noc poślubna fot. Fotolia

NOC POŚLUBNA: jak wyglądała, jak się przygotować

Goście weselni śpiewali specjalne piosenki, a panna młoda miała za zadanie... uciekać, w obawie przed utratą dziewictwa. Poznaj inne ciekawostki na temat nocy poślubnej!
/ 26.09.2017 12:18
noc poślubna fot. Fotolia

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu noc poślubna była naprawdę przełomowym wydarzeniem. To właśnie wtedy dochodziło do większości inicjacji seksualnych. Dziewczęta były tym straszone, a wielu mężczyzn uważało te kilka godzin za prawdziwy sprawdzian swoich możliwości. Jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym lekarze przestrzegali w ulotkach informacyjnych, że pierwszy "obowiązek małżeński" powinien odbywać się spokojnie, bez gwałtownych ruchów.

Przesądy związane dawniej z nocą poślubną

W XIX wieku podczas nocy poślubnej często odbywały się tzw. podkładziny, czyli odprowadzanie młodych do sypialni. Wtedy goście weselni śpiewali specjalne piosenki, a panna młoda miała za zadanie... teatralnie uciekać, w obawie przed utratą dziewiczego wianka. Posłanie nowożeńców musiało być specjalnie przygotowane. Świadkowie umieszczali w nim wcześniej np. szmacianą laleczkę, która miała wróżyć szybkie pojawienie się potomstwa.

Wibrator powstał w XIX wieku: dowiedz się więcej na temat tej zabawki

Nie można zapominać, że noc poślubna była wtedy przedmiotem licznych żartów, a nieuświadomienie seksualne sprawiało, że wiele kobiet panicznie obawiało się tego, co miało je czekać po zaślubinach. Z pokątnie szeptanych na ucho opowieści, często wyłaniał się przerażający obraz męża, który na pewien czas niemal zamienia się w oprawcę. Nie da się ukryć, że młodych małżonków podczas nocy poślubnej czekało więcej stresu, niż przyjemności. Panna młoda powinna udowodnić wtedy, że jest naprawdę dziewicą, a pan młody miał pokazać, że będzie świetnym kochankiem. Cóż mają jednak powiedzieć mężatki z niektórych krajów arabskich, w których aż do tej pory czasem wystawia się na widok publiczny zakrwawione prześcieradło po nocy poślubnej?

Podczas inicjacji seksualnych polskich władców, w sypialni musieli być obecni dostojnicy dworu, a nawet... hierarchowie kościelni. W niektórych wioskach afrykańskich do tej pory podczas nocy poślubnej, towarzyszy nowożeńcom matka panny młodej. Z kolei w starożytnym Rzymie, przed rozdziewiczeniem, świeżo upieczona mężatka musiała najpierw dosiąść specjalnej figury bożka, której najważniejszym elementem był oczywiście ogromny penis.

Noc poślubna współcześnie

Jak wygląda noc poślubna współcześnie? Przykra prawda jest taka, że większość nowożeńców, zmęczona ślubnym stresem i całonocną zabawą, po prostu... momentalnie zasypia. I nie ma w tym nic dziwnego. Noc poślubna przestała być już momentem inicjacji, ponieważ większość uprawia seks przed ślubem. Wiele par przed zawarciem małżeństwa mieszka też ze sobą. 

Jak często inne osoby w twoim wieku uprawiają seks? Zobacz!

Warto zadbać jednak o to, by pierwszy stosunek seksualny po ślubie był wyjątkowy. Nie musi się on odbyć dokładnie w noc poślubną - można go przecież przesunąć nawet o kilka dni. W ten sposób warto przypieczętować małżeństwo i wspólne wejście na nową drogę życia.

Jak przygotować się do nocy poślubnej? Przede wszystkim, warto zaopatrzyć się w seksowną bieliznę. To prezent nie tylko dla siebie samej, ale przede wszystkim dla męża. Nigdy nie miałaś pasa do pończoch? Chciałabyś kupić bardzo wyzywającą i bardzo niepraktyczną koszulkę nocną? A może gorset? To jest właśnie idealny moment!

5 rzeczy o seksie, których dowiadujemy się dopiero, gdy zaczynamy go uprawiać

Relaksujący masaż, wspólna kąpiel, dużo świec... Kiedy, jak nie podczas nocy poślubnej, zadbać o detale przeniesione wprost z komedii romantycznej? To właśnie wtedy możesz założyć na siebie tylko białą bieliznę, wysokie szpilki i... welon ;-) A może spróbujecie zabawić się przy użyciu gadżetów erotycznych, jeśli nigdy tego nie robiliście?

W krajach zachodnich, coraz popularniejsza staje się... rekonstrukcja błony dziewiczej specjalnie dla świeżo poślubionego małżonka. Kobiety, które od dawna prowadzą już aktywne życie seksualne, w ramach niespodzianki chcą, aby mąż podczas nocy poślubnej mógł je ponownie rozdziewiczyć.

Niezależnie od wszystkiego - podczas tych wyjątkowych chwil możecie uświadomić sobie, że nerwy i stres związane z przedślubnymi przygotowaniami, możecie już puścić w niepamięć. Warto pozwolić sobie na chwilę relaksu i zadbać o to, aby noc poślubna była naprawdę niezwykła - nawet jeśli odbędzie się tydzień po ślubie!

Czytaj więcej na temat erotyki