Spadek libido - wpływ sportu na seks fot. Fotolia

Spadek libido - wpływ sportu na seks

Zastanawiasz się, jaki wpływ na popęd seksualny ma sport? Przeczytaj, co na ten temat twierdzą seksuolodzy!
/ 04.08.2016 13:15
Spadek libido - wpływ sportu na seks fot. Fotolia

Regularne uprawianie sportu niesie za sobą wiele korzyści. Poprawia sylwetkę i kondycję fizyczną, jak również pozytywnie oddziałuje na zdrowie. Aktywność fizyczna ma coraz więcej zwolenników. Dla coraz większej liczby osób staje się niezbędnym elementem dnia. Jaki wpływ na nasze życie seksualne ma sport? Czy powoduje spadek libido? Przeczytaj opinie seksuologów!

Czy sport może spowodować spadek libido?

Wielu z nas sądzi, że uprawianie sportu zwiększa popęd seksualny. Dlaczego? Podczas wysiłku organizm wydziela pokłady endorfin, dzięki którym tętnimy pozytywną energią. Kiedy nasz umysł pławi się w hormonach szczęścia, wydaje się, że apetyt na seks powinien wzrosnąć. Poza tym podczas ciężkiego treningu nasze gruczoły potowe pracują intensywniej, przez co uwalnia się więcej feromonów niż zwykle. A jak wiadomo, te substancje chemiczne to najlepszy naturalny afrodyzjak... Niestety zdaniem wielu osób, które systematycznie zaczęły uprawiać aktywność fizyczną, nastąpił spadek libido. Co może być tego przyczyną?

5 powodów, dla których mężczyźni nie mają ochoty na seks

Jesteś w związku? – zachowaj umiar

Są tacy, którzy nie uprawiają sportu dla przyjemności, lecz po to, aby rzucić zbędne kilogramy i poprawić kondycję fizyczną. Jednak dla wielu osób staje się pasją, bez której nie potrafią funkcjonować. Apetyt wzrasta w miarę jedzenia, dlatego z czasem poświęcają aktywnemu hobby coraz więcej zaangażowania. Dają z siebie jak najwięcej, pokonują własne ograniczenia, aby osiągać jeszcze lepsze wyniki.

Jeśli sport stanie się dla nas odskocznią i będzie przynosił ogromną satysfakcję, istnieje ryzyko, że może zastąpić nam seks. Zdaniem seksuologów osoby, które są w stałym związku, powinny zachować umiar. Nie należy koncentrować się wyłącznie na swojej pasji, ponieważ mogą na tym ucierpieć relacje z partnerem. Jeśli treningi pochłoną większość naszego czasu i energii, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ochota na seks może osłabnąć. 

W innej sytuacji są single. Osoby, które poszukują partnera lub są świeżo po burzliwym rozstaniu, powinny zacząć uprawiać sport jak najczęściej. Dzięki temu nie tylko zajmą sobie wolny czas i poprawią samopoczucie, lecz także zmniejszą popęd seksualny. Aktywność fizyczna w pewnym stopniu zastępuje część doznań, jakie przeżywamy podczas miłosnych uniesień.

7 nieoczywistych powodów, dla których uprawiamy seks

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej

Obawiasz się, że będziesz musiała zapomnieć o sporcie, jeśli nadal chcesz cieszyć się z seksu? Seksuolodzy uspokajają, że wcale nie należy rezygnować z aktywności fizycznej, jeśli pragnie się mieć satysfakcjonujące współżycie seksualne. Katorżnicze treningi na siłowni uprawiane dzień w dzień faktycznie mogą spowodować spadek libido, ale zdroworozsądkowe uprawianie sportu na pewno nie obniży temperatury w sypialni. Wręcz przeciwnie – może korzystnie wpłynąć na sferę intymną.

Z badan wynika, że osoby, które regularnie trenują, mają wyższy poziom własnej wartości i są pewniejsze siebie. Sport leczy z kompleksów, ponieważ dzięki niemu nasze ciało w miarę upływu czasu zaczyna nas coraz bardziej zadowalać. To niezwykle ważne, bowiem kiedy podobamy się sobie, w oczach innych również jesteśmy atrakcyjni. Satysfakcja z własnego ciała ma ogromny wpływ na naszą seksualność. Dzięki niej nie wstydzimy się nagości, dlatego częściej mamy ochotę na igraszki w sypialni. Poza tym ruch powoduje, że stajemy się sprawniejsi fizycznie, dlatego nie musimy się obawiać, że nie starczy nam sił na miłosne uniesienia z partnerem.