Co to jest orgazm?

seks fot. Adobe Stock
Na czym polega szczytowanie u kobiet, a na czym u mężczyzn, i czym właściwie jest orgazm?
Małgorzata Germak / 09.05.2018 13:15
seks fot. Adobe Stock

Orgazm, czyli inaczej szczytowanie – to moment najsilniejszego podniecenia podczas aktu seksualnego. Jednak nie każdy seks kończy się orgazmem, nie zawsze kochankowie przeżywają go w tym samym czasie. Orgazm może różnie wyglądać u każdego z nas. Czym dokładnie jest?

W pogoni za orgazmem. Czy można się go nauczyć?

Co to jest orgazm?

Ekstaza, rozkosz, upojenie, przyjemność, spełnienie, szczytowanie – jest wiele słów, które go opisują. Orgazm to moment zwykle kończący akt seksualny lub masturbacji, w którym osiągamy najmocniejsze podniecenie seksualne. Po szczytowaniu następuje etap odprężenia ciała. Na czym innym polega u mężczyzn i kobiet, inaczej go przeżywamy. Wiele osób opisuje to uczucie jako błogostan psychiczny.

Orgazm u kobiet - na czym polega?

Oddech przyspiesza, puls może dojść nawet do 180 uderzeń na minutę, brodawki sutkowe stają się twarde, na ciele mogą pojawić się czerwone plamy, czyli tak zwany rumieniec seksualny, wargi sromowe zmieniają kolor na ciemnopurpurowy. Podczas kobiecego orgazmu mięśnie pochwy rytmicznie kurczą się, wywołując intensywne i przyjemne doznania. Podnosi się poziom oksytocyny, czyli hormonu miłości i przywiązania.

To tyle teorii. Orgazm jest tak indywidualnym przeżyciem, że u każdej kobiety może on przebiegać nieco inaczej i wywoływać inne doznania. Jednak dużo kobiet opisuje go jako fala ciepła rozchodząca się od łechtaczki po całym ciele. Kobiety mogą przeżywać różne rodzaje orgazmu – łechtaczkowy, pochwowy, sutkowy, wielokrotny.

Orgazm u mężczyzn – jak wygląda?

Szczytowanie u panów ma inny charakter niż u kobiet. Trwa kilka sekund i wiąże się z wytryskiem nasienia. Skurcze mięśni wokół nasieniowodów, prostaty i odbytu pompują plemniki i płyny nasienne do cewki moczowej, gdzie powstaje sperma (inaczej nasienie). Podczas orgazmu skurcze u nasady członka wyrzucają spermę przez cewkę moczową i następuje wytrysk. Mówi się, że moment, gdy nasienie przepływa przez członek, jest dla mężczyzny najprzyjemniejszą częścią orgazmu.

Rodzaje orgazmów u kobiet

Trzeba pamiętać, że orgazmy są tak samo wartościowe dla kobiety, a różne są tylko drogi ich wywołania. W zależności od stymulowania danego miejsca, kobieta może osiągnąć:

Orgazm łechtaczkowy – w miarę łatwy do osiągnięcia ze względu na dobre unerwienie łechtaczki. Kobieta osiąga ten orgazm w wyniku stymulacji łechtaczki. Łechtaczka znajduje się w okolicy przedniego połączenia warg sromowych mniejszych, ma średnio 4 cm długości. To najbardziej erogenne miejsce w ciele kobiety i najbardziej czułe na bodźce dotykowe.

Orgazm pochwowy – zwykle trwa dłużej niż łechtaczkowy, narasta wolniej i z mniejszym natężeniem. Według badań tylko 20-30 procent kobiet jest w stanie szczytować poprzez stosunek pochwowy. Osiągnięcie orgazmu pochwowego jest możliwe dzięki stymulacji punktu G (to niewielkie, bardzo wrażliwe miejsce, znajdujące się na przedniej ścianie pochwy, około 5 cm od jej wejścia).

Orgazm sutkowy – można osiągnąć w wyniku pieszczot piersi. Jednak nie jest to łatwe. U wielu kobiet intensywne pieszczenie sutków może wywołać ból. Żeby doprowadzić kobietę do orgazmu sutkowego, trzeba stopniować bodźce. Kobieta podczas tego orgazmu odczuwa (podobnie jak podczas łechtaczkowego) skurcze macicy i pochwy oraz rozchodzące się po ciele pulsujące ciepło.

Orgazm wielokrotny – niektóre kobiety (szacuje się, że około 30 procent) są w stanie szczytować dwa, trzy, a nawet więcej razy w trakcie jednego stosunku. Związane jest to z predyspozycjami psychicznymi i poziomem libido. Nie bez znaczenia są też umiejętności partnera.

To też cię zainteresuje:Jaka pozycja seksualna jest najbardziej niebezpieczna?5 sprawdzonych sposobów na uniknięcie przedwczesnego finału

Redakcja poleca

REKLAMA