Pigułka "dzień po" - 7 najważniejszych faktów fot. Fotolia

7 najważniejszych faktów na temat pigułki "dzień po"

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji awaryjnej!
/ 22.09.2016 15:00
Pigułka "dzień po" - 7 najważniejszych faktów fot. Fotolia

Pigułka "dzień po", zwana antykoncepcją awaryjną, doraźną bądź kryzysową, to środek zapobiegający niechcianej ciąży. Kobieta przyjmuje go po stosunku, podczas którego nie zostało zastosowane żadne zabezpieczenie lub gdy dane zabezpieczenie zawiodło.

Co warto wiedzieć o antykoncepcji awaryjnej? Przedstawiamy 7 najważniejszych faktów, które należy znać.

Jak wybrać antykoncepcję w związku?

1. Pigułka "dzień po" nie powinna zastępować stałej metody antykoncepcji

Pigułka "dzień po", jak sama nazwa wskazuje, to antykoncepcja awaryjna, dlatego należy ją stosować wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Pod żadnym pozorem nie można jej traktować jako metodę zabezpieczenia przed ciążą.

2. Pigułka "dzień po" może wywołać szereg działań niepożądanych

Antykoncepcja awaryjna ma szereg skutków ubocznych, z których należy zdawać sobie sprawę. Najczęstsze działania niepożądane, które mogą wystąpić po jej przyjęciu, to: nudności, bóle podbrzusza bądź głowy, zmęczenie oraz nieregularne krwawienia śródcykliczne. Do innych możliwych skutków ubocznych należą: wymioty, nieregularne krwawienia miesiączkowe, tkliwość piersi, biegunka. Bardzo rzadko mogą pojawić się: wysypka, pokrzywka, świąd, obrzęk twarzy, ból w okolicy miednicy czy bolesne miesiączki.

3. Skutki uboczne przyjęcia pigułki "dzień po" występują tylko podczas cyklu, w którym tabletka została przyjęta

Według jednego z najpopularniejszych mitów na temat pigułki "dzień po" kobieta odczuwa działania niepożądane przez długi czas po jej przyjęciu. W rzeczywistości występują one wyłącznie w trakcie cyklu, w którym została zastosowana antykoncepcja doraźna.

4. Pigułka "dzień po" wykazuje działanie pod warunkiem, że nie doszło do zapłodnienia

Działanie pigułki "dzień po" ogranicza się do przesunięcia jajeczkowania (zahamowaniu bądź opóźnieniu owulacji). Jeśli nie doszło do połączenia komórki jajowej z plemnikiem, tabletka jest skutecznym środkiem zapobiegającym ciąży. Niestety jeżeli doszło do zapłodnienia, antykoncepcja awaryjna nie działa.

5. Pigułka "dzień po" nie jest środkiem wczesnoporonnym

Antykoncepcja awaryjna nie wywołuje poronienia. W przypadku dojścia do zapłodnienia nie wykazuje działania. Jej zadaniem jest wyłącznie opóźnienie owulacji, dlatego jeśli kobieta chce zapobiec niechcianej ciąży, powinna ją przyjąć.

6. Skuteczność pigułki "dzień po" zależy od czasu jej przyjęcia

Jeśli kobieta odbyła stosunek bez zabezpieczenia lub zabezpieczenie zawiodło, powinna jak najszybciej przyjąć pigułkę "dzień po". Nie należy zwlekać, bowiem czas ogrywa tutaj decydującą rolę. Im później antykoncepcja awaryjna zostanie zastosowana, tym większe ryzyko zajścia w ciążę. Tabletkę trzeba zażyć do 72 godzin po zbliżeniu. Po upływie 5 dni jej przyjęcie jest pozbawione sensu.

7. Pigułkę "dzień po" można kupić bez recepty

Przez długi czas pigułkę "dzień po" można było kupić jedynie po okazaniu recepty. Od kwietnia 2015 roku każdy, kto ukończył 15. rok życia, może nabyć w wybranych aptekach antykoncepcję awaryjną bez recepty.

5 skutecznych metod antykoncepcji

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/13.04.2018 21:55
Serdecznie polecam trenera Mgr Igora Mieńkowskiego Wejdź na stronę IGORTRENERONLINE.PL Osiągnij szczupłe lub muskularne ciało szybciej niż kiedykolwiek! Prosty trening, tania dieta, indywidualnie dobrana suplementacja! Wejdź teraz na igortreneronline.pl i wygraj nawet 10 tysięcy złoty! Sama skorzystałam i serdecznie polecam :D
/26.09.2016 14:22
A czy u szanownej koleżanki nie pojawiły się inne skutki uboczne? Na przykład wypalony krzyż na plecach....brałam takie tabletki w swoim życiu kilka razy i nie wyłysiałam. Nie miałam żadnych skutków ubocznych. Nie biorąc pod uwagę, że gdy tego typu środki były dostępne na receptę niemal mnie zlinczowano, chciano ukamienować i patrzono z pogardą. Tego doświadczyłam od przedstawicieli SŁUŻBY zdrowia, a mieszkam w dużym mieście. Ot, taka dygresja mi się nasunęła.
/26.09.2016 12:23
Nie wiem skąd takie bzdury o łysieniu. Ja wzięłam tabletkę i nie miał żadnych skutków ubocznych,
POKAŻ KOMENTARZE (1)