Naukowcy obserwują stałą tendencję do obniżania się jakości nasienia u mężczyzn. Najprawdopodobniej jest to cena, jaką ludzkość płaci za zmiany, które dokonały się w naszym środowisku na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Różnorakie substancje chemiczne, promieniowanie elektromagnetyczne i inne czynniki nieustannie oddziałują na organizm człowieka. Wpływają tym samym na proces produkcji plemników u mężczyzn. Można powiedzieć, że ludzkość sama podcina gałąź, na której siedzi...
Tym, co może zrobić każdy mężczyzna w trosce o swoją płodność, jest przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia. Udowodniono, że nieprawidłowa dieta, używki czy nieumiejętna (tak właśnie) aktywność fizyczna są również czynnikami niekorzystnie wpływającymi na zdolności reprodukcyjne mężczyzn.
Wysiłek fizyczny – czy zawsze jest korzystny?
Należy pamiętać, że najkorzystniejszy dla procesu produkcji nasienia jest regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny. Ważne jest zapobieganie nadwadze i otyłości. Udowodniono jednak również, że nadmierna aktywność nie tylko nie poprawia płodności, ale wręcz hamuje powstawanie plemników.
Używki – wrogowie spermy
Używki takie jak alkohol, papierosy, narkotyki, ale także kawa niekorzystnie wpływają na zdolności procesy produkcji plemników. Powodować one mogą nie tylko zmniejszenie liczby, ale także mniejszą ich ruchliwość i nieprawidłowości ich budowy.
Czytaj także: Jakie są objawy przedawkowania... kawy?
Suplementy nieskuteczne
Istnieją doniesienia, że niedobory mikroelementów (cynku, selenu) bądź witamin (m.in. witaminy A i E) mogą prowadzić do zaburzeń płodności. Profilaktyczne przyjmowanie preparatów witamin i minerałów przez mężczyzn nie wydaje się mieć jednak uzasadnienia. Najważniejsze, aby zadbać o zbilansowaną, urozmaiconą dietę, zgodną z piramidą żywienia.
Nie przegrzewaj
Jądra znajdują się w worku mosznowym po to, aby ich temperatura była niższa od temperatury reszty ciała. Siedzący tryb życia, długie podróże, gorące kąpiele, częste korzystanie z sauny czy choćby praca z laptopem trzymanym na kolanach to sytuacje, w których dochodzi do przegrzewania jąder, a tym samym upośledzenia produkowanych w nich plemników.
Polecamy: Zadbaj o zdrową spermę
Niekorzystnie na płodność wpływa także stres i przemęczenie.