Antykoncepcja po stosunku - pytania i odpowiedzi

Antykoncepcja po stosunku - pytania i odpowiedzi
Pęknięta prezerwatywa czy niezabezpieczony stosunek to problemy, z jakimi wiele par zetknie się podczas swojego życia seksualnego. W takim wypadku jedyną metodą zapobiegającą ciąży staje się tabletka po stosunku zwana również antykoncepcją awaryjną.
/ 07.06.2010 16:08
Antykoncepcja po stosunku - pytania i odpowiedzi

Czym jest pigułka po stosunku?

Pigułka po stosunku, zwana też krócej pigułką po to tabletka antykoncepcyjna, którą zażywa się w celu zapobiegnięcia zapłodnieniu. Używa się jej jedynie doraźnie, gdy inna metoda antykoncepcyjna zawiodła (np. pęknięta prezerwatywa) lub doszło do niezabezpieczonego współżycia. Stosuje się ją również u ofiar gwałtu.

Co powinnam zrobić po niezabezpieczonym stosunku?

Pigułka po stosunku to metoda antykoncepcyjna, w której bardzo liczy się czas. Po niezabezpieczonym stosunku kobieta powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa, który wypisze jej receptę. Tabletkę po może jednak przepisać każdy lekarz, więc jeśli nie masz możliwości skontaktować się z ginekologiem, możesz udać się do swojego lekarza rodzinnego lub lekarza jakiejkolwiek innej specjalności. Najskuteczniejsze działanie pigułki występuje do 24 godzin od odbycia stosunku. Po tym czasie skuteczność powoli maleje. Tabletkę można zażyć najpóźniej 72 godziny od współżycia.

Jak działa antykoncepcja po?

W tabletce po stosunku wykorzystuje się duże dawki hormonu zwanego progestagenem. Działa on podwójnie. Jeśli nie doszło jeszcze do owulacji, hormon opóźnia ten proces, jeżeli natomiast jajeczkowanie już nastąpiło, progestagen tak zmienia błonę śluzową macicy, aby uniemożliwić zagnieżdżenie. Jednocześnie pigułka powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego, przez co stanowi on barierę dla plemników. W Polsce obecne są dwa preparaty o takim działaniu: Postinor Duo i Escapelle.

Jak powinnam przyjmować tabletki po stosunku?

Lekarz przepisuje 2 tabletki. Pierwsza powinna być zażyta jak najszybciej, nie później niż 72 godziny po współżyciu. Po 12 godzinach od wzięciu pierwszej tabletki, należy przyjąć drugą.

Polecamy: Kiedy wykonać test ciążowy?

Czy tabletka po stosunku jest bezpieczna?

Antykoncepcja po stosunku jest bezpieczna dla kobiety, jeśli stosuje się ją jedynie doraźnie. Szczególnie ostrożnie powinny ją stosować panie w okresie dojrzewania lub chore na nowotwory i choroby naczyniowe. Kobieta dla własnego bezpieczeństwa ma obowiązek poinformować lekarza o wszystkich swoich chorobach i zażywanych lekach.

Czy po przyjęciu tabletki mogą u mnie wystąpić objawy niepożądane?

Po przyjęciu pigułek po stosunku objawy uboczne są bardzo częste. W pierwszych dniach mogą wystąpić nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy. Często także występują krwawienia z dróg rodnych, czasem tak silne, że trzeba zgłosić się do lekarza. Pigułka może również wydłużyć cykl miesiączkowy, czy spowodować, że kolejne cykle będą nieregularne.

Jaka jest skuteczność antykoncepcji po stosunku?

Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 2-5. Oznacza to wystąpienie od 2 do 5 nieplanowanych ciąż w ciągu jednego roku u kobiet, które stosowały tabletkę po stosunku.

Polecamy: Fazy cyklu miesiączkowego - które dni są płodne?

Redakcja poleca

REKLAMA