Skąd się biorą dziecięce lęki?
Strach i lęk malucha nigdy nie pojawiają się bez powodu. Część winy leży poniekąd w nas samych. Od czasu do czasu rodzicom zdarza się grozić dziecku, że jak będzie się niegrzecznie zachowywało oddadzą je w ręce obcych ludzi.
Pojawia się wtedy tzw. syndrom znikających rodziców, objawiający się lękiem przed utratą opiekunów. W związku z tym przed naszym wyjściem lepiej poinformować o tym dziecko, zamiast wymykać się z domu ukradkiem. W przeciwnym razie brzdąc może poczuć się zagrożony i opuszczony. Dzięki temu o wiele lepiej poradzi sobie z chwilowym rozstaniem.
Polecamy: Wpływ snu na zachowanie i rozwój dziecka
U podłoża tych lęków często tkwi jakieś traumatyczne wspomnienie z wczesnego dzieciństwa. Odkrycie tej przyczyny jest niezbędne w procesie kojenia lęków malucha. Nie zdajemy sobie sprawy jak bujna jest dziecięca wyobraźnia.
Nasze pociechy codziennie oglądają bajki, które często w swej fabule opierają się na wzbudzaniu lęku (tzw. nauka przez strach). Zwróćmy uwagę na to, co nasze dzieci oglądają, aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych problemów.
Sposoby łagodzenia lęków
Istnieje wiele różnych sposobów kojących dziecięce lęki. Wybór odpowiedniej techniki jest uzależniony od rodzaju lęku i wieku malucha. Jeśli Twoja pociecha ma problemy z zasypianiem zostaw mu na noc zapalone światło, uchylone drzwi i upewnij, że jesteś w pokoju obok w związku z tym przybędziesz na każde jego zawołanie.
To sprawi, że dziecko poczuje się pewnie i bezpiecznie. W razie konieczności śpij wraz z dzieckiem, ale pamiętaj, że na dłuższą metę to nie jest rozwiązanie problemu. Bardzo często bojaźliwe dzieci są nieśmiałe, dodatkowo brakuje im wiary w siebie - stąd tendencja do wyolbrzymiania niebezpieczeństwa.
Doceniaj i chwal malucha, podkreślając, że jest dużym i odważnym bobasem. To doda mu pewności siebie. Jak najczęściej okazuj dziecku oznaki troski i miłości – maluch mający kochających i troskliwych rodziców czuje się bezpiecznie. Czasem lęk rodzi się z niezaspokojonej potrzeby miłości. Bobas najlepiej czuje się w ramionach swojego rodzica – wtedy ma pewność, że nic złego mu nie grozi.
Jeśli jednak lęk dziecka z dnia na dzień przybiera na sile, a dodatkowo towarzyszą mu niepokojące objawy takie jak: nocne moczenie, senne koszmary czy brak apetytu – sięgnij po poradę specjalisty psychologa, który pomoże odkryć podłoże problemu oraz wyznaczy sposób rozwiązania problemu.
Zobacz także: Dziecko w łóżku rodziców