Krwawienie po stosunku – poznaj siedem powodów tej przypadłości

Krwawienie po stosunku jest zawsze sygnałem ostrzegawczym, że dzieje się coś niepokojącego. Nie wpadajmy jednak w panikę, czasami wystarczy drobna zmiana nawyków lub krótkotrwałe leczenie, żeby pozbyć się plamienia i cieszyć się na nowo udanym seksem.
Anna Grzelczak / 5 miesięcy temu
Krwawienie po stosunku – poznaj siedem powodów tej przypadłości fot. Adobe Stock

Krwawienie po stosunku, zarówno obfite, jak i nieznaczne plamienie, nie należy do częstych przypadłości. Jednak nie można go bagatelizować, ponieważ świadczy o problemach zdrowotnych albo kłopotach ze współżyciem.
Krwawienie po stosunku może wynikać z:

1. Suchości pochwy

Problem pojawia się, jeśli partner zbyt mało czasu poświęca na grę wstępną lub kobieta jest zestresowana zbliżeniem. U niektórych pań wynika on ogólnie ze zbyt niskiego poziomu estrogenów albo chwilowych wahań w czasie cyklu, dlatego suchość pochwy zdarza się często w czasie ciąży, menopauzy, po porodzie lub wynika z przyjmowania leków hormonalnych. Niedostatecznie nawilżona pochwa ulega w czasie współżycia niewielkim urazom, co objawia się właśnie plamieniem albo brunatnym zabarwieniem śluzu.
Łatwo temu zaradzić poświęcając więcej czasu na grę wstępną, erotyczne zabawy albo nawilżenie pochwy za pomocą odpowiednio dobranego lubrykantu.

Odpowiedzi na 7 krępujących pytań o suchość pochwy

2. Zbyt ostrego seksu

Doświadczanego z partnerem, jak i nieodpowiednio dobranym wibratorem (mało elastycznym lub wykonanym ze zbyt twardego materiału). W tym przypadku krwawieniu po stosunku może także towarzyszyć ból podbrzusza.
Jedynym sposobem jest zaprzestanie współżycia i odczekanie kilku dni aż rany wygoją się w sposób naturalny. Jeśli jednak krwawienie wynika z gwałtu, ofiara powinna jak najszybciej udać się do placówki medycznej po pomoc, ponieważ w skrajnych przypadkach może dojść nawet do rozdarcia krocza czy sromu.

3. Infekcji intymnych

Krwawienie jest częstym objawem grzybicy miejsc intymnych. Niektórym z zakażeń bakteryjnych towarzyszą też białe upławy, pieczenie warg sromowych i charakterystyczny zapach. Inne długo nie dają konkretnych objawów oprócz plamienia.
W każdym z tych przypadków lepiej nie leczyć się samemu, tylko od razu udać się do ginekologa, który po pobraniu wymazu z pochwy oceni rodzaj infekcji i dobierze odpowiednie lekarstwa.

4. Endometriozy

Endometrium to nic innego, jak błona śluzowa macicy, która u zdrowych kobiet złuszcza się po owulacji wydostaje na zewnątrz. Jednak u chorych, których jest aż 15 proc. endometrium pozostaje w jamie macicy, a nawet przedostaje się poza nią. Sygnałem ostrzegawczym oprócz nieregularnego plamienia czy plamienia po stosunku jest także ból przy próbie współżycia.
Leczenie endometriozy jest długie i żmudne, wymaga badań USG i histopatologii.

5. Polipów

Kolejną przyczyną krwawień mogą być polipy, jeśli rosną w kanale szyjki macicy lub jamie macicy i ulegają uszkodzeniu podczas stosunku.
Choć tego typu zmiany należą do łagodnych i same w sobie nie grożą poważniejszymi konsekwencjami lepiej sprawdzić je u specjalisty i usunąć, ponieważ mogą zawierać komórki nowotworowe.

6. Nadżerki

Cierpi na nią, co czwarta kobieta. Nadżera to mała ranka powstała w śluzówce szyjki macicy, sama w sobie nie jest groźna, ale nieleczona może przerodzić się w zmianę nowotworową.
Trudno ją wykryć, bo nie daje żadnych objawów oprócz plamień m.in. po stosunku. Niektóre nadżerki np. u młodych kobiet znikają samoistnie, ale lepiej skonsultować leczenie ze specjalistą. Zwykle nadżerki usuwa się za pomocą elektrokoagulacji, czyli poprzez wypalanie iskrą elektryczną zmienionych komórek.  

7. Nowotworu szyjki macicy

To jeden z najczęstszych typów nowotworów u młodych kobiet, chociaż zdarza się on także u starszych partnerek. Aż 11 proc. cierpiących na niego kobiet doświadczało krwawienia po stosunku, dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesna wykrywalność.
Im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym większa szansa na pokonanie nowotworu, który w fazie przedinwazyjnej jest uleczalny niemal w 100 procentach.

Zobacz też:Jak z grzecznej dziewczynki stać się boginią seksu?Stosunek przerywany a kobiecy orgazm

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)