Seks podczas okresu - za i przeciw

para w łóżku fot. Fotolia
Jak w niemal każdej kwestii, istnieje mnóstwo argumentów za i przeciw. Przedstawiamy je wszystkie - poznaj plusy i minusy seksu podczas miesiączki!
/ 21.10.2017 15:01
para w łóżku fot. Fotolia

Czy uprawiać seks podczas okresu? Ile kobiet, tyle opinii. Nie chodzi tutaj tylko o osobiste przekonania. Każda z nas przechodzi menstruację zupełnie inaczej. Jedne właściwie nie odczuwają żadnych dolegliwości związanych z miesiączką, a inne na kilka dni w miesiącu są praktycznie wyłączone z życia. Trudno, żeby kobieta która zwija się z bólu i musi przyjmować silne środki przeciwbólowe, myślała o współżyciu.

Różne punkty widzenia przedstawiają też panowie. Jedni przerzucają się żarcikami w stylu: "Dobry marynarz to i po Morzu Czerwonym popłynie", a inni nie wyobrażają sobie że miłosnym uniesieniom mogłaby towarzyszyć krew i z oburzeniem ripostują: "Nie jestem jakiś niewyżyty, żebym nie mógł wytrzymać przez te kilka dni w miesiącu".

Seks podczas okresu wiąże się nie tylko z pytaniem o to, czy warto/można go uprawiać. Wiąże się również z nim szkodliwy mit - wiele osób uważa, że podczas miesiączki nie da się zajść w ciążę. A jaka jest prawda na temat seksu podczas okresu? Jak w niemal każdej kwestii, istnieje mnóstwo argumentów za i przeciw.

Noc poślubna: jak wyglądała dawniej i jak wygląda teraz

Seks podczas miesiączki: argumenty przeciw

  • Podczas miesiączki zwiększa się ryzyko złapania infekcji intymnej - zarówno u partnera, jak i u partnerki. Szyjka macicy podczas okresu jest podrażniona, a krew staje się idealną pożywką dla wszystkich drobnoustrojów.
  • Jeśli kobieta cierpi na bóle menstruacyjne, w wyniku silnego podniecenia mogą wystąpić dodatkowe skurcze.
  • Wiele pań podczas okresu zwyczajnie czuje się nieatrakcyjnie. Spuchnięte ciało, duża ilość krwi, specyficzny zapach... To czasem nie sprzyja erotycznej atmosferze.
  • Przy miesiączce trzeba zachować szczególną ostrożność w kwestiach higienicznych. Seks na ręczniku aby nie zabrudzić pościeli, szybki prysznic natychmiast po stosunku... To również mankamenty, które mogą zabić pożądanie.

Czy pierwszy raz boli?

Seks podczas okresu: za

  • Podczas zbliżenia wydzielana jest okscytocyna, która może łagodzić ból. Niektóre kobiety przyznają, że wcale nie mają silniejszych skurczy - bóle menstruacyjne po stosunku zostają złagodzone.
  • Wiele pań podczas miesiączki ma podwyższone libido. Większa ochota na seks sprawia, że możecie spędzić niezapomniany wieczór ;-)
  • Niektóre pary podkreślają, że seks podczas okresu jest dla nich oznaką największej bliskości i symbolem stuprocentowego zaufania. To pełna akceptacja ciała i fizjologii.

Jeśli nie masz ochoty na współżycie podczas miesiączki, nie zmuszaj się. Nie ma nic dziwnego w tym, że wiele z nas nie potrafi się przemóc!

Nie masz ochoty na seks? Oto 7 sposobów na to, jak zwiększyć libido

Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

Czy można zajść w ciążę podczas okresuDość często można usłyszeć szokującą tezę - niektórzy twierdzą, że podczas menstruacji zapłodnienie nie jest możliwe. Seks w czasie miesiączki ma rzekomo odbywać się bez ryzyka niechcianej ciąży. To mit! Jeśli cykl miesięczny jest bardzo długi, możliwość zapłodnienia nie jest może zbyt duża. Ale skąd wiadomo, że akurat w tym miesiącu kobiecie nie przydarzy się krótszy cykl, gdy będzie płodna już podczas krwawienia? Pamiętajmy, że w ciążę można zajść również podczas okresu!

Czytaj więcej na temat erotyki