Pierwszy stosunek seksualny czy nawet stosunki seksualne po usunięciu narządów kobiecych mogą być obarczone dużym stresem. I trzeba się z tym liczyć, podobnie jak z wystąpieniem problemów. Niektóre kobiety skarżą się na krwawienia w czasie lub po stosunku, ból w podbrzuszu czy suchości pochwy.
Nie oznacza to jednak, że usunięcie narządów (histerektomia) na zawsze pozbawia je przyjemności.
Czasami wystarczy odczekać przepisowe 6 tygodni do 3 miesięcy po operacji, żeby na nowo zacząć cieszyć się seksem. Czasem trzeba zapomnieć o dotychczasowych przyzwyczajeniach i otworzyć się na nowe doznania, skorzystać z lubrykantów czy terapii hormonalnej.
Ważne jednak, żeby nie zniechęcać się zmianami jakie zaszyły w organizmie, bo z każdą z nich można sobie poradzić.
Histerektomia – co oznacza usunięcie macicy dla kobiety?
Stosunek seksualny bez macicy
Choć zdaniem pacjentek, które cierpiały na mięśniaki czy nowotwory, usunięcie macicy znacznie poprawiło ich życie seksualne (m.in. przestały cierpieć na krwotoki czy bóle podbrzusza), to u niemal 40 proc. z nich pojawiły się nowe kłopoty:
-
Najczęstszym jest suchość pochwy. Można uporać się z nią, stosując odpowiednie lubrykanty lub nawilżające globulki dopochwowe.
W takich sytuacjach pomaga także odpowiednio dobrana terapia hormonalna albo zmiana przyzwyczajeń seksualnych. Dłuższa gra wstępna poprzedzona pobudzaniem sfer erogennych umiejscowionych np. w górnych częściach ciała połączona z masażem stóp lub pleców. -
Kolejnym problemem, z którym muszą uporać się kobiety jest brak skurczów macicy podczas orgazmu. Macica to niezwykle unerwiony organ połączony z łechtaczką, wargami sromowymi i pochwą. Wraz z jej usunięciem wiele kobiet traci także możliwość przeżywania głębokiego orgazmu. Głębokiego, ale nie całkowitego.
Można temu zaradzić próbując innych rodzajów seksu np. hiszpańskiego, analnego czy fellatio. -
Często zdarza się, że macica usuwana jest razem z szyjką, przez co pochwa ulega skróceniu. Mężczyźni w ogóle nie odczuwają tej różnicy, ale dla kobiet, szczególnie tych, które doświadczały orgazmu pochwowego skrócenie pochwy i zmniejszenie jej skurczy może spowodować nawet spadek libido.
Sposobem na uporanie się z tą sytuacją jest zmiana pozycji, głównie na te, gdzie partnerka znajduje się na górze i może panować nad sytuacją. Równie dobrym, choć niełatwym rozwiązaniem jest niejako „nauczenie się” orgazmu łechtaczkowego i trenowanie go np. w pozycji 69.
Stosunek seksualny bez jajników
Kobieta, która traci macicę wraz z jajnikami i jajowodami z reguły w krótkim czasie po operacji przechodzi menopauzę.
Liczne badania pokazują, że z jednej strony kobiety w okresie menopauzy mają problemy z suchością pochwy i cierpią z powodu niskiego libido, te, które mimo wszystko regularnie uprawiają seks (co najmniej raz w tygodniu) mają mniejsze problemy z wydzielaniem śluzu przez ich pochwy czy osiąganiem satysfakcji.
Przy spadku libido należy zadbać nie tylko o urozmaiconą i dłuższą grę wstępną, ale przede wszystkim o dobry kontakt z partnerem. Mówienie o swoich emocjach nie jest niczym złym, podobnie jak szukanie rozwiązań czy to we dwoje, czy z pomocą specjalisty. Wsparcie seksuologa czy psychoterapeuty może tylko wzmocnić łączącą partnerów więź, a przede wszystkim pomóc kobiecie odnaleźć się w nowej sytuacji.
Przeczytaj jeszcze:
Jak uprawiać seks w zaawansowanej ciąży?
Krwawienie po stosunku – poznaj siedem powodów tej przypadłości
Czy seks analny musi sprawiać kobiecie ból?