Małżeństwo - wpływ związku małżeńskiego na zdrowie

Małżeństwo a zdrowie - małżonkowie żyją dłużej fot. Fotolia
Boisz się stanąć na ślubnym kobiercu? Niepotrzebnie! Z badań wynika, że małżeństwo zapobiega wielu chorobom i jest najlepszą receptą na długowieczność!
/ 23.11.2016 14:43
Małżeństwo a zdrowie - małżonkowie żyją dłużej fot. Fotolia

Są wśród nas tacy, którym na samą myśl o zawarciu małżeństwa włos się jeży na głowie. Wynika to z przekonania, które wyznaje wiele osób, że małżeństwo ogranicza wolność, zabija romantyzm, powoduje wtargnięcie do związku rutyny i nakłada na człowieka szereg obowiązków. Okazuje się, że wejście w związek małżeński niesie za sobą wiele korzyści, dlatego wcale nie warto się przed tym wzbraniać.

8 zasad udanego małżeństwa

Małżeństwo wydłuża życie

Pierwsze badanie na temat zależności między zdrowiem a stanem cywilnym przeprowadził w 1858 roku brytyjski epidemiolog William Farr. Nacją, którą postanowił przebadać, byli Francuzi. Uczony podzielił osoby na trzy grupy: będące w małżeństwie, owdowiałe oraz zachowujące wstrzemięźliwość seksualną. Wynik nie był dla epidemiologa zaskoczeniem. Średnia długość życia małżonków była znacznie wyższa niż kawalerów i panien. Wdowcy żyli najkrócej, w dodatku w słabym zdrowiu.

Małżeństwo wzmacnia serce

Według badań przeprowadzonych w 2014 roku na 3,5 mln Amerykanów małżonkowie rzadziej padają ofiarą zawału serca. Po wyeliminowaniu wszystkich innych czynników okazało się, że ryzyko rozwoju chorób naczyniowych u osób niezamężnych/nieżonatych jest o 5 procent większe niż u osób związanych węzłem małżeńskim. Ponadto mają oni mniejsze szanse na przeżycie zawału. Bycie w małżeństwie zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju tętniaka aorty brzusznej (o 8 proc.), choroby niedokrwiennej mózgu (o 9 proc.) i choroby tętnic obwodowych (o 19 proc.).

5 najlepszych rad, jak utrzymać szczęśliwe małżeństwo

Małżeństwo zmniejsza ryzyko raka

Według danych przedstawionych w 2013 roku przez naukowców z Narodowego Instytutu Raka w USA małżonkowie rzadziej chorują na nowotwory. Z badań wynika, że osoby zamężne/żonate częściej od singli chodzą do lekarza, dzięki czemu rak jest u nich wcześniej rozpoznawany. To ułatwia wyjście z choroby. Co więcej, chętniej niż osoby niebędące w związku poddają się leczeniu. Dotyczy to raka płuc, jelita grubego, piersi, trzustki, prostaty, wątroby, woreczka żółciowego, chłoniaków nieziarniczych, raka szyi i głowy oraz jajników. Poza tym małżonkowie mają o 20 procent większą szansę na pokonanie nowotworu i o 17 procent mniejsze ryzyko przerzutów od osób wolnych.

Dlaczego tak się dzieje? Małżonkowie są dla siebie podporą w trudnych chwilach. Zdrowy partner przekazuje choremu pozytywną energię, wspiera go psychicznie, otacza opieką, dzięki czemu łatwej mu uporać się z chorobą. Ludzie połączeni sakramentem małżeńskim przykładają większą wagę do swojego stanu zdrowia, bo mają u swego boku osobę, której nie jest on obojętny.

A zatem, czy warto wejść w związek małżeński? Tak, ale trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby był szczęśliwy. W przeciwnym wypadku zamiast poprawić nasze zdrowie, może je pogorszyć...

13 rzeczy, które powinnaś wiedzieć, zanim powiesz "tak"

Redakcja poleca

REKLAMA