Pierwszy stosunek płciowy – jak się zachować?

objawy hiv fot. Adobe Stock
Pierwszy stosunek seksualny, zarówno dla mężczyzny, jak i dla kobiety, wiąże się z obawami i niepewnością. Jeżeli obie strony są przekonane i pewne, że chcą rozpocząć współżycie, nic nie jest w stanie stanąć im na drodze. Przeszkodą mogą być tylko zestresowani kochankowie. Jak pokonać obawy? Od czego zacząć i jak zacząć?
/ 07.07.2016 12:48
objawy hiv fot. Adobe Stock

Świadoma decyzja

Dobrze jest, gdy rozpoczęcie współżycia wynika ze świadomej i przemyślanej decyzji, a nie szantażu, nalegań partnera czy wymuszeń ze strony rówieśników. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, może warto po prostu poczekać. Współżycie seksualne, choć tak ważne dla związku, nie jest jego fundamentem. Wzajemne zaufanie, chęć bliskości, oddania się całkowicie drugiej osobie, tworzenie z nią jedności – takie powinny być powody przeżycia pierwszego razu.

Jak pokonać obawy?

Ze strony dziewczyny, podstawowymi obawami może być przerwanie błony dziewiczej i ból z tym związany, oraz nieśmiałość, wstyd, nieakceptowanie własnej nagości i lęk przed niechcianą ciążą.

Jeżeli chodzi o przerwanie błony dziewiczej (deflorację), to nie popadajmy w skrajności i nie wyobrażajmy sobie ogromnego krwotoku oraz bólu nie do wytrzymania. To nie poród. Przykre odczucie, gdy błona dziewicza pęka, trwa zaledwie chwilę. Napinanie mięśni pochwy i stres, tylko wzmagają ból. Lepiej się odprężyć i, o ile naprawdę tego chcemy, zaufać partnerowi.

Poczucie własnej seksualności, podobanie się przede wszystkim sobie, to podstawa, aby cieszyć się ze zbliżenia z ukochanym. Jeżeli patrząc w lustro zastanawiasz się, co ten chłopak w Tobie widzi, to zastanów się, co Ty widzisz w nim. Czego pragniesz, czego oczekujesz. Ważne, aby czuć się przy partnerze bezpiecznie, wiedzieć, co do Ciebie czuje i czerpać radość ze wzajemnych czułości.

Mężczyźni również mogą mieć obawy. Zdenerwowanie, obawy przed kompromitacją i nieśmiałość mogą spowodować niepełny wzwód, niecałkowite usztywnienie członka lub przedwczesny wytrysk. Aby sobie z tym poradzić, przed współżyciem pozwólcie sobie na relaks i pieszczoty. Pieszczoty mogą trwać długo. Musicie obydwoje czuć, że nadszedł już odpowiedni moment.

Przeczytaj: Co zrobić, aby pierwszy raz nie okazał się klapą?

Od czego zacząć?

Dotykanie, pieszczoty, czułe pocałunki, poznanie wzajemnie swoich stref erogennych powoduje bezkresne zatracenie się we wspólnych czułościach.

Pocałunki doskonale stymulują zmysł dotyku i są inspiracją silnych emocji. Można całować lekko, delikatnie, muskać wargami bądź pozostając we wzajemnym uścisku, oddać się mocnym, głębokim, penetrującym pocałunkom.

Pamiętajmy, że skóra jest największym organem ciała człowieka. Pokrywa całe ciało i zawiera zakończenia nerwowe. Gdy natrafi się na to czułe zakończenie, zostaje ono pobudzone i wzrasta zmysłowa przyjemność.

Podniecenie wzrasta, a my pragniemy więcej i więcej. Jeżeli stopniowo przechodzimy od delikatnych pieszczot, do bardziej odważnych, zarówno Ty jak i Twój partner, poczujecie się bardziej komfortowo, bezpiecznie i zaakceptujecie całą tę, nową dla Was, sytuację.

Ten pierwszy raz

Choć spontaniczny, niezaplanowany seks niesie wiele ekscytacji, podniecenia i dreszczyk emocji, to niestety, nie jest odpowiedni na pierwszy raz. Dobrze jest pierwsze współżycie zaplanować i mieć pewność, że nic Was nie zaskoczy w trakcie.

Po pierwsze ważne jest odpowiednie miejsce, a po drugie dużo wolnego czasu. Oboje musicie czuć się dobrze w wybranym miejscu. Kwestia antykoncepcji również nie powinna zostać pominięta. Jeżeli chłopak będzie zakładał prezerwatywę warto, aby wcześniej samodzielnie przećwiczył, jej zakładanie.

Odpowiedni nastrój, rozmowa i przejście do gry wstępnej, która pobudzi Wasze zmysłu, wcale nie jest gwarancją sukcesu. Fajerwerki mogą nie wystrzelić, wizja jak z bajki może się nie zdarzyć. To nie film. Wszystko może się zdarzyć. Chłopak może mieć niepełną erekcję, bądź nie mieć jej w ogóle, dziewczyna może odczuwać silny ból związany z napinaniem pochwy, do tego stres, nerwy i niepewność. Ważne, aby się nie załamywać i nie zrażać. To, że pierwszy raz was rozczarował nie oznacza, że nie jesteście dobrani.

Przeczytaj: 5 sposobów na udany seks!

Rozmowa

Nie zapominajcie o czułych słowach. Rozmawiajcie. Dzięki temu, będziecie świadomi swoich potrzeb i obaw. Jeżeli potraficie rozmawiać o wszystkim, dzielić się wątpliwościami i odczuciami, to macie doskonały fundament związku. Na poznawanie wzajemnie swoich ciał, macie jeszcze czas, a wraz z tym przyjdzie doświadczenie, pewność siebie i niezapomniana rozkosz.

Redakcja poleca

REKLAMA