Zdrada - oksytocyna jako sposób na niewierność

Zdrada - oksytocyna jako sposób na niewierność fot. Fotolia
Czy oksytocyna będzie podawana partnerom wykazującym tendencję do zdrady?! Koniecznie przeczytaj!
/ 17.11.2016 17:05
Zdrada - oksytocyna jako sposób na niewierność fot. Fotolia

Wierność to jedna z najważniejszych wartości, na której powinna opierać się udana relacja partnerska. Niestety nie każdy człowiek potrafi jej dochować. Zdrada osoby, z którą dzielimy życie, jest bardzo bolesna i często kończy się rozstaniem, dlatego tak wielu z nas boi się jej doświadczyć. Według naukowców oksytocyna może zredukować ryzyko niewierności. Czy niebawem stanie się cudownym środkiem zapobiegającym zdradzie w związkach?

5 dowodów, że on ma inną

Nieocenione działanie oksytocyny

Oksytocyna to hormon wytwarzany przez część mózgu zwaną podwzgórzem. Uwalnia się pod wpływem sygnałów płynących z macicy, pochwy i piersi, czyli podczas kontaktu fizycznego z drugim człowiekiem, m.in. przytulania, orgazmu czy karmienia piersią. Nie bez kozery zwana jest hormonem miłości i przywiązania, ponieważ wyzwala silną potrzebę bliskości i odpowiada za wytwarzanie więzi społecznych. Za jej sprawą tworzy się związek emocjonalny między matką a dzieckiem, jak również między dwojgiem osób. Okazuje się, że oksytocyna nie tylko pozwala utrzymać stabilną relację partnerską, lecz także przyczynić się do wzrostu wierności w związku.

Jak zapobiec zdradzie?

Oksytocyna jako rewolucyjne lekarstwo na zdradę w związku?

W badaniu przeprowadzonym przez niemieckich uczonych z Uniwersytetu w Bonn wzięło udział 40 mężczyzn. Uczestnikom eksperymentu podano oksytocynę w postaci sprayu do nosa, a następnie pokazano zdjęcia ich partnerek oraz nieznajomych atrakcyjnych kobiet. Podczas oglądania fotografii uczeni analizowali pracę mózgów panów za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Na widok partnerek w mózgach mężczyzn uaktywniał się układ nagrody, który odpowiada za odczuwanie przyjemności. Mechanizm nie zachodził, kiedy oglądali zdjęcia obcych kobiet. To właśnie dzięki oksytocynie ich partnerki wydawały im się piękniejsze od innych pań.

Badanie potwierdza, że oksytocyna nie tylko wzmacnia miłość, przywiązanie i zaufanie w związku, lecz może również zmniejszać ryzyko skoku w bok. Czy zatem wkrótce będziemy mogli nabyć w aptece suplement diety na bazie tej pożytecznej substancji? Niewykluczone. Jednak zanim to nastąpi, najlepszą metodą na zminimalizowanie zainteresowania partnera płcią przeciwną jest spędzanie z nim wystarczającej ilości czasu w sypialni... Im więcej oksytocyny w organizmie, tym lepiej dla związku. 

Jak wzmocnić uczucia mężczyzny?

Redakcja poleca

REKLAMA