Małżeństwo - 13 rzeczy, które powinnaś wiedzieć, zanim wyjdziesz za mąż

Małżeństwo - 13 rzeczy, które powinnaś wiedzieć przed wyjściem za mąż
Już ustaliłaś z partnerem datę ślubu? Zanim wypowiesz sakramentalne "tak", upewnij się, czy jesteś świadoma tych 13 rzeczy! Sprawdź!
/ 18.10.2016 16:44
Małżeństwo - 13 rzeczy, które powinnaś wiedzieć przed wyjściem za mąż

Małżeństwo to bardzo poważny krok w życiu i duża odpowiedzialność, dlatego decyzja o jego zawarciu powinna być dobrze przemyślana. Liczba rozwodów w Polsce wzrasta w zawrotnym tempie, dlatego należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, aby nie wejść do grona rozwodników. Jakie kwestie koniecznie trzeba poruszyć przed ślubem? Przedstawiamy 13 rzeczy, które powinnaś wiedzieć, zanim wypowiesz sakramentalne "tak".

Typy komunikacji w małżeństwie

1. Priorytety

Zanim staniesz na ślubnym kobiercu, powinnaś wiedzieć, co dla twojego partnera jest najważniejsze w życiu. Jeśli chcecie razem budować wspólną przyszłość, powinniście mieć zbieżne cele. Jeśli twój mężczyzna pragnie w najbliższym czasie skupić się na robieniu kariery, a ty marzysz o urodzeniu dzieci (lub odwrotnie), po ślubie będzie dochodziło między wami do sporów. 

2. Relacje z rodzicami/rodzeństwem

Kolejną rzeczą, którą powinnaś wiedzieć przed zawarciem małżeństwa, są stosunki twojego partnera z jego najbliższą rodziną. Jeśli ma z nimi dobre relacje, to dobrze rzutuje na waszą przyszłość. Zaobserwuj, jak zachowuje się wobec swojej matki. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie traktował cię podobnie jak ją. 

3. Sposób radzenia sobie w trudnych sytuacjach

Powinnaś być świadoma, w jaki sposób twój partner rozwiązuje problemy: czy w sytuacjach stresowych potrafi trzymać emocje na wodzy, czy im ulega?, czy szuka wsparcia u osób trzecich, czy woli sam zmagać się z przeciwnościami losu? To bardzo istotna kwestia, ponieważ w waszym codziennym życiu nie zawsze będzie kolorowo... 

4. Temperament

Sfera seksualna odgrywa bardzo istotne znaczenie w życiu człowieka. Jednym z warunków szczęśliwego małżeństwa jest satysfakcjonujące współżycie. Powinnaś wiedzieć, jakie oczekiwania seksualne ma twój partner i jak często pragnie je spełniać. Jeśli twojemu mężczyźnie wystarcza seks raz w tygodniu, podczas gdy ty chciałabyś go uprawiać znacznie częściej, po ślubie będzie dochodziło między wami do nieporozumień.

5. Sposób rozwiązywania konfliktów

To kolejna sprawa, którą powinnaś wiedzieć, zanim powiesz "tak". Przeanalizuj, jaki przebieg najczęściej mają wasze kłótnie. Czy potraficie się ze sobą właściwie komunikować, kiedy dochodzi między wami do scysji? Czy twój partner umie jasno i precyzyjne przedstawić swoje stanowisko? Czy uwzględnia twoje racje i jest skłonny pójść na kompromis? To ważne, ponieważ po ślubie nie zawsze będziecie mieć zbieżne zdanie we wszystkich kwestiach...

6. Nawyki

Pewne nawyki partnera można zaakceptować, są jednak takie, które doprowadzają nas do furii. To kwestia bardzo indywidualna. Jedni nie mogą pogodzić się z nagminnym pozostawianiem naczyń w zlewie po posiłku, dla drugich nie stanowi to żadnego problemu. W związku z tym musisz być świadoma przyzwyczajeń swojego mężczyzny, żeby po ślubie gorzko się nie rozczarować. Złe nawyki co prawda można wyeliminować z życia, ale jak wiadomo często bywa to bardzo trudne...

Czy istnieją małżeńskie mity?

7. Preferowany model rodziny

Powinnaś wiedzieć, jaki model rodziny preferuje twój partner: tradycyjny czy partnerski. To kluczowa kwestia, którą powinniście omówić, zanim staniesz na ślubnym kobiercu. Na przykład jeśli twój partner uważa, że to mężczyzna powinien utrzymywać rodzinę, zaś kobieta zajmować się domem, a ty pragniesz być aktywna zawodowo, na pewno wasze małżeństwo nie będzie udane. 

8. Formy spędzania czasu wolnego

Zanim zdecydujesz się na zawarcie małżeństwa, powinnaś wiedzieć, co twój partner najchętniej robi w wolnym czasie. Przykładowo, jeśli prowadzi aktywny tryb życia i nie wyobraża sobie dnia bez biegania, a ty wolisz czytać książki w zaciszu domowym, może być wam trudno dobrze funkcjonować razem po ślubie. Wspólne zainteresowania zacieśniają więzi w związku, dlatego ważne, abyście mieli coś, co uwielbiacie robić razem.

9. Sposób rozumienia zdrady

Niewierność to bardzo bolesne doświadczenie, które stanowi jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów. Można ją rozumieć w różny sposób. Jedni uważają za zdradę oglądanie filmów pornograficznych, drudzy korzystanie z portali randkowych. Niektórzy są w stanie wybaczyć romans, pod warunkiem że nie ma podłoża emocjonalnego. Powinniście sobie szczerze wyjaśnić, jak ją pojmujecie. 

10. Pieniądze

Powinnaś wiedzieć, jakie podejście do kwestii finansowych ma twój partner. Zapytaj, czy jest zwolennikiem wspólnego gospodarowania budżetem domowym, czy woli, aby zarządzanie pieniędzmi leżało w gestii jednej strony. Dowiedz się, czy po ślubie chciałby założyć wspólne konto bankowe, czy mieć osobne. To mało przyjemny temat, ale należy go poruszyć, by po zawarciu małżeństwa uniknąć nieporozumień.  

11. Dzieci

Powinnaś wiedzieć, czy twój partner pragnie mieć potomstwo, a jeśli tak, jak liczne. To fundamentalna kwestia, którą należy poruszyć przed zawarciem małżeństwa. Należy również omówić z partnerem, jakie metody wychowawcze preferuje. Jedni są zwolennikami oddziaływania na dziecko za pomocą słowa, drudzy uważają, że klaps przynosi lepsze efekty.

12. Używki

Nadmierne picie alkoholu, palenie papierosów czy branie narkotyków mogą doprowadzić do rozpadu małżeństwa. Powinnaś wiedzieć, co twój partner sądzi na temat używek, czy ma do jakichś słabość, a jeśli tak, jak często z nich korzysta. Pracoholizm, lekomania, uzależnienie od hazardu czy Internetu to równie niebezpiecznie nałogi, które tylko pozornie są mniej groźne. 

13. Motyw zawarcia małżeństwa

To bardzo ważna kwestia, tymczasem wiele osób w ogóle się nad nią nie zastanawia. Przemyśl, dlaczego twój partner chce cię poślubić. Czy na pewno kieruje nim uczucie? Miłość nie zawsze jest główną motywacją zawierania małżeństw. Niektórych skłania do tego atrakcyjność fizyczna partnera, jego wysoka pozycja społeczna, a nawet strach przed samotnością. 

8 zasad udanego małżeństwa

Redakcja poleca

REKLAMA