POLECAMY

Ta antykoncepcja działa przez 3 miesiące!

Szukasz skutecznej i wygodnej metody antykoncepcji? Dowiedz się wszystkiego o działaniu i skuteczności zastrzyku antykoncepcynego
Ta antykoncepcja działa przez 3 miesiące! fot. Fotolia

Jak działa zastrzyk antykoncepcyjny?


Zastrzyk antykoncepcyjny zawiera gestagen. Zastrzyk z tego hormonu wykonuje się raz na trzy miesiące. Hamuje owulację, zagęszcza śluz i zmienia śluzówkę jamy macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się komórki jajowej.

Zastrzyk antykoncepcyjny - jakie ma plusy?


Ta metoda antykoncepcji jest bardzo skuteczna (wskaźnik Pearla dla zastrzyku hormonalnego: 0–1) i wygodna, bo trzeba o niej pamiętać tylko raz na kwartał. Jeden zastrzyk domięśniowy wystarcza na trzy miesiące. Często zmniejsza krwawienia i endometriozę. Nie zawiera estrogenu, może być więc stosowany przez kobiety karmiące oraz narażone na zakrzepy i zatory.

Zastrzyk antykoncepcyjny - jakie ma minusy?


Jeśli okaże się, że zastrzyk ci nie służy, będziesz musiała poczekać trzy miesiące, aż minie jego działanie. Może powodować:
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • tycie,
  • stosowany długo także osteoporozę,
  • na powrót płodności trzeba czekać nawet 6–8 miesięcy.

Przy stosowaniu tej metody częściej może występować niespodziewane plamienie międzymiesiączkowe, które ustępuje po kilku cyklach. Wadą zastrzyku jest to, że nie można przerwać jego działania. Jeśli u kobiety pojawią się jakiekolwiek efekty uboczne, będzie na nie narażona aż przez trzy miesiące.

Czytaj także:

Artykuł napisany na zlecenie Edipresse Polska S.A.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (35)
/2 lata temu
w jakie miejsce dostaje sie zastrzyk
/3 lata temu
Ja wzięłam za wcześnie, bo podczas plamienia przed miesiączką, ponieważ myślałam że to się liczy do 5 dni kiedy trzeba przyjąć ten zastrzyk. No i panika, bo nie wiem czy mam czekać 2 tygodnie, a mój lekarz każe się rejestrować na wizytę na którą czeka się dwa miesiące. No i zostałam bez pomocy.
/3 lata temu
Co do ceny ;) ja zapłaciłam dziś 36 zł bez grosika ;p
POKAŻ KOMENTARZE (32)