8 zasad udanego małżeństwa

Udane małżeństwo to marzenie każdej pary. Choć nie ma jednej złotej recepty na sielankowy i w pełni zgodny związek, warto spróbować wprowadzić kilka zmian. To pierwszy krok do pełni szczęścia u boku ukochanej osoby.
/ 23.07.2013 07:02

Udane małżeństwo to marzenie każdej pary. Choć nie ma jednej złotej recepty na sielankowy i w pełni zgodny związek, warto spróbować wprowadzić kilka zmian. To pierwszy krok do pełni szczęścia u boku ukochanej osoby.

10 zasad udanego małżeństwa

Fot. depositphotos

Małżeństwo to doskonały trening osobowości. Pozwala poznać siebie w najróżniejszych, często niełatwych sytuacjach. A cały ten życiowy zbiór kształtuje nasza osobowość i wzajemne relacje. Jednak czy w pędzie życia nie zapominamy czasem o szacunku i drobnych gestach, które pozwalają nam na ciągłą fascynację wzajemną obecnością?

Niestety, chyba każdy z długim stażem związku odczuł na własnej skórze zarówno negatywne jak i pozytywne aspekty wspólnego życia. Małżeństwo dodatkowo otwiera przed nami zupełnie nowe ścieżki, które nie kiedy sprawiają mylne wrażenie, że stan "zaobrączkowania" do niczego nas już niezobowiązuje. To błąd! Wśród najgorszych grzechów małżonków zaliczyć możemy: niszczącą rutynę oraz brak wzajemnego zainteresowania. A tym czasem okazuje się, że codzienne drobne gesty mogą zaskakująco zmieniać nasz związek na lepsze!

Związkowe SOS: Sposoby na owocną kłótnię z partnerem

Dekalog szczęśliwego małżeństwa:

Okazuj szacunek!

Czy określenie "okazuj szacunek" jest tak banalne, że aż nudne? Okazuje się, że pary, które każdego dnia starają się odnosić do partnera z szacunkiem np. po przez używanie określeń: " proszę, dziękuję, czy mógłbyś.." ma kluczowe znaczenie do utrzymania na długo pozytywnych relacji i zaciśnięcia więzi.

8 zasad udanego małżeństwa

Wspieraj!

Pozostawianie małżonka sam na sam z problemami to prosta droga do wzajemnego oddalenia się, frustracji i kłótni. Każdy potrzebuje wsparcia bliskiej osoby, której pomoc może być niezwykle nieoceniona przy uświadamianiu sobie jak wiele wysiłku kosztują nas np. codzienne czynności. Tym bardziej, że małżeństwo to nie związek dwóch osób oparty na wzajemnej eksploatacji, dlatego warto czasem wyręczyć partnera lub wspólnie przeanalizować rozwiązanie problemów.

Słuchaj!

Zarówno szacunek jak i wsparcie należy połączyć z aktywnym słuchaniem drugiej połówki. Brak zainteresowania problemami czy partnerem lub "filtrowanie" informacji, które do nas docierają z ust małżonka, na dłuższą metę mogą również doprowadzić do nieporozumień i niepotrzebnych spięć.
Dlatego warto poświęcić chociaż pół godzinny dziennie na aktywną rozmowę, a w ciągu dnia starać się nie błądzić myślami po ulubionym boisku piłkarskim czy butiku, kiedy ukochany relacjonuje nam dzień w pracy.

Nie krzycz!

W życiu jak w kalejdoskopie, raz jest dobrze, a raz... nie koniecznie. Dlatego bez względu na okoliczności, stres czy ewentualny natłok zdarzeń, które w jednej chwili zwalają nam się na głowę, warto pamiętać, aby nie wyładowywać emocji na małżonku. Problemy w pracy lepiej odreagować wychodząc do kina czy idąc na basen niż szukając sobie "sztucznych problemów" w domu.

Nie krytykuj!

Ciągła krytyka i osądzanie, niszczy każdy związek. Powoduje, że partnerzy czują się ciągle kontrolowani, a wzajemna presja zamiast rozwijać, ciągnie partnerów w przepaść wzajemnej "nienawiści". Jeśli chcemy zwrócić uwagę: róbmy to pojedynczo, bez kumulacji wszystkich grzechów z przed tygodnia na raz, ponieważ poza irytacją i wzajemną złością, nie przyniesie to żadnych konstruktywnych zmian. Starajmy się być również tolerancyjnymi na niedoskonałość partnera, pamiętajmy, że obydwoje mamy wady, a wspólne życie to sztuka chodzenia na kompromis.

Wybaczaj!

Ciągniecie wzajemnych żali i nieporozumień przez miesiące nie wniesie do naszego małżeństwa niczego dobrego. Wręcz przeciwnie, przywoływanie przy każdej okazji zawinień partnera może być dla związku bardzo destruktywne i dodatkowo będzie systematycznie niszczyć wzajemną potrzebę bliskości i utrzymania zaufania. Patrząc również z drugiej strony - słowo przepraszam tak naprawdę nic nas nie kosztuje, oprócz odsunięcia na chwile własnej dumy w kąt, dlatego starajmy się wybaczać drobne przewinienia oraz szlifujmy w sobie umiejętność przyznawania się do błędów.

Nie rozwiązuj problemów na forum!

Wszczynanie kłótni w obecności znajomych, dzieci czy rodziny, na dłuższa metę sprawia, że małżonkowie się od siebie skrupulatnie oddalają, tworząc "oddzielne fronty", wzajemnie się atakujące. Każde nieporozumienie należy wyjaśniać miedzy sobą, a nie na forum, ponieważ obecność innych może dodatkowo podgrzewać atmosferę lub co gorsza spowodować zaangażowanie się nasze problemy osób, które nie do końca mają jasność sytuacji.

Okazuj uczucia!

Choć uczucia to priorytetowy element szczęśliwego związku, to w moim rankingu, nie przez przypadek znajduje się na końcu. Przyczyną takiej właśnie klasyfikacji jest fakt, iż każdy dotyk, gest, pocałunek czy seks, na dłuższą metę tracą na znaczeniu jeśli wszystkie powyższe elementy nie zostają w pełni zachowane! Nie mniej jednak, systematyczne okazywanie uczuć małżonkowi może mieć zbawienny wpływ na nasze wzajemne relacje. Dlatego dotykajmy, całujmy i pieśćmy z należytym szacunkiem, czułością i troską!

Redakcja poleca

REKLAMA