Test na płodność u mężczyzn

Test na płodność u mężczyzn
Niemożność zajścia w ciążę to obecnie jedna z głównych przyczyn kierujących młode osoby do ginekologa. W społeczeństwie pokutuje przekonanie, że jeśli kobieta nie jest w stanie zajść w ciążę, to problem tkwi w jej organizmie. Jeśli staracie się o dziecko na próżno, warto wiedzieć dlaczego!
/ 21.12.2010 11:55
Test na płodność u mężczyzn

Niepłodność problemem obojga

Założenie, że niepłodność to kwestia zdrowia kobiety często bywa całkowicie błędne. Okazuje się bowiem, iż odpowiedzialnością za niepowodzenia w poczęciu dziecka należałoby obarczyć: partnerkę – 40%, partnera – 40%, oboje – 10% i przyczyny nieznane – 10%. Widać więc wyraźnie, że w takim samym odsetku przypadków wina leży po stronie partnera, jak i partnerki. Co oznacza, że jeżeli wystąpią problemy z zajściem w ciążę, to partner powinien zbadać swój organizm równoczasowo z partnerką, a nie dopiero wtedy, gdy ona okaże się być zdrowa.

Na czym polega test płodności?

Do oceny płodności mężczyzny wykorzystuje się badanie jego nasienia. Ocenia się w nim jego podstawowe parametry – rutynowe badanie nasienia obejmuje:

  • ocenę właściwości fizykochemicznych i biofizycznych nasienia - objętość, szybkość upłynnienia nasienia
  • ocenę mikroskopową plemników (tuż po uzyskaniu nasienia) - liczba plemników, rodzaj ruchu plemników, procent żywych plemników
  • ocenę mikroskopową preparatu nasienia po specjalnym jego wybarwieniu - budowa plemników; badania biochemiczne nasienia - stężenie fruktozy, cytrynianów, fosforanów, zużycie fruktozy w czasie.

Czy do badania należy się przygotować w specjalny sposób? W zasadzie, nie. Aby ilość plemników w mililitrze nasienia była wiarygodna, badanie należy przeprowadzić po przynajmniej trzydniowej wstrzemięźliwości seksualnej.

Jeśli jest podejrzenie, iż problemy mężczyzny są związane z objawami zapalnymi gruczołu krokowego, oprócz powyższych badań, należy też wykonać badanie bakteriologiczne nasienia.

Czytaj także: Otyłość może być przyczyną niepłodności

Jeśli mężczyzna pali papierosy, powinien powstrzymać się od palenia przed badaniem. Inaczej należy się liczyć z tym, że wyniki mogą być zaniżone.

Jak wygląda badanie?

Nasienie do badania uzyskuje się poprzez masturbację. Materiał musi być przekazany do badania w ciągu 30 minut od wytrysku. Dlatego przeważnie na terenie laboratorium znajduje się pokój służący do intymnego pobrania nasienia. Jeśli materiał ma być przekazany również na badanie bakteriologiczne, należy pamiętać, aby nasienie nie otarło się podczas wytrysku o skórę dłoni. Badanie jest nieco wstydliwe i kłopotliwe, ale całkowicie bezpieczne. Może być powtarzane wielokrotnie, w zależności od potrzeby.

Polecamy: Jak przygotować się na dziecko?

Redakcja poleca

REKLAMA