Czy warto czekać z pierwszym razem?

Kontakty seksualne niosą ze sobą ryzyko zarażenia się chorobami wenerycznymi pochodzenia bakteryjnego
Pierwszy raz nastolatki traktują często jako przepustkę do świata dorosłych. Seks bywa więc pokazem odwagi lub próbą zdobycia szacunku rówieśników. Niezależnie od tego, czy kochamy się po raz pierwszy z miłości, czy z innych pobudek, inicjacja seksualna to zawsze wielkie przeżycie. Pierwsze doświadczenia seksualne nie pozostają bez wpływu na psychikę i kształt przyszłego życia młodego człowieka.
/ 07.07.2016 12:54
Kontakty seksualne niosą ze sobą ryzyko zarażenia się chorobami wenerycznymi pochodzenia bakteryjnego

Faktem jest, że życia seksualnego nie należy rozpoczynać zbyt wcześnie.

Miłość młodzieńcza niesie za sobą szereg potężnych emocji, których młody człowiek nie zna i nie jest na nie przygotowany. Jest to wrażenie niezwykłe, choć niejednokrotnie wyidealizowane. Współczesne media kreślą w młodym człowieku przeróżne wyobrażenia na temat seksu. Powodują tym samym chęć wcześniejszego rozpoczęcia życia seksualnego. To nie jest dobry kierunek. Z roku na rok odnotowuje się coraz niższą średnią wieku inicjacji seksualnej. Coraz częściej rodzicami stają się osoby niepełnoletnie, nieprzygotowane na to by stworzyć rodzinę.

Polecamy: Niepłodność - problem współczesnej cywilizacji

Do inicjacji seksualnej należy dojrzeć...

Współżycie z drugą osobą to akt wielkiej odpowiedzialności i dojrzałości. Powinna to być chwila, na którą jesteśmy gotowi nie tylko cieleśnie, ale też uczuciowo. Zbyt wczesna inicjacja może powodować wiele zaburzeń psychicznych w tym najczęściej depresję. Młodzi ludzie często przyznają, że woleliby, żeby ich inicjacja rozpoczęła się trochę później niż miała miejsce. Często związki, w których doszło do współżycia we wczesnym okresie życia, rozpadają się. Powoduje to niską samoocenę, a nawet niechęć do życia.

Wielowymiarowe badanie długotrwałego zdrowia nastolatków, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazało, że młodzież, która miała kontakt seksualny we wczesnym wieku, znacznie częściej odczuwała mniejsze poczucie własnej wartości oraz częściej wskazywała na obecność myśli samobójczych. Z badań fińskich naukowców wynika, że zwiększone ryzyko depresji dotyczy nie tylko nastolatków, którzy zbyt wcześnie rozpoczęli życie seksualne, ale także tych, którzy posiadali wielu partnerów seksualnych. Udowodniono, że ryzyko wpadnięcia w depresję, rośnie wprost proporcjonalnie do liczby posiadanych partnerów.

Czytaj też: Czy pierwszy raz boli?

Z powyższych rozważań należałoby wyciągnąć następujące wnioski:

  • pierwszy kontakt seksualny, to ważny moment w życiu człowieka, do którego należy się przygotować;
  • wiąże się z dojrzałością i odpowiedzialnością nie tylko za siebie, ale także za naszego partnera;
  • zbyt wczesna inicjacja może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne.

Pierwszy kontakt seksualny to nie jest chwila, do której trzeba dążyć za wszelką cenę. Znacznie lepiej jest na nią po prostu zaczekać.

Redakcja poleca

REKLAMA