Przedwczesny wytrysk to nie tylko problem mężczyzny. Problem ze zbyt szybką ejakulacją dotyka również kobietę. Wbrew pozorom wpływa to nie tylko na jej życie seksualne, ale również rzutuje na cały związek. Wczesny wytrysk to nie tylko mało satysfakcjonujące zbliżenia, ale przede wszystkim ogromny cios dla męskiego ego. Mężczyzna, który dochodzi za szybko (a zazwyczaj nawet nie ma orgazmu - ejakulacja pojawia się, gdy on sam nie zdążył jeszcze odczuć prawdziwej przyjemności), czuje się złym kochankiem. Martwi się, że źle wypada w oczach swojej partnerki. Pomimo jej zapewnień, czuje się bezwartościowy, a to prowadzi do stresu i lęku przed współżyciem, co z kolei może przyczyniać się kłopotów z erekcją... Powstaje błędne koło, z którego czasem naprawdę trudno wyjść.
Historia Pawła i Wiktorii
Wiktoria i Paweł byli małżeństwem przez 9 lat. Byli, bo właśnie są w trakcie rozwodu. Powiedzieć że przyczyną rozpadu ich związku stał się przedwczesny wytrysk, to może za mocne sformułowanie. Nie da się jednak ukryć, że ich kryzys rozpoczął się właśnie od tego...
Paweł od lat choruje na cukrzycę. 2 lata temu zaczął mieć problemy z ejakulacją - to jedno z częstych następstw tej choroby. Wiktoria początkowo bagatelizowała ten problem, twierdząc że to nie seks jest w małżeństwie najważniejszy, a Paweł może ją przecież zaspokajać na inne sposoby, niekoniecznie podczas penetracji. Kiedy jednak przedwczesny wytrysk pojawiał się coraz częściej, mężczyzna stawał się coraz bardziej sfrustrowany. Zapewnienia żony, że bardzo go kocha, przestały na niego działać. Jej prośby, aby udał się do lekarza, spotykały się z milczącym oporem.
W końcu przedwczesny wytrysk pojawiał się przy każdej próbie zbliżenia, zanim jeszcze Paweł zdążył odczuć duże podniecenie. Z czasem Wiktoria i jej mąż w ogóle przestali próbować, a mężczyzna zaniechał nawet rozmów na temat seksu. Jak się okazało, to były tylko pozory - cały czas myślał o swoich problemach, mówiąc sobie często: „Co z ciebie za facet!!!" i coraz częściej zaglądając do kieliszka. Z żoną nie chciał rozmawiać - to, że nie był w stanie normalnie uprawiać seksu, stało się dla niego wystarczającym powodem do wstydu. Czuł się beznadziejnie i rzutowało to na codzienność. Paweł coraz bardziej zamykał się w sobie i oddalał się od żony.
Wiktoria powoli zaczęła mieć dość napiętej sytuacji. Chciała, aby mąż działał - poszukał profesjonalnej pomocy i przestał obwiniać się za zło całego świata. Przez cały czas próbowała walczyć o związek, ale w końcu stali się po prostu współlokatorami. Wiele razy groziła Pawłowi rozwodem, ale on nie rozumiał problemu - upraszczał wszystko i myślał, że żona chce się z nim rozwieść przez brak zaspokojenia seksualnego. Nie chciał przyjąć do wiadomości, że to tylko wierzchołek góry lodowej.
Seks analny: wszystko na jego temat
Czym jest przedwczesny wytrysk?
Często przedwczesny wytrysk niesłusznie utożsamia się z szybkim osiągnięciem satysfakcji seksualnej przez mężczyznę. To mylny trop - bardzo często podczas ejakulacji nie pojawia się nawet przyjemność. Często dochodzi do niej natychmiast po rozpoczęciu penetracji, a czasem nawet przed nią - w czasie gry wstępnej.
O przedwczesnym wytrysku można mówić wtedy, gdy dorosły mężczyzna ma stałą partnerkę i regularnie uprawia z nią seks. Pojedyncze sytuacje, np. gdy facet ma za sobą długi okres abstynencji lub jest bardzo podniecony, nie są problematyczne. Jeśli szybka ejakulacja powtarza się, zostaje określona jako zaburzenie seksualne.
Uwaga! Przedwczesny wytrysk nie jest niczym niezwykłym u młodych i niedoświadczonych mężczyzn. Z czasem każdy facet uczy się kontrolować ejakulację.
Orgazm: jak go osiągnąć i czy każda kobieta musi go mieć?
Jakie są przyczyny przedwczesnego wytrysku?
Skąd się bierze przedwczesny wytrysk?
Prócz zwyczajnych sytuacji (długa abstynencja, ogromne podniecenie, brak doświadczenia seksualnego), przyczyny mogą być różne:
- nadwrażliwość żołędzi członka, wrodzona lub nabyta,
- słabe napięcie zwieraczy cewki moczowej,
- źle zakodowane wzorce seksualne (np. liczne przygodne kontakty seksualne w młodym wieku),
- nadpobudliwość nerwu sromowego,
- zapalenie gruczołu krokowego,
- infekcja dróg moczowych,
- nałogi (np. alkoholizm),
- cukrzyca,
- najczęstszy powód, czyli czynniki psychiczne: np. nerwica lękowa.
Jak samodzielnie kontrolować przedwczesny wytrysk?
Przed rozpoczęciem profesjonalnego leczenia, warto samemu podjąć próby nauczenia się panowania nad wytryskiem.
- Przed stosunkiem dobrze jest wziąć gorącą kąpiel.
- Ćwiczenia masturbacji pomagają poznać własne ciało - mężczyzna dowiaduje się, w którym momencie zbliża się wytrysk i dzięki temu może nauczyć się go opóźniać, np. zmieniając tempo ruchów, by odwlec ten moment chociaż o kilkanaście sekund.
- Warto ćwiczyć razem z partnerką - najpierw niech pieści ona penisa dłonią, zatrzymując się w momencie, gdy mężczyzna jest bardzo bliski ejakulacji. Powinna wtedy odczekać kilkanaście sekund i ponowić pieszczoty.
- Gdy facet nauczy się kontroli nad przedwczesnym wytryskiem podczas pieszczot, warto przetestować ją przy penetracji - zaprzestając ruchów na chwilę przed ejakulacją, a potem wykonując je ponownie.
Punkt G: gdzie jest i jak go szukać?
Profesjonalne leczenie przedwczesnego wytrysku
Jakie są metody leczenia wczesnej ejakulacji? To na przykład:
- stosowanie leku na zaburzenia erekcji (TYLKO po konsultacji z lekarzem),
- neurotomia, czyli znieczulenie jednego fragmentu nerwu,
- wstrzykiwanie prostagladyny do ciał jamistych członka.
Co robić, gdy partner ma problemy z przedwczesnym wytryskiem?
Jeśli twój facet cierpi na problemy ze zbyt wczesną ejakulacją, musisz zachować ogromną delikatność. Pamiętaj, że na szali znajduje się nie tylko wasze życie seksualne, ale również cała relacja. Sfera erotyczna jest dla mężczyzn bardzo ważna, przedwczesny wytrysk może więc rzutować na jego stosunek do ciebie. Warto zapewniać partnera o jego męskości i pomóc mu poradzić sobie psychicznie z tym problemem. Pomóż mu uczyć się kontrolować wytrysk według techniki opisanej powyżej. Jeśli to nic nie da, namów go na wizytę u specjalisty.
Czytaj więcej na temat życia seksualnego