POLECAMY

Dziecięce lęki

Lęki same w sobie nie są czymś wyłącznie negatywnym. Zwraca się uwagę na ich pozytywne aspekty jak na przykład unikanie niebezpieczeństwa. Dzieci przychodzą na świat z silnie rozwiniętym instynktem przetrwania, który reaguje nawet na najsłabsze, niebędące zagrożeniem sygnały. Naszą rolą jest wytłumaczenie dziecku, że nic złego mu się przy nas nie stanie.
Dziecięce lęki

Skąd się biorą dziecięce lęki?

Strach i lęk malucha nigdy nie pojawiają się bez powodu. Część winy leży poniekąd w nas samych. Od czasu do czasu rodzicom zdarza się grozić dziecku, że jak będzie się niegrzecznie zachowywało oddadzą je w ręce obcych ludzi.

Pojawia się wtedy tzw. syndrom znikających rodziców, objawiający się lękiem przed utratą opiekunów. W związku z tym przed naszym wyjściem lepiej poinformować o tym dziecko, zamiast wymykać się z domu ukradkiem. W przeciwnym razie brzdąc może poczuć się zagrożony i opuszczony. Dzięki temu o wiele lepiej poradzi sobie z chwilowym rozstaniem.

Polecamy: Wpływ snu na zachowanie i rozwój dziecka

U podłoża tych lęków często tkwi jakieś traumatyczne wspomnienie z wczesnego dzieciństwa. Odkrycie tej przyczyny jest niezbędne w procesie kojenia lęków malucha. Nie zdajemy sobie sprawy jak bujna jest dziecięca wyobraźnia.

Nasze pociechy codziennie oglądają bajki, które często w swej fabule opierają się na wzbudzaniu lęku (tzw. nauka przez strach). Zwróćmy uwagę na to, co nasze dzieci oglądają, aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych problemów.

Sposoby łagodzenia lęków

Istnieje wiele różnych sposobów kojących dziecięce lęki. Wybór odpowiedniej techniki jest uzależniony od rodzaju lęku i wieku malucha. Jeśli Twoja pociecha ma problemy z zasypianiem zostaw mu na noc zapalone światło, uchylone drzwi i upewnij, że jesteś w pokoju obok w związku z tym przybędziesz na każde jego zawołanie.

To sprawi, że dziecko poczuje się pewnie i bezpiecznie. W razie konieczności śpij wraz z dzieckiem, ale pamiętaj, że na dłuższą metę to nie jest rozwiązanie problemu. Bardzo często bojaźliwe dzieci są nieśmiałe, dodatkowo brakuje im wiary w siebie - stąd tendencja do wyolbrzymiania niebezpieczeństwa.

Doceniaj i chwal malucha, podkreślając, że jest dużym i odważnym bobasem. To doda mu pewności siebie. Jak najczęściej okazuj dziecku oznaki troski i miłości – maluch mający kochających i troskliwych rodziców czuje się bezpiecznie. Czasem lęk rodzi się z niezaspokojonej potrzeby miłości. Bobas najlepiej czuje się w ramionach swojego rodzica – wtedy ma pewność, że nic złego mu nie grozi.

Jeśli jednak lęk dziecka z dnia na dzień przybiera na sile, a dodatkowo towarzyszą mu niepokojące objawy takie jak: nocne moczenie, senne koszmary czy brak apetytu – sięgnij po poradę specjalisty psychologa, który pomoże odkryć podłoże problemu oraz wyznaczy sposób rozwiązania problemu.

Zobacz także: Dziecko w łóżku rodziców

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)