Jak stworzyć udany związek?

Czy studenci są dobrą grupą w badaniach przesiewowych?
Mnóstwo osób mówi coś w rodzaju: „Gdyby mu naprawdę zależało, zadzwoniłby”. „Gdyby cenił nasze małżeństwo, znalazłby dla mnie więcej czasu”. Wiele związków rozpada się, zanim naprawdę zaistnieje, ponieważ narzucamy nasz własny system przekonań w stosunku do naszych potencjalnych i obecnych partnerów.
/ 07.12.2010 09:57
Czy studenci są dobrą grupą w badaniach przesiewowych?

Przyglądamy się temu, co robią lub czego nie robią nasi partnerzy, i „decydujemy” o tym, dlaczego tak postępują. Czynimy te założenia, nie pytając w pozbawiony dystansu sposób o to, co tak naprawdę się dzieje, i zwykle mijamy się z prawdą lub zupełnie błądzimy. Co można zrobić?

Określ, jakie są fakty

Nie czytaj w myślach ani nie zakładaj, że coś się dzieje lub nie dzieje w Twoim związku. Odkrywaj fakty, zadając otwarte pytania w pozbawiony agresji sposób.

Zobacz też: Czy istnieją małżeńskie mity?

Zweryfikuj hipotezy

Jeżeli Twój partner nie reaguje w sposób, na jaki liczyłeś, nie przyjmuj, że wiesz, dlaczego, zapytaj go o to, nie wpędzając go w poczucie winy.

Zaryzykuj

Miej ochotę zaryzykować, nie znając wyniku. Związek nie rozwija się bez podejmowania ryzyka.

Pomóż sprawom iść naprzód

Nie pozwól, aby związek się rozpadł, ponieważ nie chcesz być tym, kto zajmie się jego rozwojem.

Nie czekaj, aż miłość sama przyjdzie do Ciebie

Zaproś ją. Zadzwoń do niego, jeśli on nie zadzwonił do Ciebie.

Zobacz też: Co nas pociąga w wirtualnych związkach?

Uniewrażliwiaj się na odrzucenie; oczekuj, że nastąpi, i przewiduj, kiedy

Spójrz na odrzucenie jak na most do miłości. To pomoże Ci docenić wspaniały związek, gdy uda Ci się taki w końcu stworzyć. (Jeżeli nie natrafiłabym na tyle wybojów na mojej drodze do miłości, nie doceniałabym X w sposób, w jaki robię to teraz).

Przestań zakładać, że Twój potencjalny lub obecny partner nie interesuje się Tobą!

Nie interpretuj zachowania ani nie próbuj nadmiernie analizować tego, co zdarza się związku.

Przestańcie prowokować się nawzajem lub wzbudzać w sobie nawzajem lęk z powodu własnych obaw!

Jeżeli boisz się zranienia lub „uduszenia”, nie walcz ani nie mów nieprzyjemnych rzeczy po to, by zwolnić tempo czy otrzymać przestrzeń, której pragniesz. Naucz się mówić o swoich obawach, nie projektując ich na swojego partnera ani nie karząc go za to, co dzieje się w Twoim wnętrzu.

Fragment pochodzi z książki „Rozstania są dla mięczaków. Jak odnaleźć miłość i nie pozwolić jej odejść” Bonnie Eaker Weil (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA