wracają, albo są "ściągane" z powrotem. Często siłą. I takie błędne koło.