Jak pomóc zgwałconej kobiecie?

Podstawą Twojego zachowania może być niska samoocena - zwiększając ją, zwiększysz swoją śmiałość!
Gwałt jest jednym z rodzajów przemocy. Oprócz śladów na ciele pozostawia głębokie rany w psychice. Nawet, gdy te pierwsze się zabliźnią, drugie pozostają otwarte przez wiele lat. Czy da się z nimi żyć? Jak pomóc kobiecie, która została zgwałcona? Przeczytaj w poniższym artykule.
/ 25.07.2011 11:07
Podstawą Twojego zachowania może być niska samoocena - zwiększając ją, zwiększysz swoją śmiałość!

Gdzie szukać pomocy?

Pierwszą linią obrony są najbliżsi. To oni powinni szybko reagować, w razie potrzeby zgłaszając gwałt na policję. Zazwyczaj w takich wypadkach kobieta jest w szoku, który uniemożliwia jakiekolwiek działania, nie mówiąc już o racjonalnym myśleniu. Co jednak zrobić, gdy sprawcą zajścia jest ktoś z rodziny albo co gorsza – rodzina przyzwala na gwałt, lub obwinia za niego ofiarę? Wówczas pokrzywdzona kobieta jak najszybciej powinna szukać pomocy gdzie indziej.

Przemoc seksualna to przestępstwo

Gwałt jest przestępstwem, dlatego każdy taki incydent należy zgłosić na policję. Masz prawo złożyć zeznania i wypełnić wniosek, który pozwoli ścigać sprawcę. Podczas składania zeznań masz prawo do prywatności i godności:

  • Zazwyczaj w sprawach o gwałt przesłuchania dokonuje kobieta. Jednak gdy jest inaczej, możesz o to poprosić,
  • Podczas przesłuchania nie powinno być osób trzecich, tylko Ty i przesłuchująca Cię policjantka,
  • Możesz poprosić o usunięcie z sali przesłuchań wszelkich przedmiotów o charakterze erotycznym (np. plakatów z nagimi kobietami),
  • Masz prawo do odpowiedzi „nie wiem”, „nie jestem pewna”, „wydaje mi się”, „nie pamiętam”,
  • Masz prawo do naniesienia poprawek w spisanym raporcie,
  • Możesz zażądać utajnienia swoich danych osobowych jeśli obawiasz się o swoje bezpieczeństwo,
  • Możesz też zażądać badań ginekologicznych, na które policja dowozi bezpłatnie.

Jeśli jesteś u lekarza masz prawo uzyskać tabletkę „po”, którą możesz przyjąć do 72 godzin po stosunku. Jeśli jednak podczas gwałtu zaszłaś w ciążę, masz pełne prawo do bezpłatnej aborcji (o ile jesteś ubezpieczona).

Zgwałconym zawsze potrzebne jest wsparcie psychiczne. Tego należy szukać u specjalistów, którzy pomogą w uporaniu się z problemem i powrotem do świata żywych. Często kobiety, na których dopuszczono się przemocy seksualnej, czują się „na wpół umarłe”. Mówią, że sprawca zabił ich część, wraz z godnością odebrał chęć do życia.

Nieodpłatną pomoc psychologiczną oferują Miejskie bądź Gminne Ośrodki Interwencji Kryzysowej. Pomocy również możesz szukać w Niebieskiej Linii – organizacji specjalizującej się w udzielaniu pomocy ofiarom przemocy. Informacje o tej organizacji znajdziesz:

http://www.niebieskalinia.org/

lub pod numerem: 801 – 12 – 00 – 02 (płatny tylko pierwszy impuls)

Maile z prośbą o pomoc bądź poradę kieruj pod adres:

niebieskalinia@niebieskalinia.info

Zobacz też: Jakie ryzyko niesie seks z przypadkowym partnerem?

Zobacz też: Osobowość sprawców przestępstw seksualnych

Redakcja poleca

REKLAMA