Częste zmiany nastroju - czy to norma u kobiet

W leczeniu refluksu nie tylko dieta, ale zmiana stylu życia jest istotna / fot. Shutterstock
Każdy mężczyzna potwierdzi, że emocje kobiety są nieprzewidywalne. Przynajmniej kilka razy miał doświadczenia z tym związane, kiedy kobieta po chwilach euforii, radości, przechodzi w zupełną obojętność, w smutek czy prawie w czarną rozpacz. Czy częste zmiany nastroju u kobiet to norma?
/ 22.06.2010 08:57
W leczeniu refluksu nie tylko dieta, ale zmiana stylu życia jest istotna / fot. Shutterstock

Zmiany nastroju - czym są?

Najtrudniejsze jest dla mężczyzny to, że nie potrafi przewidzieć tych zmian nastroju i w jakikolwiek się do nich przygotować. Ale nie jest w tym odosobniony, ponieważ często sama kobieta jest swoimi reakcjami zaskoczona. Zatem czy zmiany nastroju u kobiet to norma?

Można powiedzieć, że tak. Za te zmiany są odpowiedzialne hormony, które w dużym nasileniu towarzyszą kobiecie przez życie. Przede wszystkim są to momenty zespołu napięcia przedmiesiączkowego, kiedy te objawy są bardzo widoczne oraz uciążliwe dla samej kobiety.

Zmiany nastroju mogą się tu pojawiać bardzo często, a do tego dochodzi nie najlepszy stan fizyczny, ból podbrzusza, ogólne zmęczenie, bóle stawów i kręgosłupa, bóle piersi. Apatia czy rozdrażnienie są na porządku dziennym, ale każda kobieta ma swój wachlarz reakcji.

Z czego mogą wynikać zmiany nastroju?

Niektóre kobiety rzucają się na jedzenie, a później mają wyrzuty sumienia lub gorzej się czują po dużym posiłku. Z racji tego, że miesiączka występuje często, a wraz z nimi zmiany hormonalne, tak więc nie można wyeliminować pewnych objawów.

Istotne jest, aby kobieta obserwowała siebie i spróbowała w jak największym stopniu ograniczyć swoje reakcje tak, aby nie były uciążliwe dla niej, ani dla jej najbliższego otoczenia.

W życiu kobiety są jeszcze dwa ważne momenty, kiedy zmiany nastroju są normą – a właściwie brak tego typu reakcji mógłby być niepokojący. Są to: ciąża oraz klimakterium.

W okresie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do rewolucji. Wszystkie jej komórki skoncentrowane są na rozwoju dziecka, a co za tym idzie często jest ona bardzo przemęczona i ogólnie rozdrażniona.

Tych objawów jest oczywiście znacznie więcej i tu też można zaobserwować indywidualne zróżnicowanie. Mogą to być nagłe zmiany nastroju, ataki płaczu bez obiektywnej przyczyny, apatia, nadmierna wesołość itp.

Na nastrój w tym okresie wpływają nie tylko hormony, lecz również sytuacja osobista kobiety. Im bardziej ta ciąża jest pożądana, a przyszła mama zadbana nie tylko pod względem fizycznym, lecz również psychicznym, wówczas większa szansa na to, że samopoczucie będzie lepsze, a co za tym idzie mniejsze wahania nastroju.

Zobacz też : Jak być idealną partnerką

Menopauza też jest bardzo silnie związana z nasileniem działania hormonów i może to dawać efekty bardzo skumulowanych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Często są to również zmiany fizyczne, które zachodzą w ciele kobiety, mogą one dotyczyć obniżenia sprawności ruchowej, trawiennej, krążeniowej, oddechowej itd. Te wszystkie nakładające się na siebie zmiany mogą dawać poczucie bezradności i braku kontroli nie tylko nad ciałem, lecz również emocjami.

Każda kobieta powinna bacznie obserwować swoje reakcje na różne rzeczy i im bardziej są one sprzeczne, tym lepiej należałoby się im przyjrzeć. Można uczyć się radzić sobie z różnego rodzaju objawami działania hormonów, lecz również warto mieć świadomość, że one są i to jest główna przyczyna zmiany nastroju u kobiety.

Zobacz też : Jak osiągnąć udany związek

Redakcja poleca

REKLAMA