Seks - smutek odczuwany po stosunku

Seks - smutek odczuwany po stosunku fot. Fotolia
Dlaczego po satysfakcjonującym zbliżeniu niektóre kobiety popadają w zły nastrój? Koniecznie przeczytaj!
/ 05.10.2016 10:49
Seks - smutek odczuwany po stosunku fot. Fotolia

Niepokój, smutek, rozdrażnienie, niekontrolowane napady płaczu, a nawet krzyk – trudno uwierzyć, że niektóre z nas doświadczają wymienionych stanów emocjonalnych po... udanym seksie. W końcu po osiągnięciu orgazmu nasz mózg zalewa fala endorfin, dzięki którym czujemy się odprężeni i szczęśliwi. Okazuje się jednak, że nie u każdej kobiety zachodzi taki proces...

Seks i depresja - jak przerwać błędne koło?

Gwałtowne załamanie nastroju po ekstazie seksualnej to problem, który dotyka co trzecią młodą kobietę. Jakie są jego przyczyny? Czy istnieje skuteczny sposób na uporanie się z tą uciążliwą przypadłością?

Objawy charakterystyczne dla depresji po... seksie

Z badań przeprowadzonych w Australii, które zostały opublikowane w "International Journal of Sexual Health", wynika, że co trzecia kobieta odczuwa smutek po odbytym stosunku seksualnym. Aż 32,9 procent pań wyznało, że po satysfakcjonującym zbliżeniu zdarzyło im się doświadczyć stanów emocjonalnych typowych dla depresji. Przygnębienie dopada niemal za każdym razem 10 procent kobiet.

Smutek odczuwany po seksie to nietypowa przypadłość zwana post-coital tristesse (PCT). Stanowi jedną z dysfunkcji seksualnych ostatniej fazy stosunku, mianowicie fazy odprężenia. Osoba cierpiąca na to schorzenie nawet po satysfakcjonującym seksie doświadcza negatywnych stanów emocjonalnych takich jak niepokój, smutek, złość czy irytacja. Często staje się płaczliwa, traci nad sobą kontrolę, złości się lub krzyczy.

Negatywne odczucia po zbliżeniu występują wyłącznie u ofiar PCT. Seks to przecież bardzo przyjemne doświadczenie, z którego czerpiemy wiele korzyści. Miłosne igraszki dla wielu stanowią odskocznię od rzeczywistości. Nasze samopoczucie ulega zdecydowanej poprawie, stajemy się zrelaksowani, po prostu szczęśliwi. Wszystko za sprawą zastrzyku hormonów, które zalewają nasz mózg: oksytocyny, dopaminy czy serotoniny. Niestety u ludzi cierpiących na PCT seks wywołuje dystres (reakcję organizmu na zagrożenie).

Jakie są przyczyny PCT?

Nie do końca wiadomo, jakie są powody specyficznej dolegliwości. Pomysłodawca australijskiego badania Robert Schweizer z Queensland Institute of Technology uważa, że jedną z przyczyn PCT może być doświadczenie przemocy fizycznej w młodości. Zdaniem naukowca z pewnością istnieje szereg innych czynników wywołujących przygnębienie po stosunku. Badacz wyznał, że pragnie do nic dotrzeć.

Michael Krychman, ginekolog z Southern California Center for Sexual Health and Survivorship w Newport Beach, uważa, że ofiarą negatywnych stanów emocjonalnych po zbliżeniu mogą paść osoby przejawiające skłonności do uzależnienia od seksu. Potrzeby seksualne ludzi z rozbuchanym libido są znacznie większe niż oczekiwania innych osób, dlatego po stosunku mogą odczuwać niedosyt. Konsekwencją niezaspokojenia są negatywne odczucia czy zachowania.

Inne czynniki, które mogą powodować spadek nastroju, poczucie winy czy frustrację po seksie, to:

  • restrykcyjne wychowanie,
  • zmiany poziomu hormonów,
  • zasady obowiązujące w wyznawanej religii,
  • depresja,
  • problemy w jakiejś dziedzinie życia. 

W jaki sposób radzić sobie z PTC?

Osoby, które po odbytym stosunku doświadczają negatywnych stanów emocjonalnych, powinny zastanowić się, jaka jest ich geneza. Istnieje szereg przyczyn PCT. Dotarcie do wielu z nich stanowi niemały problem. Punktem wyjścia powinna być szczera rozmowa z partnerem. Jeżeli nie odniesie ona oczekiwanego efektu, warto zasięgnąć porady seksuologa bądź psychoterapeuty. Specjalista pomoże dotrzeć do źródeł schorzenia i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Jaki wpływ na seks ma aktywność fizyczna?

Redakcja poleca

REKLAMA