Czym jest intercyza?
Intercyza to termin zarezerwowany dla umowy zawieranej przed ślubem. Podpisuje się ją u notariusza w sytuacji, gdy przyszli małżonkowie chcą mieć rozdzielność majątkową. Sporządza się wtedy odpowiedni akt notarialny. Nabiera on mocy prawnej w dniu ślubu. Gdyby jednak do ślubu nie doszło, dokument staje się nieważny i można go wyrzucić do kosza.
Czy pieniądze w małżeństwie stanowią problem?
Pobierając się małżonkowie kochają i ufają bez granic. Nie dostrzegają wzajemnych wad, wierzą, że będą żyć długo i szczęśliwie. A pieniądze w związku to delikatny i przyziemny temat. Stanowią jedną z jego podstawowych sfer. Więc nietrudno o konflikt w sprawie finansów małżonków. Dlatego przede wszystkim o pieniądzach trzeba rozmawiać, głównie przed ślubem. Trzeba poznać, jak odnosimy się do tych spraw i czy jesteśmy w nich zgodni. Musimy „ciągnąć wózek w tę samą stronę, żeby on się nie rozleciał”.
Polecamy: Jak wprowadzić dziecko w świat pieniędzy?
Intercyza oznacza brak zaufania?
Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim należy jasno i otwarcie wyjaśnić kwestię, dlaczego chcemy podpisać intercyzę. Często przyczyny są bardziej skomplikowane niż mogłoby się to wydawać. Dlatego wszystkie powody, dla których decydujemy się na taki krok, powinny być wyjaśnione, by nie stały się „progiem we wspólnym życiu, o który małżonkowie będą się co chwila potykać.”
Dlaczego decydujemy się na intercyzę?
Decyzja o intercyzie musi być podjęta wspólnie przyszłym małżonkiem. „Są tacy, którzy wchodzą we wspólne życie po to, by być, inni po to, by mieć”. Niektórzy ludzie potrzebują zabezpieczyć swój stan posiadania, ponieważ dorobili się czegoś z wielkim trudem i sprawia im ogromną przyjemność posiadanie czegoś na własność. Inne osoby decydują się na intercyzę, gdyż są np. po rozwodach i podchodzą do związku bardziej trzeźwo. Kolejnymi powodami do sporządzenia intercyzy może być sentyment do części majątku lub skomplikowane prawo dziedziczenia. Często rozdzielność majątkową podpisują pary, u których istnieje znaczna różnica w wartości posiadanego majątku.
Polecamy: Jak zachować niezależność w związku z rozwodnikiem?
Zalety podpisania intercyzy
Podpisanie intercyzy wiąże się z wieloma zaletami. Akt ten uwalnia od jakiejkolwiek odpowiedzialności za długi współmałżonka. Poza tym, mając pełnomocnictwo do konta osobistego współmałżonka, na którym powstał debet, nie jesteśmy zobowiązani do jego spłaty.
Inna zaleta podpisania intercyzy występuje w sytuacji, gdy współmałżonek zaciągnie kredyt bez zgody drugiego. W takiej sytuacji komornik może zająć jedynie majątek męża i tylko jego bieżące dochody.
Źródło: na podstawie wywiadu z dr Marią Gdowską- Wileńską, doradcą rodzinnym, WYBORCZA.PL/DF, 22.09.2011 /ps