Kiedy kobieta kocha psychopatę

Lekarz psychiatra nie podsunie Ci gotowej „recepty na szczęście”, ale może pomóc Ci ją odnaleźć
Problemy w związku nie dziwią już nikogo. Co jednak zrobić, kiedy orientujemy się, że nasz związek jest toksyczny? Wyniszcza nas, a pomimo tego mamy problem z jego zakończeniem? Może to oznaczać, że nasz partner jest ... psychopatą!
Lekarz psychiatra nie podsunie Ci gotowej „recepty na szczęście”, ale może pomóc Ci ją odnaleźć

Jednym z często zadawanych pytań w kontekście zagadnień relacji damsko-męskich jest pytanie o to, czy przyciągają się podobieństwa czy różnice, oraz która z konstelacji ma większe szanse na powodzenie. Naukowcy dowodzą, że związki osób o podobnych zainteresowaniach, temperamentach czy systemie wartości mają większe szanse na przetrwanie.

Nie mniej jednak, istnieje społeczne wyobrażenie związków, w których partnerzy działają na siebie jak magnes, czyli przyciągają się na zasadzie przeciwieństw. Zwykle relacje te ukazywane są jako bardzo namiętne.

Dodatkowo, istnieje pewien mit kulturowy, relacji dobra ze złem, w wyniku której zło staje się bardziej łagodne, a dobro nabiera pikanterii. Mit ten szczególnie intensywnie oddziałuje na świadomość młodych ludzi. Jest to relacja trudna, ponieważ każda ze stron może zostać, w dowolnym momencie, przeciągnięta na drugą stronę.

Związek z psychopatą

Można się zastanowić, jaka jest dynamika podobnych związków w rzeczywistości? Szczególnym typem relacji ryzyka jest relacja psychologicznie dobrze funkcjonującej kobiety z mężczyzną o aspołecznym typie osobowości, czyli z tzw. psychopatą.

Ze względu na poważne koszta psychiczne (jak i fizyczne) takich relacji, prowadzone są intensywne badania na dużych próbach populacyjnych aby znaleźć pewne prawidłowości. Tym bardziej, że okazuję się, że znaczna część kobiet nawiązująca związki z psychopatycznymi mężczyznami robi to częściej niż raz w życiu, co kształtuje w nich przekonanie, że przyciągają one takich właśnie mężczyzn. Paradoksalnie, rzeczywiście tak często jest.

Kim jest psychopata? Termin ten generuje różnego rodzaju wyobrażenia, pojawiają się obrazy seryjnych morderców, wyrafinowanych zbrodni. W rzeczywistości jednak, większość psychopatów, to ludzie funkcjonujący stosunkowo normalnie w życiu społecznym i zawodowym, nierzadko prawnicy, lekarze, menadżerowie, a nawet psychologowie czy psychiatrzy. Istnieje jednak zestaw cech który zwykle charakteryzuje tych ludzi. Przede wszystkim, niezdolni są oni do przeżywania empatii. Nie są w stanie odbierać emocjonalnego świata drugiej osoby.

Co więcej, doświadczanie pewnych typowych emocji jest im niedostępne. Nie są w stanie odczuwać skruchy czy też winy za dokonane szkody, nie wyciągają wniosków na przyszłość. Zwykle nie tworzą dalekosiężnych planów, żyją chwilą. Relacje z innymi traktują instrumentalnie, kierują się zyskiem - to społeczni drapieżnicy i pasożyty zarazem. Manipulują wrażeniem i drugą osobą aby uzyskać pożądaną gratyfikację.

Mają narcystyczne przekonanie o swojej wyjątkowości i uważają, że należą im się szczególne względy. W dzieciństwie i w okresie dojrzewania ujawniają zwykle wiele zachowań patologicznych, takich jak zachowania agresywne, podpalanie, nadużywanie alkoholu i narkotyków, notorycznie kłamstwa.

To również poszukiwacze wrażeń i adrenaliny. Ich poziom lęku jest zwykle niższy od średniej populacyjnej, więc potrzebują silniejszych bodźców aby funkcjonować normalnie. Nie lubią zasad, nie respektują autorytetów. 

Zobacz też : Kiedy potrzebujesz więcej przestrzeni

Miłość do psychopaty

Chociaż nie są emocjonalni, świetnie rozpoznają emocje innych ludzi, są dobrymi obserwatorami świata społecznego, szczególnie łatwo reagują na sygnały świadczące o słabości drugiej osoby. Zestaw cech wydaje się na tyle odpychający, że można zadać sobie pytanie, dlaczego dobrze funkcjonujące kobiety wchodzą z nimi w relacje? Odpowiedź jest prosta. Ponieważ większość psychopatów to urodzeni aktorzy. W początkowej fazie znajomości stosują oni wiele technik manipulacyjnych.

Kobiety opowiadające o swoich pierwszych doświadczeniach z psychopatycznymi mężczyznami twierdzą, że byli oni niezwykle czarujący, że działali na nie jak magnes, że nigdy dotąd nie doświadczyły tak dużej intensywności w kontakcie z drugą osobą. Mężczyźni ci również zapewniali je o swojej dobroci, wsparciu i chęci pomocy. W swoich wspomnieniach kobiety często zwracają uwagę na charakterystyczne, hipnotyzujące spojrzenie i odczucie bycia ,,pożeranym” przez partnera.

Wrażenie jest jak najbardziej wytłumaczalne i jest wynikiem tego, że psychopata, nie odczuwający lęku w kontakcie, utrzymuje kontakt wzrokowy dłużej niż nakazywałby kontekst w którym przebiega interakcja. W dalszym etapie relacji, psychopata wykorzystuje wiele mechanizmów przywiązujących partnerkę.

Seks z psychopatą

Duże znaczenie odgrywa tutaj ilość kontaktów seksualnych, która zwykle jest duża. Kontakt seksualny, dla kobiety, wiąże się ze wzmożonym wydzielaniem hormonu zwanym oksytocyną, który wyzwalany jest również podczas karmienia piersią jak i odgrywa znaczenie w budowaniu zaufania między ludźmi.

W rezultacie, relacja jest dla kobiety jak szczególna, jej doświadczenia erotyczne niezwykle silne. Jeśli jeszcze do tego dodać fakt, że psychopata świetnie wyczuwa pragnienia emocjonalne drugiej osoby (nie odczuwając emocji) i potrafi je zaspokoić, przywiązanie jest ugruntowane. Tutaj zwykle pojawia się problem. 

Zobacz też : Kiedy w związek wkrada się rutyna

Psychopata odkrywa powoli swoje karty i kobieta zaczyna dostrzegać, że jest on dokładną odwrotnością jej wyobrażenia o nim. Nie zawsze świadomość ta pomaga wyplątać się jej z relacji ze względu na siłę kontaktu i umiejętność ponownego przywiązywania partnerki. Jakie zatem są kobiety które wiążą się z psychopatami? Przede wszystkim w momencie poznania psychopaty znajdują się one zwykle w specyficznej sytuacji życiowej. Często odczuwają one pewną monotonię w swoim życiu, pragną zmian.

Mogą też przeżywać emocjonalny kryzys związany z rozstaniem lub innym problemem życiowym. Słabość jest sygnałem dla psychopaty który, jak już było wspomniane, jest szczególnie na nią wyczulony. Paradoksalnie, chodzi tu jednak o słabość sytuacyjną, a nie wynikającą z ograniczeń temperamentalnych kobiety. Psychopaci z reguły nie wybierają kobiet dysfunkcyjnych czy też znajdujących się w depresji, ponieważ pragną oni zdobywać władzę poprzez kontakt z kobietami, które osiągnęły pewien status społeczny.

Jak wykazują badania, zwykle są to kobiety min. ekstrawertyczne, o pozytywnej afiliacji społecznej, tolerancyjne, otwarte na przeżywanie nowych doświadczeń, inteligentne, chętne do rywalizacji, tolerujące pewną dozę chaosu w swoim życiu, empatyczne, o niskim poziomie unikania zranienia, oddane, o wysokich standardach moralnych.

Zarówno te, jak i wiele innych cech stanowią punkt zaczepienia dla psychopaty, który umiejętnie je wykorzystuje. Poza tym, dla samej kobiety cechy te mogą być czynnikiem ryzyka. Jej otwartość na nowe doświadczenia może zbiegać się z jego miłością do adrenaliny, jej inteligencja z jego tendencją do stosowania gier umysłowych, jej tolerancja pewnej dezorganizacji z jego nieumiejętnością do planowania.

Ponieważ posiada ona wysokie standardy moralne, psychopata może być pewien jej wierności, co ma dla niego duże znaczenie (przy jednoczesnym zaniedbywaniu tej zasady ze swojej strony). Ambicja może natomiast utrudniać jej wyjście ze związku ponieważ nie chce ona przyznać się do porażki. Co może zatem pomóc takiej kobiecie?

Przede wszystkim zrozumienie dynamiki związku z psychopatą, poznanie mechanizmu przywiązania w tej ryzykownej relacji, dostrzeżenie pewnych ograniczeń we własnym postępowaniu i w końcu zrozumienie, że w jej wyborach nie ma tak naprawdę przypadków ani podstępności losu. Podczas gdy psychopata nie poddaje się terapii, kobieta wchodząca w związki z aspołecznymi mężczyznami, lub taka, która doznała już określonych szkód związanych z raniącymi relacjami, powinna skorzystać z pomocy psychologicznej.

Więcej informacji : Przystań Psychologiczna

Redakcja poleca

REKLAMA