Kiedy w związek wkrada się rutyna

Kiedy w związek wkrada się rutyna
Tęsknisz za namiętnością, pasją, chwilami zaskoczenia, które charakteryzowały Twój związek jeszcze niedawno? To znak, że w wasze życie wkradła się rutyna - wróg numer jeden wszystkich znających się długo par. Najwyższa pora pokonać niechcianego gościa - zacznij walkę z rutyną!
/ 19.07.2010 15:19
Kiedy w związek wkrada się rutyna

Jeśli związek trwa długo – choć to pojęcie bardzo względne i dla różnych ludzi może oznaczać różny okres czasu – może pojawić się rutyna.

Z czego ona wynika?

Przede wszystkim z tego, że osoby się już na tyle poznały, że wiedzą, czego mogą się po sobie wzajemnie spodziewać. Jeśli jesteśmy w stanie wszystko przewidzieć, nie jest to już tak bardzo atrakcyjne.

Drugą przyczyną jest fakt, że będąc już w mocno zdeklarowanym związku, ludzie nie starają się o jego jakość tak jak na początku.

W pierwszej fazie chcą się przedstawić z jak najlepszej strony, aby wywrzeć na partnerze czy partnerce korzystne wrażenie. Później natomiast nie muszą już wchodzić w rolę, ponieważ „zdobyli” to, na czym im zależało.

Innym powodem może być fakt, że po okresie ekscytacji przychodzi codzienne życie, które nie jest złożone tylko i wyłącznie z przyjemności, lecz także z obowiązków, trosk, czasem smutków. Drobne frustracje przyczyniają się do zniechęcenia, znużenia, braku motywacji do działania. To wszystko odbija się na relacjach z partnerem.

Zobacz też : Jak osiągnąć udany związek

Często również, kiedy przychodzą na świat dzieci, rodzice koncentrują na nich całą swoją uwagę, zaniedbując tym samym swoje relacje intymne. Porozumiewają się często na poziomie rodziców, a nie partnerów czy małżonków.

Co zrobić, aby nie doprowadzić do sytuacji rutyny w związku?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że zmiany są nieuniknione i zupełnie naturalne, że nie zawsze będzie spontanicznie, radośnie i beztrosko. Jednak należy dbać o związek przez wszystkie jego fazy. Jeśli jedną z nich się zaniedba, może już nie być możliwości odrobienia tej straty.

Postawą każdego związku powinna być rozmowa, dzięki której wytwarza się więź między partnerami, a w miarę upływu czasu staje się coraz bardziej silna.

Ważne, aby mieć dla siebie czas – mimo wszystkich obowiązków, znaleźć choć chwilę, aby ze sobą pobyć tylko we dwoje, wyjechać choćby na krótki weekend czy wyjść na spacer. Wspólne spędzanie czasu daje poczucie wzajemnego zainteresowania, a to z kolei wzmacnia związek.

Dobrze również, aby partnerzy odnaleźli wspólną pasję, która będzie ich jednoczyć i da szansę na wygospodarowania czasu na tę właśnie aktywność.

Każda faza związku ma swoje plusy i minusy – warto, aby odnaleźć te rzeczy, które będą pozytywne i na nich budować relacje.

I jedna podstawowa zasada – dbać o związek w każdym dniu jego trwania.

Zobacz też : Czy stres może być źródłem kryzysu

Redakcja poleca

REKLAMA