PRZYJAŹŃ DAMSKO MĘSKA: czy w ogóle istnieje?

Przyjaciele fot. Fotolia
Są tacy, którzy od lat mają przyjaciół płci przeciwnej i nie widzą w tym absolutnie żadnych podtekstów. Są też tacy, których znajomości przerodziły się w związki.
/ 21.08.2017 15:24
Przyjaciele fot. Fotolia

Przyjaźń damsko-męska od zawsze jest przedmiotem dyskusji. Jedni twierdzą, że nie istnieje i prędzej czy później zamienia się w miłość. Inni mówią, że jest jak najbardziej realna. Ci, którzy posiadają oddanego przyjaciela płci przeciwnej twierdzą nawet, że taka relacja może być o wiele bardziej wartościowa, niż przyjaźń między 2 kobietami lub mężczyznami. Bez wątpienia jest to temat kontrowersyjny. Przedstawiamy wam więc kilka krótkich historii. A może wy opowiecie nam swoje?

Historia Moniki i Adama

Monika i Adam mają po 32 lata. Nigdy nie byli parą, ale oboje są singlami. Żeby była jasność - nigdy nie uprawiali też seksu i jak twierdzą, nawet przez myśl im to nie przeszło. Adam teatralnie wzdryga się na samą wzmiankę. Śmieje się, że to byłoby obrzydliwe, bo chociaż Monika jest piękna, to traktuje ją jak siostrę. Znają się od 25 lat.

Ich przyjaźń miewała wzloty i upadki. Oboje mają wybuchowe charaktery, więc konfliktów nie brakuje. Adam nie przepadał za chłopakiem Moniki, z którym była przez kilka lat. Starał się jednak tego nie okazywać, a jego przeczucia co do partnera przyjaciółki okazały się później słuszne - facet zdradzał Monikę, więc ich związek rozpadł się z hukiem.

Wiele osób próbuje swatać dobrych przyjaciół. Przoduje w tym mama Moniki, która uważa że Adam skrycie jest zakochany w jej córce, ale latami wstydzi się to wyznać. Przyzwyczaili się już do ciągłych wzmianek „Co za piękna para!", które towarzyszyły im szczególnie wtedy, gdy wyjechali razem wakacje. Oczywiście, mieszkali w osobnych pokojach, ale wielu znajomych szukało w tym drugiego dna.

- Przyjaźń z facetem jest lepsza, niż z inną kobietą. Adam szczerze cieszy się ze wszystkich moich sukcesów. Wszystkie przyjaciółki które miałam, prędzej czy później były zazdrosne lub notorycznie się obrażały. Z mężczyznami nie ma tego problemu, a przyjaźń damsko-męska jest pozbawiona rywalizacji.

Czym się różni miłość od zauroczenia?

Historia Natalii i Rafała

Natalia ma 30 lat. Rafał 33. Od 6 miesięcy są małżeństwem. Wcześniej przyjaźnili się przez 8 lat, aż wreszcie zdecydowali się wyznać sobie miłość i zostali parą. Śmieją się teraz, że tak naprawdę podkochiwali się w sobie od początku, ale oboje tkwili w poprzednich, nieudanych związkach i bardzo się bali, jak na wyznanie zareaguje druga strona. Rafał mówi, że gdyby tylko wiedział o uczuciach Natalii, na pewno nie czekałby od tylu lat i już od dawna byliby małżeństwem.

- Przyjaźń damsko-męska jest najważniejszym fundamentem związku. Oczywiście musi towarzyszyć jej też fascynacja erotyczna, bo przecież sama przyjaźń i szacunek nie wystarczy. My dobrze zaczęliśmy naszą znajomość, a przecież od lat jesteśmy w sobie zakochani do szaleństwa! - mówi Natalia.

Syndrom Piotrusia Pana - czy dotyczy twojego faceta?

Historia Marty i Daniela

Marta ma 26 lat. Daniel 28. Przyjaźnią się od 5 lat, poznali się na studiach. Daniel ma dziewczynę, z którą mieszka od roku. Marta jest singielką. Po cichu zakochaną w Danielu, z czego on nie zdaje sobie sprawy. Gdy pierwszy raz spotkała Daniela, był już z Eweliną. Nigdy nie wyznała mu więc, co tak naprawdę do niego czuje. Jak mówi, wystarczy jej przyjaźń z nim i to, że może mu pomagać. Za Eweliną nie przepada, ale sama nie wie czy ma do tego racjonalne powody, czy może nie lubi tylko dlatego, że jest szczęśliwa z mężczyzną, w którym ona się podkochuje.

- Nie ma przyjaźni damsko-męskiej. Czasem jestem zła na siebie, że tak głupio się wkopałam. Trudno mi zerwać znajomość z Danielem, ale wiem że nigdy z nim nie będę. Są dni, gdy mam serdecznie dość rozmów o jego związku. A są też takie momenty, kiedy nie wyobrażam sobie, że miałabym zerwać naszą relację. Zaangażowałam się w coś zupełnie bezsensownego. A wszyscy myślą, że między nami naprawdę jest tylko przyjaźń... - mówi Marta.

Maminsynek: jak go rozpoznać? Czy da się z nim żyć?

Czy przyjaźń damsko-męska istnieje?

Jak pokazują historie naszych bohaterów, nie ma żadnej reguły. Ile osób, tyle opinii i indywidualnych przeżyć. Są tacy, którzy od lat mają przyjaciół płci przeciwnej i nie widzą w tym absolutnie żadnych podtekstów. Są też tacy, których znajomości przerodziły się w związki. Są wreszcie i tacy, których damsko-męskie przyjaźnie zakończyły się kompletnym fiaskiem - przerwało je nieodwzajemnione uczucie albo zazdrosny partner. Czy jednak tak samo nie dzieje się z przyjaźniami w obrębie tej samej płci? Czy relacja z inną kobietą również czasem nie zostaje z różnych przyczyn zakończona?

Czytaj więcej na temat związków

Redakcja poleca

REKLAMA