Dieta na płodność

Dieta na płodność
Zdrowa dieta wpływa nie tylko na wagę – odpowiednie odżywianie ma również znaczenie dla naszej płodności. Naukowcy od lat badają wpływ poszczególnych składników odżywczych na jakość i ilość spermy. W najnowszych badaniach położyli nacisk na ilość tłuszczu w diecie i jego oddziaływanie na płodność. Jaka powinna być zatem dieta dla mężczyzn?
/ 22.03.2012 10:10
Dieta na płodność

Amerykańscy specjaliści z Uniwersytetu Harvarda opublikowali niedawno wyniki badań, dotyczących wpływu tłuszczu w diecie mężczyzn na ich płodność. Przeprowadzając testy na 99 ochotnikach odkryli, że ci spośród nich odznaczający się najwyższą konsumpcją tłuszczu mieli o 43% mniejszą objętość spermy od mężczyzn żywiących się najmniejszą ilością tłuszczu. Taka przypadłość skutkuje znacznie mniejszymi szansami na spłodzenie dziecka.

Tłuszcze złe i dobre

Naukowcy skupili się także na zawartości tłuszczów nasyconych, jaka znajdowała się w organizmach badanych. Okazało się, że im większa ich ilość, tym mniejsza była koncentracja plemników. Z kolei większe spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 pozytywnie wpływało na wyniki. Chociaż badania były przeprowadzane na stosunkowo niewielkiej grupie mężczyzn, nie ulega wątpliwości, że to, czym się odżywiamy ma ogromny wpływ na funkcjonowanie wszystkich organów ciała, także tych odpowiedzialnych za płodność.

Wniosek nasuwa się sam – ograniczenie w diecie tłuszczów nasyconych i zwiększenie w posiłkach ilości tłuszczów omega-3 przyniesie ogromne korzyści nie tylko męskiej sylwetce, ale też płodności. Co to w praktyce oznacza dla diety?

Przede wszystkim należy unikać pełnotłustych serów i mleka, masła, wołowiny i wieprzowiny oraz kokosów. Za to zalecane jest spożycie soi, orzechów włoskich, owoców morza i ryb, szczególnie łososia.

Polecamy: Jak zbadać płodność za pomocą spermogramu?

Witaminy

Starając się o poczęcie dziecka, warto zwrócić uwagę na inne, oprócz tłuszczów, składniki odżywcze, które wpływają na płodność. Jednymi z nich są witaminy C i E. Witamina C oprócz swoich właściwości wspomagających ogólną odporność organizmu, korzystnie wpływa także na ruchliwość plemników i ogólną kondycję spermy. Aby podwyższyć zawartość tej substancji w diecie należy spożywać między innymi owoce cytrusowe, brokuły, szpinak i pomidory.

Witaminę E znajdziemy na przykład w jajkach, orzech, nasionach i produktach pełnoziarnistych. Wspomaga ona pracę gruczołów, które mają kluczowe znaczenie dla płodności.

Kwas foliowy nie tylko dla kobiet

Kobietom w ciąży i tym, które dopiero starają się o potomka, od dawna zaleca się dostarczanie organizmowi dużych ilości kwasu foliowego. Holenderscy uczeni już 10 lat temu udowodnili jednak, że kombinacja tego składnika odżywczego i cynku wspomaga ma także korzystny wpływ na płodność u mężczyzn, zwiększając ilość plemników.

Kwas foliowy znajdziemy w warzywach liściastych, pomidorach, soczewicy i bananach. Cynk z kolei znajduje się między innymi w ostrygach, drobiu, fasoli i groszku.

Przeczytaj też: Test na płodność u mężczyzn

Redakcja poleca

REKLAMA