Pierwszy raz - geny mają wpływ na współżycie seksualne

Pierwszy raz - geny mają wpływ na współżycie seksualne fot. Fotolia
Zastanawiasz się, kiedy rozpocząć współżycie seksualne? Nie łam sobie głowy! Decyzję o pierwszym razie podejmą za ciebie twoje... geny! Dowiedz się więcej!
/ 05.10.2016 15:13
Pierwszy raz - geny mają wpływ na współżycie seksualne fot. Fotolia

Pierwszy stosunek to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Warto się zastanowić, kiedy, z kim i w jakich okolicznościach je przeżyć, ponieważ rzutuje ono na życie seksualne. Złe wspomnienia mogą wywołać problemy w sferze intymnej, z którymi niełatwo się uporać, dlatego decyzja o rozpoczęciu współżycia powinna być dobrze przemyślana.

Zdaniem brytyjskich naukowców pierwszy raz leży nie tylko w naszej gestii. Okazuje się, że duży wpływ mają na nią... geny. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Przeczytaj...

Na czym polega utrata dziewictwa?

Pierwszy raz zapisany w genach

Zespół badawczy pod kierownictwem Johna Parry’ego z działu epidemiologii na Uniwersytecie Cambridge przeprowadził badanie, z którego wynika, że życie seksualne determinują nie tylko czynniki socjalne (wychowanie, wzorce przekazywane przez rodziców) czy osobowościowe. Okazuje się, że aż w 25% ma na nie wpływ genetyka.

Naukowcy zbadali geny ponad 125 tys. osób, w tym prawie 60 tys. mężczyzn i 66 tys. kobiet w wieku od 40 do 69 lat. Dane na temat ich życia, w tym wywiady lekarskie, udostępnił uczonym UK Biobank. Uczestnicy badania zostali ponadto zapytani o wiek, w jakim rozpoczęli współżycie seksualne, liczbę dzieci i czas, kiedy przyszły na świat.

Na podstawie analizy zebranego materiału badacze wyciągnęli zaskakujące wnioski. Wyniki zostały zamieszczone w specjalistycznym magazynie "Nature Genetics".

Okazuje się, że aż 38 genów pomaga nam podjąć decyzję o pierwszym razie. Co ciekawe, mają one również wpływ na to, kiedy osiągamy dojrzałość płciową oraz w jakim wieku tracimy zdolność rozrodczą.

Wiele sztandarowych kwestii dotyczących naszej sfery seksualnej zależy od kombinacji genów. Na przykład przez gen CADM2 rozpoczynamy współżycie seksualne w młodym wieku, często podejmujemy ryzyko i mamy liczne potomstwo. Z kolei gen MSRA powoduje, że wcale nie spieszy się nam do utraty dziewictwa.

Coraz wcześniej dojrzewamy?

Naukowcy przeanalizowani wyniki badań przeprowadzone w Islandii i USA. Okazuje się, że średni wiek dojrzałości seksualnej obniża się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W 1880 r. obie płcie osiągały ją w wieku 18 lat, w 1980 – 12,5 lat. Naukowcy upatrują przyczyn wcześniejszego dojrzewania w czynnikach takich jak sposób odżywiania, wielkość ciała dzieci oraz wpływ substancji chemicznych na gospodarkę hormonalną organizmu.

Pierwszy raz - zadbaj o bezpieczeństwo

Redakcja poleca

REKLAMA