Nie każ partnerowi domyślać się, jakie są Twoje potrzeby, po prostu mu o nich powiedz!/ fot. Fotolia

Rozmowy intymne – czy warto rozmawiać o seksie?

W każdej dziedzinie życia potrzebny jest dialog. Jeśli chcemy dowiedzieć się, co myśli nasz partner, najprostszą i najbardziej rozsądną drogą jest rozmowa. I tu nasuwa się pytanie - jak rozmawiać z partnerem, aby zrozumiał nasze potrzeby a jednocześnie nie zranić jego uczuć?
/ 14.11.2011 13:20
Nie każ partnerowi domyślać się, jakie są Twoje potrzeby, po prostu mu o nich powiedz!/ fot. Fotolia

Seks – a niech się domyśli

Udany związek to taki, w którym partnerzy potrafią bez konfliktu rozwiązywać swoje problemy. Jeżeli za każdym razem, wbrew własnym pragnieniom zgadzamy się na różne kwestie dotyczące seksu tylko po to, aby zadowolić partnera, to w dłuższej perspektywie nie odnajdziemy spełnienia w związku.

Zgranie, wspólne preferencje i wzajemne zaspokajanie potrzeb partnera to podstawa udanego związku. Co zrobić, żeby to się udało? Zacząć rozmawiać o seksie.

Jeżeli sprawa dotyczy innych sfer, tj.: życia zawodowego, dzieci, organizacji urodzin czy świąt, to zawsze wiemy jakich argumentów użyć, aby dojść do porozumienia. W sprawie współżycia sprawa staje się bardziej skomplikowana, gdyż reakcja partnera w pewien sposób może nas zablokować. Milczymy mając nadzieję, że się domyśli, zrozumie nasze potrzeby i fantazje, a któregoś dnia wreszcie pozytywnie zaskoczy.

Przeczytaj: Seks i psychologia - vademecum udanego seksu

Niespełnione oczekiwania

Niestety, dni mijają a seks wciąż jest taki sam, wciąż mu czegoś brakuje. Niekiedy niespełnieni partnerzy szukają realizacji swoich erotycznych marzeń „na boku”. Początki są niewinne, ot takie zwyczajne rozmowy na czacie z nieznaną osobą, której łatwiej powiedzieć o wszystkich marzeniach i fantazjach. Skoro udaje nam się zwierzyć ze swoich pragnień zupełnie obcym osobom, dlaczego nie umiemy przekazać tych prostych informacji osobie nam najbliższej?

Jak rozmawiać?

Przede wszystkim otwarcie. Jeżeli chcesz spędzić ze swoim partnerem resztę życia, rozmawiaj z nim o wszystkim, a w szczególności o seksie.

  • Nie czekaj na cud, że się domyśli. Nie obrażaj się, bo jeszcze nie odszyfrował Twoich myśli.
  • Nie żądaj natychmiastowych zmian. Proponuj urozmaicenia, inne pozycje i zabawy erotyczne.
  • Nie krzycz, nie oskarżaj, nie rób wyrzutów i nie bądź agresywna.
  • Jeżeli o czymś nie wiesz (na przykład partner ma mniejszą ochotę na seks), nie wyobrażaj sobie niewiadomo czego. Po prostu spytaj – dlaczego?.
  • Pod żadnym pozorem nie ośmieszaj i nie porównuj obecnego partnera do poprzednich.
  • Podczas rozmowy o seksie, nie wstydź się otwarcie wypowiedzieć własnego zdania i uważnie słuchaj tego, co mówi do Ciebie partner.

Rozmowy na intymne tematy dobrze jest poruszyć w zaciszu sypialni, gdy jesteśmy tylko we dwoje, a nie w trakcie współżycia. Wszelkie wskazówki, instrukcje podawane podczas sztuki miłości, mogą wręcz przeszkadzać. Pamiętaj, że wzajemna bliskość to przede wszystkim dawanie i czerpanie przyjemności, a nie wskazówki wzięte niczym z egzaminu na prawo jazdy – „Teraz w lewo, teraz w prawo”, czy „mocniej przyciśnij”.

Przeczytaj: Nieśmiałość w kontaktach seksualnych

Dlaczego warto rozmawiać?

Zachowując swoje niepokoje i odczucia dla siebie, sprawiamy, że w nas samych narasta frustracja. Czujemy się źle, bo czegoś nam brakuje i z takich właśnie kłębiących się uczuć rodzą się kłótnie, niedomówienia i zdrady.

Rozmowa z partnerem to jedyna możliwość, aby dowiedzieć się o jego potrzebach i o tym, na co miałby ochotę. Skoro pytamy, co zjadłby na obiad, to dlaczego, w formie igraszek, zabawy i flirtu, nie możemy zapytać, na jaką pozycję miałby dziś chęć? Spontaniczność i brak skrępowania podczas poruszania takich tematów to podstawa powodzenia w związku.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/03.12.2012 10:56
spoko! wiecej takich pomyslow! :))
/27.11.2012 09:31
przestaje! http://kobiecosc.info/ :))
/26.11.2012 20:46
dlaczego nie umiemy przekazać tych prostych informacji osobie nam najbliższej? bo nie wiemy w jaki sposób mówic o tych rzeczach. Moze gdyby dialog na temat intymnosci wreszcie przestal byc tabu, byloby latwiej?
POKAŻ KOMENTARZE (2)