Opóźniony wytrysk spermy – gdy brak wytrysku

Wymyślanie komuś rzadko kiedy pomaga/ fot. Shutterstock
Brak wytrysku przez nawet godzinę od rozpoczęcia współżycia może oznaczać tzw. opóźniony wytrysk spermy. Choć pośród wszystkich chorób natury seksuologicznej opóźniony wytrysk jest dość rzadki, może stać się przyczyną wielu nieporozumień i kryzysu w związku.
/ 18.08.2011 16:03
Wymyślanie komuś rzadko kiedy pomaga/ fot. Shutterstock

O czym mówimy?

Aby dobrze zrozumieć sprawę należy określić, co to znaczy, że wytrysk jest za późno. Arbitralnie często przyjmuje się, że ma on miejsce po ponad godzinie od rozpoczęcia stosunku seksualnego. Należy tu podkreślić, że nie mówimy o sytuacjach, w których wytrysk jest celowo opóźniany przez partnerów, gdy doszło do wielu kontaktów seksualnych w krótkim czasie bądź gdy mężczyzna jest „rozproszony” i jego umysł zajęty jest zupełnie czymś innym niż seks.

Jakie są przyczyny opóźnionego wytrysku?

Jak zwykle bywa przy każdym schorzeniu, możemy wyróżnić przyczyny somatyczne i psychiczne problemu, zaś za częstszą należy uznać tę drugą grupę.

Powszechnie uważa się, że większość czysto biologicznych przyczyn opóźnionego wytrysku jest związana z przewlekłym nadużywaniem alkoholu, który wpływa na autonomiczne ośrodki nerwowe w rdzeniu kręgowym i zaburza przekaźnictwo nerwowe, czym opóźnia lub uniemożliwia erekcję, wytrysk, itp. Poza alkoholizmem przeróżne choroby mogą mieć wpływ na opóźniony wytrysk, czemu często towarzyszą zaburzenia erekcji (niedokrwistość, niewydolność serca, nowotworowe choroby krwi, cukrzyca, polineuropatie i wiele innych).

Nie należy także zapominać o lekach (nawet tych najprostszych!), których działania uboczne często koncentrują się na dysfunkcjach seksualnych. 

Zobacz: Jak odzyskać erekcję

Kto jest szczególnie narażony?

Za najbardziej podatnych są uważani panowie bardzo ambitni, dobrze radzący sobie w różnych sferach życia, zwłaszcza w zawodowej. Głód sukcesu i osiągnięcia zamierzonego celu, nie pozwala im „odpuścić”, gdy coś się nie udaje, co powoduje, że najdrobniejsze niepowodzenie w sypialni może nakręcić całą spiralę problemów.

Drugi typ „wysokiego ryzyka” to zamknięty w sobie mężczyzna, pochodzący z domu, w którym przestrzegano surowych reguł, a temat ludzkiej seksualności był traktowany jako tabu.

Takie profile psychologiczne zdaniem psychologów i psychiatrów najbardziej sprzyjają wystąpieniu schorzenia.

Pomocy!

W wielu przypadkach para będzie w stanie sama sobie poradzić z problem. Kluczem do sprawy jest otwarta, szczera rozmowa i omówienie problemu. Należy także przedstawić partnerowi własne pragnienia i potrzeby, np. związane z planami prokreacyjnymi. Mężczyzna, który nie chce mieć dzieci, ale jest naciskany przez kobietę, może zareagować właśnie opóźnionym wytryskiem spermy.

Spokojne podejście do seksu, relaks i nie zabieranie swojej pracy zawodowej „do łóżka” na pewno pomogą. Nie należy się zrażać niepowodzeniami trwającymi nawet tygodnie czy miesiące. Niemniej w każdym momencie można sięgnąć po fachową pomoc psychologiczną bądź seksuologiczną. To nie wstyd, ale szansa na szczęśliwsze życie!

Polecamy serwis Psychologia

Redakcja poleca

REKLAMA