Toksyczna siostra męża - jak ją okiełznać

Toksyczna siostra męża - jak ją okiełznać
Czy zdarza się tak, że siostra Twojego partnera wywołuje same nieporozumienia? Wtrąca się w Wasze życie? Jest zazdrosna? Jeśli tak - zobacz, jak sobie z tym poradzić!
/ 22.06.2010 09:41
Toksyczna siostra męża - jak ją okiełznać

Relacje w rodzinie

Utrzymanie pozytywnych relacji międzyludzkich jest niezwykle trudne. W zależności od tego, jakie role społeczne pełnimy, te relacje mogą się zmieniać. Całe życie jest procesem dynamicznym, dlatego też często należy się wykazać niezwykłą kreatywnością, twórczością, a przede wszystkim świadomością, aby utrzymać je na jak najlepszym poziomie.

Najłatwiej jest się porozumieć z ludźmi, którzy reprezentują ten sam system wartości, posiadają podobne cechy charakteru, mają zbliżone oczekiwania wobec życia. W momencie, kiedy te elementy są rozbieżne, bardzo często dochodzi do konfliktów i nieporozumień.

Częstym przypadkiem, kiedy kobiety nie potrafią nawiązać pozytywnego kontaktu jest ich zależność rodzinna, tj. żona – siostra męża. Kiedy wchodzimy w związek małżeński, musimy się liczyć z tym, że relacje będą obejmowały całą rodzinę.

I tak, bardzo często się zdarza, że największe trudności mamy z akceptacją przez siostrę męża. W wielu przypadkach jest to – jak się wydaje – zupełnie nieuzasadniona niechęć. Przyczyn może być bardzo wiele i w dużym stopniu ma znaczenie, jak silna jest więź między rodzeństwem.

Jeśli relacje emocjonalne są bardzo mocne, to można się spodziewać większej zaborczości. Przede wszystkim jest to zwyczajna zazdrość, która przejawia się niechęcią do „rywalki”. Dla kobiety brat – często na równi z ojcem, a czasem nawet bardziej– jest wzorem mężczyzny. Nie ma tu znaczenia wiek brata, nawet młodszy staje się obrazem wszystkich mężczyzn.

Często mamy tendencję do wybielania sylwetki swoich bliskich – wyolbrzymiania ich pozytywnych cech, natomiast pomniejszania błędów, porażek i słabości. Co za tym idzie, okazuje się, że brat jest idealnym mężczyzną, który posiada tylko drobne, nieistotne wady. Natomiast bratowa jest obserwowana pod innym kątem.

Jako osoba „obca” dla rodziny, jest bezustannie oceniana, a tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo, że jej wady zostaną zauważone. Jest to często podświadome działanie i siostra przyjmuje to błędnie za obiektywną prawdę, a nie subiektywne spostrzeżenia innych. W takiej sytuacji nie jest dziwne, że traktuje szwagierkę, jako osobę, która nie spełnia wymagań na dobrą żonę.

Zobacz też : Jak być idealną partnerką

Drugą przyczyną może być fakt, że brat poświęca swojej siostrze mniej czasu, co jest zrozumiałe, kiedy ma własną rodzinę. Jeśli więzi są silne, a dodatkowo siostra jest osobą zaborczą, to może to doprowadzić do postrzegania tej sytuacji jako negatywnej i jednoznacznie skierowanej na żonę brata.

Często również pojawia się rywalizacja, jeśli zarówno siostra, jak i brat mają rodzinę i dzieci. Rywalizacja ta wyraża się w sposób pośredni, co jest jeszcze większym problemem, ponieważ nikt głośno o tym nie mówi. Między siostrą a szwagierką może narastać potrzeba coraz lepszego wywiązywania się z obowiązków żony i matki, co – jeśli nie zostanie w porę powstrzymane – może przerodzić się w obsesję.

Więzi rodzinne są bardzo ważne, ponieważ to rodzina jest punktem odniesienia, wsparciem oraz ostoją. W momencie, kiedy tworzy się własną rodzinę, warto określić granice, których nikt nie powinien przekraczać. Zdecydowanie więcej korzyści przyniesie przyjaźń z siostrą męża niż próba odizolowania jej od niego. Dlatego warto jasno mówić o swoich lękach i obawach, a nie pozostawiać wątpliwości w sferze domysłów. Może to doprowadzić nie tylko do konfliktów z bratową, lecz również z mężem, dla którego jest ona bliską rodziną.

Zobacz też : Być kochaną

Redakcja poleca

REKLAMA